30 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Valilik Projesine 107.255.00 Avro Hibe Desteği

Erasmus+ Programı Yetişkin eğitimi stratejik ortaklıklar(KA204) kapsamında 2016 yılı teklif çağrısı döneminde Çanakkale Valiliği proje birimi tarafından hazırlanarak, Türkiye Ulusal Ajansına sunulan “Safer Places Hopeful Refugees” adlı proje kabul edilerek, 107.255.00 Avro hibe desteği almaya hak kazandı.

Proje sözleşmesi 02/12/2016 tarihinde imzalanmasının hemen ardından toplam bütçenin % 40´lık ilk bölümü ulusal ajans tarafından valilik hesabına aktarıldı. 24 ay sürecek olan projede farklı ülkelerde bulunan toplam 5 ortak kuruluş var. Projede genel koordinatör ülke Türkiye olup, ortak ülkeler ise; Almanya(Weltgewewant/Berlin), İsveç (İntegration för Alla), Avusturya (Universitaet Fuer Weiterbıldung Krems), İtalya (Euro-Net), Yunanistan (Action Synergy Sa)dır. Proje kapsamında mültecilere yönelik çeşitli faaliyetler gerçekleştirilecek. Ortak kurum ve kuruluşlardaki iyi uygulama örneklerinden faydalanılacak. Ayrıca proje kapsamında kısa dönemli eğitim öğretim faaliyetlerini ve proje toplantılarını gerçekleştirilmek amacıyla ulus ötesi hareketlilikler düzenlenecek.

Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan faaliyetlerin yürütülmesinde Çanakkale Valiliği İl Göç İdaresi ile yapılacak çalışmaların planlandığı toplantı İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin Elgörmüş ve kurum çalışanı Erdal Gocuklu, Çanakkale Valiliği Ar-Ge birimi çalışanları Meral Yavuz Kartal, İsmet Arısal ve Servet Şan ‘ın katılımıyla 21/12/2016 tarihinde gerçekleştirildi.

Hareketliliklerden ilki 9-10 Şubat 2016 tarihlerinde ortakların katılımıyla ülkemizde yapılacak açılış toplantısı olacak.

Projenin hedefleri ve projeden beklenen sonuçlar ise şunlar. Mültecilere yönelik çalışan kurum ve kuruluşlarının kapasitelerinin gelişmesine katkıda bulunmak ve bu kurumlarda çalışan personelin bilgi ve deneyimlerine katkı sağlamak, -Mültecilere yönelik iyileştirme çalışmalarında, sürdürülebilir bir gelişme ve uluslararası düzeyde bir dayanışma sağlamak, Uluslararası iş birliğini artırmak ve kültürler arası diyaloğu geliştirmek,  Mültecilerin sosyal entegrasyonlarına katkıda bulunarak, sosyal etkileşimlerini güçlendirmek, eğitim ve sağlık erişimlerine destek sağlamak, Uluslararası düzeydeki iyi uygulama örneklerini paylaşarak, mültecilere yönelik yapılan çalışmalarda işbirliğini artırmak, Mültecilerin sağlıklı yiyecekler ve sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirerek, farkındalık düzeylerini artırmak, Mültecilerin de mültecilere yönelik çalışan personelin de dil yeterliliklerinin gelişmesine katkıda bulunmak, vs. Deniz yoluyla kaçma girişiminde bulunan mültecilerin kaçışlarının önünü geçmeye çalışarak, deniz ölümlerinin azalmasını yardımcı olmak.

14012017_5_0002

 

 

 

About Post Author