18 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Yılmaz Konca ; “Şehir İçi Yolcu Taşıyan Araçlara İç Ve Dış Kamera Takma ve U-Etds ve Sayısal Takograf Verilerinin Yüklenmesi Zorunluluğu Tarihi Ertelendi”

Ezine Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Yılmaz Konca, kamyonlar için zorunlu tutulan U-Etds ve sayısal takograf için 31.12.2019 tarihine kadar verilen sürenin 30.06.2020 tarihine, minibüs ve taksiler için zorunlu tutulan kamera sistemlerinin ise 31.12.2020 tarihine kadar ertelendiğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nun başvurusu üzerine şehir içi yolcu taşıma araçları taksi, minibüs ve otobüslere kamera takma zorunluluğu, altyapı ve uygulamadaki eksiklikler nedeniyle 31.12.2020 tarihine kadar ertelendi.

Ertelemeye ilişkin duyuru 3 Ocak 2020 tarihinde İçişleri Bakanı adına Vali Bakan Yardımcısı Muhterem İnce imzalı genelge ile Jandarma Genel Komutanlığı’na, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, 81 ilin Valiliklerine ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bildirildi.  

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Ezine Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yılmaz Konca; “01 Ocak 2020 tarihi itibariyle devreye giren U-Etds ve sayısal takograf sistemi ile iç ve dış kamera zorunluluğu 31.12.2019 tarihinde sona ermişti. Bu konu oldukça zor koşullarda çalışan şoför esnafımızı içinden çıkamayacakları bir hale sokmuştu. Artan maliyetler ile birlikte ekonomik olarak zor günler geçiren ve bu uygulamayla daha çok zorda kalacak olan kamyoncu esnafımız bizlere bu sürenin uzatılması konusunda baskı yapmaktaydı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nun, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğüne yaptığı başvuru ve görüşmeler neticesinde; U-Etds ve sayısal takograf verilerinin yüklenmesi konusunda taşımacılarımızın gerekli hazırlıklarını tamamlamaları amacıyla 30.06.2020 tarihine kadar müeyyide uygulanmayacağı bilgisi alınmıştır. Yine şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlarda kayıt yapabilen ön ve iç kamera ile kayıt cihazının bulundurulması ve aktif halde tutulması zorunluluğu 31.12.2020 tarihine ertelenmiştir.

Bu süre zarfında şoför arkadaşlarımızın hazırlıklarını yapmalarını rica ederken konuya büyük bir hoşgörü ile yaşlaşan yetkililerimize şoför esnaflarımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Kamyoncular birçok ilde yolları kapatmıştı

Artan maliyetler nedeniyle iflasın eşiğinde olduklarını dile getiren kamyoncu esnafı, 1 Ocak’ta devreye giren Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistem (U-ETDS) uygulaması nedeniyle perşembe günü ülke genelinde eylem başlatmıştı. Ankara’dan başlayan hareket, sırasıyla İstanbul, Kırıkkale ve Çorum’a yayılmış, 500’ü aşkın kamyon, ana arterlerde yolları kapatarak, seslerini duyurmaya çalışmıştı. DÜNYA’ya konuşan kamyoncular, yakıt ve vergi giderlerinin sektörde birçok firmayı iflasın eşiğine getirdiğini belirterek, U-ETDS uygulamasının “bardağı taşıran son damla” olduğunu vurgulayarak, hükümete acil destek çağrısında bulunmuştu.