27 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Marmara Denizi’nde bol miktarda balık avlanması fiyatlara yansıdı, sezon açılışında 25 lira olan palamudun tanesi 10 liraya geriledi.

Av yasağının sona ermesinin ardından 1 Eylül itibarıyla deniz açılan balıkçılar, kıyıya bol balıkla dönünce tezgahlar hem çeşitlendi hem ucuzladı.

İriliğine göre değişmekle beraber hamsi ve istavritin kilogramı 7, sardalyanın kilogramı 5 liraya düştü, palamudun tanesi 10 liraya kadar geriledi. Bu yıl Marmara’da bol çıkacağı ümit edilen ve şu anda kilogramı 80 lira olan lüferin de ucuzlaması bekleniyor.

Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı ve Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Uysal, yaptığı açıklamada, sezonun hareketli başladığını ifade etti.

Son günlerdeki hava koşulları nedeniyle balıktaki göç hareketliliğinin henüz hızlanmadığını ancak yine de verimli bir dönem geçirdiklerini dile getiren Uysal, şöyle konuştu:

” Sezon başladı. Sezon başlayalı bugün 20 gün oldu. Ama Eylül ayında havaların sıcak olması ve son günlerdeki alçak basınç henüz balıktaki göç hareketliliğini hızlandırmadı açıkçası. Marmara’da uskumru görülüyor. Bol miktarlarda olacağını gözlemliyoruz. Sanırım ekim başında havaların serinlemesiyle beraber uskumru biraz daha bol olacak. Palamut bu sene mevsim normallerinde olacak. Şu anda zaten mevsim itibari ile başladı. Yine geçen yılki kadar bol olmasını beklemiyoruz ama alamana sezonu bu Ekim Kasım döneminde palamut tezgahları süsleyecek. Fakat bu sene biz lüferin çok bol olacağını düşünüyoruz açıkçası. Ki zaten Lüfer balığı kışların çok sert geçtiği dönemlerde olur. Bu sene de önümüzdeki aylarda kışın çok ser olacağını düşünüyoruz. Mart Nisan aylarında Marmara’ya lüfer de iyi bir göç gözlemledik. Hava şartları uygun olursa, dönüşü de aynı oranda olursa biz bu sene yılın balığının lüfer olacağını düşünüyoruz. İnşallah da öyle olacak. İnsanlar uzun süredir hasret kaldıkları bu lezzete bu damak tadına kavuşurlar diye düşünüyorum açıkçası” dedi.
Hasan Uysal, şu anda Çanakkale balık halinde istavritin kilogramının 10, uskumrunun 30, lüferin 80 liradan, palamudun ise büyüklüklerine göre tanesi 10-15 liradan satıldığını söyledi.