12 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

18’inci G20 Liderler Zirvesi Başladı

Hindistan’da gerçekleşen 18’inci G20 Liderler Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla başladı.

featured

18’inci G20 Liderler Zirvesi Başladı

Bharat Mandapam Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde geröekleşen törende, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, zirveye katılan liderlerle tek tek fotoğraf çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin “Tek Dünya” temasıyla gerçekleştirilen günün ilk oturumunda bulundu.

G20 ülkeleri, dünya ekonomisinin yüzde 85’ini ve uluslararası ticaretin yüzde 75’ini temsil ederek, dünya nüfusunun üçte ikisini kapsayan bir liderler grubunu oluşturuyor. Bu yılki dönem başkanlığını Hindistan’ın üstlendiği G20, üç oturum boyunca küresel ekonomik reformları ele alacak.

Hindistan’ın başkanlığı sırasında, bir dizi önemli konunun vurgulanması bekleniyor. Bunlar arasında yeşil kalkınma, hızlandırılmış ve kapsayıcı büyüme, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine hızlı ilerleme, teknolojik dönüşüm ve dijital altyapının geliştirilmesi, 21’inci yüzyıla uygun çok taraflı kurumlar ve kadın liderlerin rolü bulunuyor.

Ayrıca, G20 zirvesinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki eşitsizliklerin azaltılması da ele alınacak önemli bir mesele olacak.

Hindistan’ın bir yıllık başkanlığı süresince, çok taraflı kuruluşlardan gelişmekte olan ülkelere daha fazla finansal destek verilmesi, uluslararası borç yapısında reform yapılması, kripto para düzenlemeleri ve enerji ile gıda güvenliği gibi meseleler de gündeme gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve öncesinde Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile bir görüşme gerçekleştirdi. Başbakan Fumio, Erdoğan’ı otelin girişinde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile karşıladı.

18’inci G20 Liderler Zirvesi Başladı

About Post Author