9 Aralık 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine Şoförler ve Otomobilciler Esnaf  Odası Başkanı Yılmaz Konca, Ahilik Haftası nedeniyle açıklamada bulundu.

Başkan Konca, Ahilik Kutlamaları Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı. Konca mesajında şu ifadelere yer verdi.

“ Ahilik, Doğruluktan ayrılmamak, Cömert olmak, Alçak gönüllü olmak, İyi huylarını geliştirmek, Kendisini halkına adamak, yani vatansever olmak, Misafirleri sevmek, İnsanları nasihat ederek iyi yola yöneltmek, dindar olmak ama softa olmamak, Utanma duygusuna sahip olmak, Yalan söylememek, dedikodu yapmamak, kusur aramamak, aksine kusurları örtmek, kin ve düşmanlık beslememek, nefsine hakim olmak, eline, beline, diline sahip olmaktır. Ahilik felsefesini iyi kavrayıp böyle bir mirasın olduğunu, böyle bir zenginliğin varisi olduğumuzu iyi bilmemiz, ahiliği unutmamız gerekiyor. Genlerimize kadar işlemiş olan bu kültürü, felsefeyi bugün nasıl çağdaş normlara uygun bir örgütlenme haline getiririz diye düşünüp yeni projeler üretmemiz gerekiyor. Biz gelecekle övünecek yeni nesiller yetiştirmek zorundayız.

Küresel krizin tüm dünyayı hallaç pamuğu gibi attığı günümüzde de Ahi geleneğinin mirasçısı esnaf ve sanatkarlar, yine tarihsel görevlerini yerine getiriyorlar.  Küçük esnaf veresiye defterlerinin sayfalarını çoğaltıyor, fırıncı fakir komşusunun gönlünü kırmadan ekmek gönderiyor.  Küçük esnaf “Elin bollaşınca verirsin” der, kanaatle, sabırla bekler. Ama AVM’ler hemen alacağını tahsil eder. Bankalar; kredi ve kredi kartı alacağını affetmez, faizsiz ertelemez.

Elin bollaşınca verirsin, sözü acaba dünyada hangi dilde vardır, Türkçe’den başka.

O zaman küçük Esnaf ve sanatkarımıza sahip çıkmalıyız, bu sözde değil özde olmalıdır. İstihdama en büyük ve en ucuz katkıyı yapan esnaf ve sanatkar camiasının ayakta durabilmesi için, büyük alışveriş merkezlerini değil esnaflarımızı tercih etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Şoför esnafımız olmak üzere, tüm Esnafların Ahilik Bayramını kutlar, bereketli ve helal kazançlar temennisiyle,  işlerinde başarılar dilerim”