17 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ZİRAAT BANKASI VE TOBB’DAN TİCARİ MAL ALIM-SATIMLARINDA KOLAY FİNANSMAN İÇİN İŞBİRLİĞİ

SEMİZOĞLU VE ÜZEN, “BANKART TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMAN PROJESİ LANSMANI’NA” KATILDI

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yön.Kur.Başkanı Selçuk Semizoğlu ve Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Hüseyin Aydın’ın katılımları ile gerçekleştirilen “Tedarik Zinciri Finansman Program Lansmanı’na katıldı.

Webinar üzerinden gerçekleştirilen lansmanda, Hisarcıklıoğlu ve Aydın’ın imza attığı protokol ile ticari mal alım-satımlarında kolay finansman imkânı için işbirliğine gidildi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu lansmanda yaptığı konuşmada, “Tüm üyelerimize, ticari mal alım-satımlarında, güvenli ticaret sistemi ve kolay finansman imkânı getiriyoruz. Böylece tedarik zincirinin aksamadan sürdürülmesine ciddi bir katkı sağlıyoruz. Ziraat Bankkart ile ekonomiye kazan-kazan anlayışını getirmiş oluyoruz. 81 il 160 ilçedeki Oda ve Borsalar ile 61 Sektör Meclisinin tüm üyelerinin de, Ziraat Bankası tarafından, ciro ve kredibiliteye göre belirlenecek limitler dâhilinde, hem satıcı hem de alıcı olarak bu sistemden yararlanabileceklerini ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, tedarik zincirini güven altına alacak bu sistemin, KOBİ’lerin kredi faizlerinin düşmesine de yardımcı olacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu, sonraki aşamadaysa, düşen finansman maliyetleri KOBİ’leri yatırım ve üretim için teşvik edeceğini, KOBİ’nin finansal istikrarı hem tedarik zincirini daha istikrarlı hale getireceğini ve tedarik kanallarını garanti altına alacağını vurguladı. Bunun da alıcı konumundaki büyük firmaların, bu tedarik zinciri finansmanına dâhil olmalarını motive edeceğini sözlerine ekledi.

-Nefes kredilerinin katkısı

TOBB ve 365 Oda-Borsa olarak ekonomik sıkıntıların en yoğun hissedildiği dönemlerde Nefes Kredisi kampanyaları yaptıklarını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Elimizdeki tüm kaynakları, birleştirip, üyelerimize düşük maliyetli kredi destekleri sağladık. Son 4 yılda düzenlediğimiz kampanyalarla KGF kefaleti ile 150 bin firma 15 milyar lira uygun koşullarda finansmana kavuştu. Bu yıl pandemi başlayınca da Nefes Kredisi kampanyasına başladık. 50 bin firma KGF kefaleti ile 3 milyar lira kaynağa ulaştı” diye konuştu.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise konuşmasında, “Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı ürünümüzle alıcılar ve satıcılar arasında büyük bir tedarik zinciri kuruyor, üye iş yeri ve kurumsal kart altyapımız üzerinden özel fiyatlama ve vade avantajı sunuyoruz” ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ticarette tedarik finansmanını güvence altına almak ve firmaların nakit akışını kolaylaştırmak için gerçekleştirilen işbirliği hakkında bilgi veren Başkan Semizoğlu; “Firmalarımız yapılan protokol ile ticari mal alım-satım işlemlerinde Ziraat Bankası’nın kurumsal kartı Bankkart Başak ile yapacakları alımlarda 540 güne kadar vade ve finansman avantajlarından yararlanacak. Bu vade alıcı için ciddi bir işletme finansmanı sağlarken satıcılar da özel oranlarla ertesi işgünü veya banka garantisi ile blokeli veya taksit vadesinde tahsilat yapabilme imkânı veriyor. Böylece firmalarımız nakit akışını öngörülebilir hale gelerek 1.5 seneye ulaşan kredi imkanına kavuşacaklar.” diyerek iş insanlarının ticari alım-satım işlemlerinde kolaylık sağlayacak bankacılık işlemlerinin hayata geçmesini sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı Üzen lansman ile ilgili yaptığı değerlendirmede; Birliğimiz Ziraat Bankası ile çok önemli bir protokol imzalayarak güzel bir iş birliği başlatmıştır. Üreticilerin veya satıcıların, tahsilat ile uğraşmadan, sattıkları mal bedelini, alacak riski taşımadan, Ziraat Bankası garantisiyle peşin ya da taksitli alacaklar. Böylece nakit akışını öngörülebilir hale getirmiş olacaklar. Alıcılar da uygun vade ve maliyette finansman temin ederek, tedarik ihtiyaçlarını karşılayacaklar. 1,5 seneye ulaşan kredi imkanına kavuşacaklar. Ödemelerini, esnek vadelendirme ile yapacaklar. Böylece nakit akışlarını rahatlatacaklar” dedi.

Bankart Tedarik Zinciri Finansman Projesinin önemli bir adım olduğunu belirten Üzen, “Bu projeyi hayata geçiren üretici ve kobilerin her zaman yanında olan Birlik Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.