21 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

YUNANİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU GEORGINA SOULTANAPOULO ÇTSO YÖNETİM KURULUNU ZİYARET ETTİ

Yunanistan İstanbul Başkonsolosu Georgina Soultanapoulo ve Ticaret Ataşesi Doukas Marinopolos  Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimini ziyaret etti.

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Fahrettin Ersoy ve Murat Aydoğdu, Sayman Üye Özgür Ekşi, Yönetim Kurulu Üyeleri Akın Yalman, Deniz Tennioğlu, Ersin Kahraman, Semih Toprak, Volkan Temiz, Genel Sekreter Sema Sandal ve  GMKA Yatırım Destek Ofisi Çanakkale Koordinatörü Recai Başaran’ın da katıldığı toplantıda karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu.

Açılış konuşmasını yapan  Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “ Öncelikle 11 Ekim 2018 tarihinde atanmış olduğunuz Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu görevinizde başarılar diler, ziyaretinizden duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Çanakkale’mize , Odamıza hoş geldiniz.

Başkan Yardımcımız Murat Bey ve Güney Marmara Kalkınma Ajansından yetkili arkadaşlarımızın 29 Mayıs’ta sizi ziyaretlerinde gösterdiğiniz yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı da ayrıca teşekkür ederim.

Türkiye ve Yunanistan; tarihsel ve kültürel olarak çok yakın iki Ülke. Ortak coğrafyamızda bizleri birleştiren ortak değerlerimizin, ilişkilerimizin güçlendirilmesi ve fırsatların değerlendirilmesi için büyük şans olduğuna inanıyor ve bunu ekonomik boyutlara taşımak istiyoruz.

Son dönemde Ülkelerimiz üst düzey yetkililerinin ziyaretlerinin, siyasi istişarelerinin artması ve bu diyaloğun somut yansımalarını ticaret, ekonomi, ulaştırma ve turizm alanlarında görmek bizleri sevindirmektedir. 

Yeni seçilen Başbakanınız Kiriakos Miçotakis’in de bu sürece olumlu katkı sunacağına, ilişkileri güçlendireceğine inanıyor ve bu vesile ile tebrik ediyoruz.  

Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Atatürk’ün doğum yerinin Selanik olması dolayısı ile bizim için manevi değeri de olan bir Ülkedir Yunanistan.  Sadece Selanik’teki Atatürk Evi’ni görmek için ziyaret edenlerin sayısı yadsınamaz.

Biz de Çanakkale olarak;  gerek ortak kültürel miraslarımızı yaşatmak , gerekse üst düzey gelişen işbirliği sürecini desteklemek için  çalışıyoruz. Midilli seferlerinin başlaması için yıllarca verdiğimiz uğraş ve Odamızın girişimleri sonucunda 27 Mayıs 2018 tarihinde Küçükkuyu –  Midilli Seferleri başladı. Yeni oluşturulan bu deniz yolu ile yeni de bir turizm destinasyonu yaratılmış oldu ve inşallah Çanakkale ve Midilli ekonomisine de katkı sağlayacaktır.

Odamızda dış ticaret birimi kuruyoruz. İhracatçı sayımızı artırmak yönünde kendimize bir hedef koyduk. Çanakkale bu potansiyele her türlü sahip. En yaşanabilir kent olarak seçildi. Yatırımcıları davet ediyoruz.

Ancak; tüm bu memnuniyet verici fırsatlara rağmen sıkıntı yaşadığımız bir konu var ki;  vize konusu. Üyelerimizin vize alırken yaşadığı zorlukların bu fırsatların yeterince değerlendirilememesine ve beklenen gelişimin bir türlü sağlanamamasına sebep olduğunu düşünüyoruz. Samimiyetinize ve  diplomasi tecrübenize güvenerek bu konuda sizden destek istiyor ve üyelerimize uzun süreli çok girişli vize verilmesi konusunda yardımcı olmanızı talep ediyorum.” dedi.  

Yunanistan İstanbul Başkonsolosu Georgina Soultanapoulo da burada olmaktan, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi ile birarada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek : “ Çanakkale’ye 2.resmi ziyaretim. Daha önce Mart ayında da Vali Bey’i ziyaret ettim, Gökçeada’ya da  gittim. Ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesini sizin kadar biz de istiyoruz. Ortak projeler yapabiliriz. Mayıs ayında sizin ziyaretiniz, samimi yaklaşımınız bizi çok etkiledi. Hemen iade-i ziyaret yapmak istedik. En yakın zamanda yeni Büyükelçimiz ile de bir ziyaret planlayabiliriz.  Vize işlemlerinizi kolaylaştırmak bizim işimiz.”dedi.

Daha sonra GMKA Çanakkale Koordinatörü Recai Başaran tarafından Çanakkale ekonomisi ve Yunanistan ile ticari ilişkiler konularında bir sunum yapıldı.

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu tarafından günün anısına Başkonsolos Georgina Soultanapoulo ve Ticaret Ataşesi Doukas Marinopolos’a hediye verildi.

Öğle yemeğinin ardından Troya Müzesi ziyaret edildi.