13 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Türkiye’de İlk Defa Bir İlçe Devlet Hastanesinde Bu Ameliyat Oldu

Ezine Devlet Hastanesinde, Türkiye’de ilk defa bir ilçe hastanesinde uygulanan “kapalı yöntemle böbrekteki kanser dokusunun alınması” (laparoskopik parsiyel nefrektomi) ameliyatı yapıldı.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, Ezine Devlet Hastanesi Üroloji Polikliniğine bel ağrısı şikayeti ile başvuran 46 yaşındaki erkek hastanın yapılan tetkiklerinde sol böbreğinde yaklaşık 5 cm’lik tümör tespit edildi.

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Maşuk Okumuş, Anestezi Uzmanı Uzm. Dr. Engin Kıvrak, ameliyathane hemşirelerince yapılan ameliyatla kapalı yöntemle böbreğindeki kanser dokusu alındı.

Hastanın böbrek fonksiyonlarının korunarak sadece böbrekteki tümörlü dokunun çıkarılması ile gerçekleştirilen ameliyatın ardından Okumuş, ameliyattan 2 gün sonra taburcu edildi.

Bu tür ameliyatların Türkiye’de çok az merkezde ve özellikle Üniversite ve Eğitim Araştırma Hastanelerinde yapılmakta olduğunu belirten yetkililer,  Türkiye’de ilk kez bir ilçe devlet hastanesinde bu tür bir operasyonun gerçekleştiğini ifade ettiler.

 

About Post Author