18 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Türkiye Yüzyılı İçin Kitap ve Bilimle İç İçe Olunmalı

Özhaseki: Türkiye Yüzyılı İçin Kitap ve Bilimle İç İçe Olunmalı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin gelecek yüzyılında başarılı olabilmesi için kitap ve bilimle yakından ilişkili olunması gerektiğini vurguladı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve hayırseverlerin işbirliğiyle inşa edilen Fuat Attaroğlu Çocuk Kütüphanesi ve Müzik Okulu’nun açılış törenine katılan Özhaseki, Kayseri’nin hayırseverlik konusunda öncü olduğunu ve bu örneği diğer şehirlerde de anlattığını belirtti.

Özhaseki, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlere de değindi. Depremlerin tüm ülkeyi derinden etkilediğini ve 850 binden fazla bağımsız birimin yıkıldığını ifade etti. Depremler sonucu 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini söyleyen Özhaseki, toplam maliyetin 100 milyar doları aştığını söyledi.

Bakan Özhaseki, Türkiye’nin gelecek yüzyılında başarılı olabilmesi için kitap ve bilimin hayati önem taşıdığını belirtti. Eğitim ve kültürün zenginlik, sanat ve iyilikle birlikte geldiğine dikkat çekti. AK Parti hükümetinin 21 yıldır eğitime büyük önem verdiğini ve eğitim bütçesinin artarak devam ettiğini söyledi.