21 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÜZEN ; “TÜRKİYE GÜÇLÜ VE SAĞLAM BİR DEMOKRASİ GELENEĞİNE SAHİP OLDUĞUNU BİR DEFA DAHA ORTAYA KOYMUŞTUR”

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen; Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinin ardından yaptığı değerlendirmede “Türkiye güçlü ve sağlam bir demokrasi geleneğine sahip olduğunu bir defa daha ortaya koymuştur” dedi.​

Seçimlerden başarıyla çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Cumhur İttifakını tebrik eden Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen mesajında şu görüşlere yer verdi:

 

” Yüzde doksanlara yaklaşan yüksek bir oy oranı ile gerçekleştirilen seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye’nin adım attığı Cumhurbaşkanlığı sisteminin ilk seçimi olan bu seçimler, ülkemizin demokratik olgunluğunu da ortaya koymuştur. Meclis’te siyasi tablonun farklı renklerinin temsil edilmesi demokratik çoğulculuk açısından olumlu olacaktır.

 

ARTIK EKONOMİYE, REFORMLARA ODAKLANARAK GELECEĞİN BÜYÜK TÜRKİYE’SİNİ İNŞA ZAMANIDIR.

Şimdi iş adamları olarak beklentimiz, hemen ekonomiye hızlı şekilde geri dönüp, yeni dönemde ülkemiz için önemli bir çıpa olan AB sürecinin yeniden canlandırılmasına yönelik gerekli adımların atılması, OHAL’in uygun görülen en kısa zamanda sona ermesi, ekonominin ihtiyaç duyduğu yapısal reformlara hız verilmesi ve siyasi alanda demokratik bir hukuk devletinin gereği olan ilerlemelerin sağlanmasını bekliyoruz.

Ülke olarak Dünya dengelerinin hızla değiştiği, ticaret savaşlarının dünyadaki üretim ve tüketim eğilimlerini etkilediği, yakın bölgelerde çatışma ve istikrarsızlığın devam ettiği kırılgan bir uluslararası ortamdan geçmekteyiz.

Ekonomideki sorunların aşılması ve kalkınma hamlesinin devamı açısından, uluslararası sermaye akışlarının sağlanması için AB çıpasının geçerlik kazanması ve reformlara geri dönülmesi elzemdir. Türkiye’de güçlü yürütmenin yanında etkili bir yasama ve bağımsız yargının da bu yeni dönemde pekişeceğini ümit ediyoruz.

Çanakkale yerelinde ilimiz siyasi yönden mevcut yapısını korumuştur. Bu süreçte ilimiz parlamentoya bir tane daha kadın milletvekili kazandırmıştır. Çanakkale ekonomik yönden geçmiş dönemde ki kazanımları ile birlikte önümüzdeki dönemde dinamiklerini koruyacak ve diğer illere göre çok daha hızlı gelişecektir. Bu dönemin yöneticileri olarak seçimleri geride bırakıp, birlikte çalışarak, işbirlikleri yaparak Çanakkale’mizi çok daha iyi yerlere getirmenin marka şehir yapmanın mücadelesini vereceğiz.”