9 Aralık 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Vurucu ; ““Hollanda ve Almanya’nın Türk siyasitçilere karşı sergilediği tutum kabul edilemez”

Avrupa Birliği’ne bağlı bazı ülkelerin son dönemde temeli olmayan suni gerekçelerle Türk siyasetçilere gösterdikleri tavrın kabul edilemez olduğunu belirten Çanakkale Esnaf Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu, bu durumun demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarını savunan Avrupa değerleri ile çeliştiğinin altını çizdi.

Vurucu açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Son günlerde Almanya ile başlayan Hollanda ile büyüyen, ülkemiz ve bazı AB üyesi ülkeler arasında yaşanan diplomatik krizden dolayı özellikle AB Üyesi Almanya ve Hollanda’nın demokrasi ve insan haklarını hiçe sayan tutumunu kınıyoruz.

AB Ülkeleri olarak kendilerini demokrasi, ifade özgürlüğü, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi konularda bunları savunuyormuş gibi gözükerek, kendi çıkarları olduğunda hak. Hukuk gözetmeden bütün bu değerleri ihlal etmektedirler. Atları ile, itleri ile hiç günahsız insanlara saldırmış ve yaralamışlardır. Diplomatik teamüllere, etik olmayan ahlaki değerlere aykırı davranış sergileyen özelikle Hollanda hükümetini bu davranış ve tutumlarından dolayı kınıyoruz.

Dışişleri Bakanımız sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız sayın Fatma Betül Sayan’a ve Türk Diplomatlarına karşı zorba, nezaket kuralları dışında yapılan hareketler bizleri derinden üzmüştür.

Sözde ifade özgürlüğü, insan hakları, hukukun üstünlüğünü savunan Hollanda’ya bu hareketler yakışmamıştır. Bize ve diğer ülkelere demokrasi dersi vermeye çalışan Avrupa’nın hangi zihniyet ve emellerle bu uygulamaları gerçekleştirdiğini anlamakta zorlanıyoruz.

Avrupa Birliğinin kurucu üyelerinden olan Hollanda’nın AB hedefleri ile çelişen, tüm AB değerlerinden uzak bu tutumunun açıklaması yoktur.

Demokrasi ve insan hakları dendiğinde havanda su bırakmayan, ancak uygulamaya gelince gerçek yüzünü gördüğümüz bu ülkelerdeki iş başında bulunan hükümet yöneticilerini esnaf ve sanatkarlar  teşkilatları olarak kınıyor, bir an önce tutumlarından vaz geçmelerini bekliyoruz. Saygılarımızla.”