YILMAZ KONCA BAYRAM TATİLİNDE SÜRÜCÜLERİ UYARDI

Ezine Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Yılmaz Konca, Ramazan Bayramı için yola çıkan sürücülere kritik uyarılarda bulundu.

Ezine Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Yılmaz Konca Ramazan Bayramı tatilinde her bayramda yaşanan üzücü olayların bu bayram yaşanmaması için sürücülere “Yola Yorgun ve Uykusuz Çıkmayın, kurallara muhakkak uyun” uyarısında bulundu.

“KURALLARA UYALIM, DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOLLARA ÇIKMAYALIM”

Özellikle bayram tatillerinde, kara yollarında trafik yoğunluğunun büyük oranda arttığına dikkat çeken Başkan Konca, aşırı hız, dikkatsizlik, uykusuzluk ve kurallara uymama nedeniyle meydana gelen kazalar yüzünden birçok acının yaşandığını belirtti. Konca “Bayram vesilesiyle yola çıkacak olan tüm hemşerilerimizden istirhamımız kurallara her zamankinden daha fazla riayet etmeleri ve uymaları. Biz diyoruz ki kurallara uyalım, dönüşü olmayan yollara çıkmayalım”

Başkan Konca bayram için memleketlerine veya tatile giden sürücüleri, sinirlerine hakim olmaya, hızdan ve hatalı sollamadan uzak durmaya, trafik kurallarına uymaya çağırdı. Başkan Konca, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da pek çok vatandaş, bayram vesilesiyle tatilini memleketlerinde ya da tatil beldelerinde geçirmenin hayaliyle yollara çıktı. Her bayram öncesi ve sonrasında dikkatsizlik, tedbirsizlik ve alınmayan önlemlerden dolayı meydana gelen trafik kazaları, yüzlerce ailenin bayram coşkusu ve mutluluğunu mateme çevirmekte, sevinçler gözyaşına dönmektedir. Yazılı ve görsel basında trafik kazaları ilk haber olarak çıkmakta ve meydana gelen bu kazalar sonucunda öksüz kalan çocuklar, ömür boyu sürecek sakatlıkların yanında milyonlarca maddi hasarların olması bizleri gerçekten üzmektedir” dedi.

“ARAÇLARINIZIN BAKIMINI İHMAL ETMEYİN”

Sürücüleri trafik kurallarına uyarak dikkatli ve tedbirli araç kullanmaya çağıran Konca, sürücülerin mutlaka araç kullanırken emniyet kemeri takmalarını ve uzun seyahatlerde en az 3 saatte bir mola verilmesi gerektiğini vurguladı. Ramazan Bayramı öncesinde özellikle yola çıkacak olan tüm sürücülerin araçlarının genel bakımını yapması gerektiğini belirten Konca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Lastiklerin bakımı ve far ayarları kesinlikle ihmal edilmemeli. Araç lastikleri güvenli bir sürüş için can simididir. Uygun ve doğru olmayan lastik kaza sebebidir. Sürücüler, sıcak havanın olumsuz şartlarını göz önünde bulundurmalı. Uykusuz ve yorgun araç kullanmamalı. Sürücü ve yolcular emniyet kemerini takmalı, emniyet kemeri kullanmanın trafik kazalarındaki ölümlerde yüzde 45, ağır yaralanmalarda ise, yüzde 50 oranında azalma sağladığı unutulmamalıdır. Emniyet Genel Müdürlüğünün verilerine göre; ölümle sonuçlanan her 3 kazadan birinin aşırı hızdan kaynaklandığını sürücülerimiz bilmelidir. Araç sürücüleri yüksek hız limitinin görme ve algılama yeteneğini olumsuz etkilediğini, ayrıca hızlı limitini aşarak kaza yapan araçlarda yaralanma ve ölüm riskinin çok yüksek olduğunu bilmelidir. Sürücülerimiz araç kullanırken kesinlikle cep telefonu ile konuşmamalı. Genel trafik kurallarına uyulmalı ve hız sınırlarına riayet edilmeli. En iyi sürücü hız yapan değil, kaza yapmayan sürücüdür. Bu güzel bayramı sevdikleriniz ile geçirmeniz için trafik kurallarına uyun. Sevinç dolu olan bu günlerimizi hüzne çevirmeyin. Sürücülerimiz trafikte birbirlerine karşı sevgi ve saygı kurulları içerisinde hareket edip, sabırlı bir şekilde araç kullanırlarsa kazalar büyük ölçüde azalacaktır.

 “TABLO GELECEK ADINA UMUT VERİCİ”

Sürücü tutum ve davranışlarında son yıllarda olumlu yönde gelişim olduğunu hatırlatan Başkan Konca, “Her ne kadar olumlu gelişmeler olsa da bayramlarda acı tablolarla karşı karşıya kalabiliyoruz; temennimiz hiç olmaması yönünde. Fakat gördüğümüz tablo gelecek adına umut verici. Bu tablonun daha da güzelleşmesi, o görüntülerin bir daha yaşanmaması adına hem insanlarımızın daha fazla bilinçlenmesi hem de caydırıcı nitelikteki cezaların artırılması gerektiği kanaatindeyim. Bizim temennimiz toplum olarak, memleket olarak bayramı hep birlikte ve de en önemlisi bayram gibi yaşamaktır” dedi.