13 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

“Türkiye Yüzyılı İçin Eğitimli Olmalıyız”

Özhaseki: “Türkiye Yüzyılı İçin Eğitimli Olmalıyız”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Eğer önümüzdeki yüzyıl Türkiye yüzyılı olsun istiyorsak ve müreffeh bir toplum olmak istiyorsak kesinlikle eğitimli olmalı, kitapla bilimle iç içe olmalıyız. Eğitimli olursak, iyilik, zenginlik, kültür, sanat, nezaket gelir. Eğitimsiz bir toplum olursak Allah korusun bunların hiçbirisi gelmez, kötülük gelir, gerilik gelir, ilkellik gelir” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve hayırsever işbirliği ile yaptırılan Fuat Attaroğlu Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu Açılış Töreni’ne katıldı. Bakan Özhaseki, törende yaptığı konuşmada Kayseri’nin ve Kayserililerin hayırsever olduğunu ifade ederek, 6 Şubat depremlerinde de bunu gösterdiklerini söyledi. Her hafta Kayseri’ye geldiklerinde hayırseverlerin yaptığı eserlerin temellerini attıklarını, açılışlarını yaptıklarını belirten Özhaseki, “Kayseri’yi seven, gönül bağı olan hemşerilerimiz böyle güzel eserler ortaya koyuyorlar, ondan da mutluluk duyuyoruz. Gittiğimiz her yerde şehrimizi övüyoruz, iftar ediyoruz ve bu hayırseverliğin ne kadar güzel bir duygu olduğunu da herkese ifade etmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

“Hayırlarda Yarışmak Lazım”

Fuat Attaroğlu Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu’nu yaptıran aile başta olmak üzere Kayserili hayırseverlere teşekkür eden Bakan Özhaseki, “Hayırlarda yarışmak lazım, kötü işlerde değil. Çok şükür biz burada Kayseri olarak hemşerilerimizle iftihar ediyoruz. Kimisi sağlık ocağı yaptırıyor, kimisi cami yaptırıyor, kimisi çocuk kütüphanesi yaptırıyor. Ne kadar güzel. Bunlarla iftihar etmemiz lazım, bunları yapan hayır sahiplerimizi de hep hayırla anmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“Günümüzde Her İş Eğitimden Geçiyor”

Konuşmasında eğitimin önemine de değinen Bakan Özhaseki, “Eğer önümüzdeki yüzyıl Türkiye yüzyılı olsun istiyorsak ve müreffeh bir toplum olmak istiyorsak kesinlikle eğitimli olmalı, kitapla bilimle iç içe olmalıyız.” dedi. İnsanların ne iş yaparsa yapsın mutlaka eğitimli olması gerektiğini vurgulayan Özhaseki, “Günümüzde artık her işin eğitimden geçtiğini bilelim. ‘Bileşik kaplar’ misali hep verilir. Bileşik kaplara bir taraftan suyu döktüğünüzde diğer taraflara da eşit olarak yayılır. Eğer eğitimi buradan dökerseniz ki o işin başı eğitimdir, iyilik de gelir, zenginlikte gelir, kültür de gelir, sanat da gelir, kibarlık da gelir, nezaket de gelir. Emin olun hepsi arkasından gelir. Eğer eğitimi buradan dökmezseniz o kıt kanaat idare ederse, eğitimsiz bir toplum olursa, Allah korusun bunların hiçbirisi gelmez, kötülük gelir, gerilik gelir, ilkellik gelir.” ifadelerini kullandı.

“En Büyük Bütçeyi Eğitime Ayırdık”

AK Parti iktidarında en fazla bütçeyi eğitime ayırdıklarını belirten Özhaseki, “2000’li yılların başında 10 milyar TL olan eğitim bütçemiz geçtiğimiz yıl 274 milyar TL idi. Okullarda kitapları masalarda hazırlayarak koymaya çalıştık. Şu anda 49 bin 500 civarında kütüphanemiz var. Bundan da iftihar ediyor, İnşallah bunları da devam ettirmeye niyetliyiz” dedi.

Bakan Özhaseki ve törene katılanlar, konuşmaların ardından dualarla Fuat Attaroğlu Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu’nun açılışını gerçekleştirdi. Bakan Özhaseki ve beraberindeki davetliler, açılışın ardından okulu gezerek yetkililerden bilgi aldı.

 

About Post Author

Bu kapanacak 0 saniye