18 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale İdare Mahkemesi, ders niteliğinde bir karara imza attı ve Ezine’deki önemli bir yatırımın önünü açtı. Türkiye’de adalet yok diyenlere cevap niteliğinde alınan karar Ezine’yi sevindirdiği gibi Ezine’nin geleceğine de bir umut oldu.

Ezine Belediyesince yapılması planlanan yeni Ezine pazaryeri projesinde DSP Ezine İlçe Başkanı ile CHP’li Belediye Meclis Üyesi tarafından projenin iptali konusunda yürütmeyi durdurma konusunda Çanakkale İdare Mahkemesine verdikleri ihalenin iptali için dilekçe mahkemece reddedildi.                      

Ezine’de Belediye Başkanı Güray Yüksel’in seçimleri kazanmasının ardından yaklaşık 4 aydır gündemdeki yerini koruyan ve geçtiğimiz Eylül ayında DSP Ezine İlçe Başkanı ve CHP’li Belediye Meclis Üyesinin Çanakkale İdare Mahkemesine başvurarak iptalini istedikleri Erenler Tepesi altında İlçe Stadyumun bulunduğu alana yapılması planlanan Yeni Pazaryeri Projesinde sular bir türlü dinmek bilmiyor.

DSP İlçe Başkanı ve Ezine Belediye Meclisinin CHP’li üyesi tarafından Bölge İdare Mahkemesine ihalenin iptali için verilen dilekçeye cevap Bölge İdare Mahkemesinden geldi.

Çanakkale İdare Mahkemesinin kararına göre davacılar tarafından Ezine Cumhuriyet Mahallesi 148 ada, 28 ve 35 parsel sayılı taşınmazları kapsayan alanda kapalı pazaryeri yapılmasına ve bu kapsamda 4 Ekim 2019 tarihinde ihaleye çıkılmasına ilişkin işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptalinin istenmesi için başvurulduğu belirtilerek, 2577 sayılı İdare Yargılama Usulü Kanunun 1. Maddesi 2. Fıkrası ile yine aynı kanunun 14. Maddesinin 3. Fıkrasının (g) bendinde tarafların ilgili dava dilekçelerinin bu kanunun 3. Maddesine uygun olup olmadığı incelendiğinde dilekçelerin bu kanuna uygun olarak yazılmadığından itirazın reddine karar alındığı belirtildi.

Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel gazetemize yaptığı açıklamada Ezine DSP İlçe Başkanı ile CHP’li Belediye Meclis Üyesi tarafından yapılan itirazın ret edildiğine dikkat çekerek, “Yer teslimi yapılan yeni pazaryeri inşaatının temel atma töreni önümüzdeki 15 gün içerisinde grup Başkanvekilimiz sayın Bülent Turan ve Milletvekilimiz sayın Jülide İskenderoğlu ve tüm teşkilatımızın da katılacağı görkemli bir şekilde gerçekleştireceğiz” dedi.

“Pazaryeri konusunda yalan algı yaratılmasına her zaman cevabımız vardır”

“Belediye Başkanı Yüksel, pazaryeri projesini ortaya çıkamaya başladığı günden bu yana asılsız itham, suçlama ve yalan beyanlarla kamuoyunun yanlış bir şekilde provakasyona maruz bırakıldığına dikkat çekerek, “Sahada yeni pazaryerimizde uygulanacak peron fiyatlarının yüksek olduğu söylenilerek algı yaratılmasına her zaman bir cevabımız vardır. Bu doğrultuda şuan yapılan çalışmalar doğrultusunda Ezine Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Türker Demirhan’ında Ezine Pazaryerinde bulunan pazaryeri esnafı ile yaptığı yoğun istişare ve görüşmeler doğrultusunda tüm esnafımızın görüşleri dikkate alınarak yeni pazaryerinde alacakları peronlara 1/3 kısmının peşin olarak ödemeleri ve geriye kalan kısmı olan 3/2 lik kısmına da 2 ve 3 yıllık vadedeki ödeme planlarıyla sahip olabileceklerdir. Böylelikle mevcut pazaryeri esnafımızın maddi açıdan mağdur edilmeden ve maddi sıkıntı yaşamadan yeni pazaryerlerinin tahsisinin yapılmasını hedeflemekteyiz. Yapılan çalışmalar ve alına kararlar doğrultusunda ise mevcut pazaryerinde yeri olan esnafımız, yeni yapılacak pazaryerindeki sahip olacakları yerlerine % 10 ve % 30 oranında bir indirim yapıldıktan sonra geriye kalan tutarın 1/3lük kısmını peşin olarak ödeyecekler geriye kalan tutarında 2 ve 3 yıllık ödeme planlarıyla kendilerinden tahsis edeceğiz. Bu konuda Türker Başkanın bize biraz daha indirim yapalım yönünde devamlı telkinleri var. Bizde esnafımızın lehine olacak her düşüncede kendileri ile hem fikir olduğumuz belirtiyoruz. Esnafımız bizim baş tacımız. Onların bol ve bereketli kazanç sağlamaları, işlerinde ve hayatlarında mutlu olmaları, modern bir pazaryerinde müşterileri ile buluşmaları ve iş yapmaları bizimde mutluluğumuz olacaktır.

Gerek seçim meydanlarında gerekse göreve geldiğimizden bu yana her zaman halkımızla içi içe birlikteyiz. Onlarla her an istişare halindeyiz. Aldığımız her kararı da Ezine’mizin geleceği ve halkımızın mutlu, huzurlu ve refah içerinde yaşayacağı bir ilçe olacak ilçemiz için almaktayız. İnşallah güzel ilçemiz Ezine yapacağımız yatırım ve çalışmalarla çok kısa bir sürede daha yaşanabilir, halkının huzur ve mutluluk içerisinde yaşayacağı bir ilçe haline gelecek” dedi.