30 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇTSO’DA 2020 YILININ İLK OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ocak 2020 ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirildi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç; “2020 YILININ İLK GÜNLERİNDE BİRAZ OLSUN EKONOMİDE CANLANMALARI HİSSETMEYE BAŞLIYORUZ. KREDİ FAİZ ORANLARININ DÜŞÜRÜLMESİ İLE BİRLİKTE PİYASALARA OLAN GÜVEN TAZELENDİ. TABİ YETERLİ Mİ DÜŞÜNÜLÜR, DAHA FAZLA BEKLENTİ İÇİNDE OLDUĞUMUZU HER FIRSATTA DEVLET BÜYÜKLERİMİZE İLETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “YENİ BİR TAKVİM YILINA DAHA GİRDİK. HER YENİ YILDA OLDUĞU GİBİ YİNE YENİ UMUTLARLA GİRDİĞİMİZ BU YILDA DA HERŞEYDEN ÖNCE SAĞLIK VE HUZUR DİLEKLERİMLE TÜM ARKADAŞLARIMI YÖNETİM KURULUMUZ ADINA SELAMLIYORUM”

Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç; “Değerli Meclis Üyeleri, Sizleri şahısım ve başkanlık divanı adına saygıyla selamlıyorum. 22’nci Meclis toplantımızı açıyorum, hepiniz hoş geldiniz. Değerli Meclis Üyeleri, 2020’nin ilk Meclis toplantısındayız. 2020 yılının; ilimize, ülkemize, tüm iş dünyasına, sağlık, huzur, mutluluk ve başarılar getirmesini temenni ediyorum. İş Dünyası için zorlu geçen bir yılı geride bıraktık. Bu süreçte ülke olarak ekonomide ciddi yaralar aldık, özellikle inşaat sektöründeki daralmalar gıda ve tarım sektörlerinde de etkisini gösterdi. Ekonomik anlamda her sektör sıkıntılı bir süreç yaşadı ve bu süreçte hepimiz şirketlerimizin ekonomisini yönetmekte ciddi tecrübe sahibi olduk.

2020 yılının ilk günlerinde biraz olsun ekonomide canlanmaları hissetmeye başlıyoruz. Kredi faiz oranlarının düşürülmesi ile birlikte piyasalara olan güven tazelendi. Tabi yeterli mi düşünülür, daha fazla beklenti içinde olduğumuzu her fırsatta devlet büyüklerimize iletmeye çalışıyoruz.

Ülke olarak zor bir coğrafyadayız ve her an farklı gelişmelere şahit oluyoruz. Komşu sınırlarımızdaki gelişmeler bizleri her daim tetikte, yeni gelişmelere hazırlıklı olmaya ve ekonomik anlamda güçlü olmamızı gerektiğini bizlere gösteriyor. Dış baskılar, ekonomik yatırımlar, Euro dolar kurunun sürekli yükselmesi, petrol fiyatlarının artması gibi nedenlerle ekonomimizin sağlıklı yürümesi beklenemez bu yüzden hepimiz iş dünyası olarak dikkatli olmalıyız. 2020 yılının zorlu geçeceği gözükmektedir dolayısıyla işlerimizi çok dikkatli takip ederek mevcut yapıyı koruyarak çok açılmadan hareket etmeliyiz.

2020 yılının ilk günlerinde Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız ilimizi ziyaret etti, odamızda gerçekleştirilen toplantımız çok önemliydi. Yılın ilk gününde mobilya sektöründe ve kredi faiz indirimlerinde müjde aldık yine devlet bankaları genel müdürlerine sıkıntıları anlatma fırsatı bulduk ve çözümle ilgili notlar alındı. Bu çalışmalar iş dünyamızın sıkıntılarını çözmede önemli bir adımdı ve güzel bir ev sahipliği yapıldı. Başta ÇTSO yönetim Kurulu Başkanımız ve Meclis Başkanımız olmak üzere emeği geçen odamızı ve oda çalışanı arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.

2020 yılında Çanakkale’miz için, odamız olarak ciddi çalışmalara imza atacağımızı düşünüyorum, zorlu süreçte iş dünyasının moralli olması da çok önemli.2019 yılı içinde oda yönetimimizin firma ziyaretleri moral olmuştu, bu ziyaretlerin 2020 yılında da devam etmesini diliyorum. Turizm de yakın komşu ülkelerimizle çalışmalar planlanıyor. Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya ile ticari ilişkilerimiz daha da güçlenecektir. Yönetim Kurulumuz ilk adımları atmıştı ilerleyen günlerde ortak iş çalışmaları başlayacaktır.

Değerli Meclis Üyeleri, her konuşmamda belirtiyorum birlik beraberlik içerisinde Çanakkale’miz için çok daha başarılı projelere imza atacağımızı düşünüyorum, mümkün olduğumuzca ticaretlerimizde birbirimize destek olalım, ÇTSO Meclis’i olarak birlikte hareket ettiğimiz de Çanakkale’miz için güzel yatırımlar alacağımıza inanıyorum. Bu ay içerisinde doğum günü olan arkadaşlarımızı meclisimiz adına kutluyorum. Meclis Divanı adına hepinizle saygılar sunuyor, gündem maddelerine geçiyorum.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇTSO Yönetim Kurulu adına konuşma yapan Başkan Selçuk Semizoğlu;
“Sayın Meclis Başkanım, Değerli Meclis Üyeleri, Kıymetli basın mensupları, Yeni bir takvim yılına daha girdik. Her yeni yılda olduğu gibi yine yeni umutlarla girdiğimiz bu yılda da herşeyden önce sağlık ve huzur dileklerimle tüm arkadaşlarımı Yönetim Kurulumuz adına selamlıyorum.

Meclis Başkan Vekilimizin Turgay Bey’inde söylediği gibi, bu ay 3 Meclis üyemizde değişiklik oldu. Öncelikle bu dönem yaklaşık  2 yıldır Mecliste beraber çalıştığımız İbrahim Gün, Hikmet Önder ile  Sami Koca’ya teşekkür ediyorum, çeşitli nedenlerden dolayı aramızdan ayrıldılar. Yeni Meclis Üyelerimiz: Mehmet Emin Şevik, Ersin Vural ve Mustafa Mesut Ergin’e huzurlarınızda hoşgeldiniz demek istiyorum.

Oda olarak  başlıklar halinde genel faaliyetlerimiz birazdan sunulacak. Ben geçen toplantımızdan bugüne kadar olanlarla ilgili kısaca bilgilendirmek istiyorum.

12-18 Aralık 2019 tarihleri arasında Yerli Malı Haftamızı kutladık.

14-15 Aralık 2019 tarihlerinde ahşap kalıpçı ve inşaat işçisi mesleklerine yönelik Mesleki Yeterlilik Sınavları düzenledik.

16 Aralık 2019 tarihinde AK Parti İl Başkanı Naim Makas Bey’i Odamızda ağırladık. Kendisi genç bir arkadaş, başarılar diledik. 2020 için düşündüklerimiz arasında Yönetim Kurulu olarak ilimizdeki Esnaf Odası, Ziraat Odası, Kent Konseyi gibi başlıca Sivil Toplum Örgütleri ile istişare toplantısı yaparak daha sonra Mecliste grubu bulunan siyasi partililerin İl Başkanları ile bir araya geleceğiz. Böyle bir düşüncemiz var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 “HERŞEY ÇANAKKALE İÇİN SİNERJİ TOPLANTILARI BAŞLATACAĞIZ”

Naim Başkanım da Vali Bey’den sonra ilk ziyaretinin Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’na olması anlamlıdır, kendilerine teşekkür ediyorum bu konuda.

Meclis Başkan Vekilimiz Turgay Bey’in de ifade ettiği gibi her ay bir Yönetim Kurulu Toplantımızı bir şirketimizde yapmaya çalıştık. Geçen ay Meclis Şeref Üyeliği unvanını hepinizin layık gördüğü Bülend Engin Bey’e gerçekleştirdik.  İÇDAŞ’ın, İstanbul Güneşli’deki merkezinde Yönetim Kurulu toplantımızı gerçekleştirdik. Yönetim Kurulumuz ve Meclis Başkan Yardımcımız Hayrettin Bey de katıldı. Turgay Bey ogün meşguldu, katılamadı.

19 Aralık 2019 tarihinde KOSGEB işbirliği ile Yurt Dışı Pazar Destek Programı ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı düzenledik.

Yine Ezine Gıda İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ezine Kaymakamı Hacı Arslan Uzan Bey’i Odamızda ağırladık.

İstek 1915 Okulları ile üyelerimize yönelik indirim protokolü imzaladık

25 Aralık 2019 tarihinde her 3 ayda bir yaptığımız Çanakkale İli Oda ve Borsaları Müşterek toplantımızı gerçekleştirdik.  Sayın Valimiz de sağ olsun bu toplantımıza katıldı. Teknopark’ta gerçekleştirdik. Bir dahakini inşallah bizim ev sahipliğimizde Odamızda yapacağız. Bu konuya geçmeden önce bir şey söylemek istiyorum; her konuşmamda bir buçuk senedir TOBB’a yazdık. Her defasında dile getirdik. 3 ay önceki toplantıda TOBB’a yazıp Sektör Meclisleri’nin listesini 5 Oda, Borsa Başkanı olarak, Oda Borsa Yönetim Kurulu olarak istememize rağmen 3 ayda maalesef Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 61 tane Sektör Meclisinin kimlerden oluştuğuna dair listeyi 5 Oda Borsamıza iletememiş durumda. Bunu tekrar yazmaya karar verdik. Gelmezse 3 ay sonra tekrar yazacağız. Bunun önemi konuşmamın ilerki safhalarında anlatacağım.

27 Aralık’da yerli otomobilimizin lansmanı gerçekleştirildi. TOBB öncülüğünde kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nu gönülden kutluyor, gurur duyuyor ve destekliyoruz.

27 Aralık Salı  günü Sayın Valimiz Orhan Tavlı Bey Odamızı ziyaret ettiler, sohbet imkanı bulduk, yerden göğe A’dan Z’ye herşeyi konuşuyoruz. Sağ olsun bizi dinliyorlar. Huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.

31 Aralık pek çok yeni uygulama için bir milattı. Hazır mıyız ? Ben hazır olmadığımıza inanıyorum ,  büyüklerimiz de böyle düşündü olacak ki ertelemeler de geldi.

  • Sayısal Takograf ile ilgili U-ETDS’ne ( Ulaştırma Elektronik Takip Denetleme Sistemi)
  • Kişisel Verilerin Korunması Kanunu
  • Taşınmaz Kanunu gibi kimsenin ne olduğunu bilmediği şeylerle kurallarla, kanunlarla 01 Ocak 2020’den itibaren yönetilecektik. Bazı kanunlara tabi olacaktık. Hiçbir kamyoncunun Sayısal Takograf ve Ulaştırma Elektronik Takip Denetleme Sistemi yürütebilme imkanı yok arkadaşlar, bireysel kamyoncular için söylüyorum. Kişilerin Verilenin Korunması Kanunu birisi size birinin cep telefonunu sorduğunda verdiğiniz zaman suç teşkil edebiliyor. Bunları sokaktaki herkesin bilmesi lazım çok şükür bunlar ertelendi. Başka ertelenen şeyler taşınmaz ticareti ile uğraşanlar için yetki belge süresi 31 Ağustos 2020’ye ertelenmiş.
  • 31 Aralık 2019’da başlaması gereken “Her daireye bir otopark” yapılması, Otopark Yönetmeliği değişikliği ile 31.03.2020’ye ertelendi.
  • Güzel bir gelişme de 1947 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile gecikme zammı oranları 30.12.2019 tarihinden itibaren aylık 1,6’ya düşürüldü. Daha önce 2,00 idi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu uygulamalar ile ilgili üst kuruluşumuz TOBB’nin de büyük sorumluluğu bulunuyor. Çünkü kanun yapıcı TOBB’daki Sektör Meclisleri ile bu kanunları konuşuyor arkadaşlar. Yani daha önce perakendecilerin etiket kanununda yaşadığı mağduriyeti konuştuk. Perakendecilerin, bakkalların TOBB’daki Sektör Meclisinde kimler var? Ben tahmin edeyim, o listelere ulaşamıyoruz ama Migros, BİM, A101 şimdi Ticaret Müdürlüğümüz veya Zabıta Amirliği gidiyor. Etiket kanunu var, bunu denetleyelim. İnönü caddesindeki bir markete gidiyor. Etiket koydun mu sen gofretin üzerine koymadım. Yaz tutanağı çık. Aynı Ticaret Müdürlüğü görevlisi Migros’a gidiyor mu arkadaşlar? ben olsam girmem, dolayısıyla Sektör Meclisinde böyle büyükler olduğu zaman ilimizdeki mahalle bakkallarından da 1 tane, 2 tane temsilci olmadığı sürece Kanunları yapan şöyle düşünüyor; o biz etiket kanununu çıkardık ne kadar işe yaradı? Ama mağduriyet var burada, kontrol edilemeyen büyükler var.

“SEKTÖR MECLİSLERİNİN %95’İ TÜRKİYE TİCARETİNİN BİNDE 2’SİNİ OLUŞTURAN KOBİ ÜSTÜNDEN OLUŞUYOR ARKADAŞLAR. YANİ %99,8 TOBB’DA TEMSİL EDİLMİYOR.”

Ben seçilmiş Yönetim Kurulu Başkanıyım, sizler seçilmiş Meclis Üyelerisiniz bizim sesimiz sadece bu mikrofonda. Bizim başka TOBB’da mikrofonumuz yok. TOBB’da 61 tane Sektör Meclisini her biri toplanıyor, sene de 2,3 defa kimlerden oluşuyor? Sektör ile ilgili üst düzey bürokratlardan oluşuyor. Hangi Bakanlıksa, ormancılıksa Orman Bakanlığı, taşımacılıksa Ulaştırma Bakanlığı. Sen Çanakkale’deki kamyoncunun, Bayramiç’teki kamyoncunun derdini, lojistik firması faktörünü bilemezsin. Sektör Meclisi’nde de lojistik firmasının faktörü veya herhangi biri olursa bu kanunlar böyle çıkar. Bunu 6 aya kadarda bir yere koyamazsın. Çünkü sosyal medyadan da görüyoruz, haberlerden de görüyoruz kamyonculardan örnek vereyim; uygulaması birçok şeyde mümkün değil. Kanun yapıcının bir suçu yok arkadaşlar tamamen empati yapalım, tamamen öz eleştiri yapalım. Sorun bizim üst kuruluşumuzda arkadaşlar. 5 tane Oda Borsa ben bir buçuk senedir istiyorum alamıyorum da. 5 tane Oda Borsa birleştik hepimiz bütün Yönetim Kurulu Başkanları altına imzayı attı. 3 aydır Sektör Meclisinin listesini alamadık Odalar Borsalar Birliği’nden. Bunu paylaşmak istedim sizinle bir yol eksikliğimiz yok ama biz demiyoruz ki büyükler olmasın. Büyükler olsun hepsi baş tacı ama Sektör Meclisinin her biri de 40 üyeden oluşuyor. Yani 10’ar tane de şöyle küçük KOBİ İllere dağıtsalar, küçük KOBİ’lerden alsalar. Mesela ben Mehmet Beyi önerdim Gıda Üreticileri Sektör Meclisi’ne Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Önen Beyi yani Dardanel bir marka mıdır? Evet markadır. Eğitimli, pırıl pırıl bir arkadaşımız. Bunu önereli bir buçuk sene oldu arkadaşlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sayın Meclis Üyeleri;

Yeni asgari ücret belirlendi. Brüt 2.943,00 TL , net 2.324,70 TL. Belirlenen bu asgari ücretin, çalışanlarımızın asgari yaşam ihtiyaçlarını bile karşılamaya yeterli olmadığını biliyoruz. Konu asgari ücret değil, konu asgari ücret üzerindeki vergi kısmı. 4 sene önce 320,00 TL SGK Primi öderken, şuan ki 1000,00 TL üzerine çıktı arkadaşlar. Yani işveren de dertli, çalışan da dertli. Çalışan haklı olarak ben bu parayla nasıl geçineceğim diyor. İşveren de ben bu parayı ödemiyorum ki ben bu paranın üzerine bin küsür daha ödüyorum diyor.

“İŞVERENİN İŞİNİ YÜRÜTMESİ İÇİN MALİYETLERİ ÇOK İYİ HESAPLAMASI LAZIM. YANİ BÖYLE BİR SARMA ASIL KONUŞULMASI GEREKEN ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDEKİ VERGİ YÜKÜMLÜLÜĞÜDÜR ONUN ALTINI ÇİZMEK İSTERİM.”

Meclis Başkan Vekilimiz Turgay Bey de bahsetti; Nisan ayının başında inşallah Çanakkale –Yunanistan İş ve İş Geliştirme Forumu yani altını çizmek istiyorum Türkiye-Yunanistan değil, Çanakkale-Yunanistan. Konsolos Hanım ve Ataşe Bey ile defalarca  görüştük, biz gittik, onları ağırladık. En sonunda Çanakkale’den biz Yunanistan’a ne satabiliriz? Yunanistan’dan ne alabiliriz? Yunanistan’ın en büyük geliri turizm. Biz de tabiki bizim de gezilip, görülecek yerlerimiz var diyoruz. Nisanın başında bu Forumu gerçekleştireceğiz inşallah. Bunun çalışmalarını Nisan’ın başı diye yavaşlatmış değiliz. Yılbaşından önce bizde şunlar var şeklinde görüşmelere başladık. Şimdi onlar da geri dönecekler. Çalışma grubunu genişlete genişlete Nisan başında hepinizin katkılarıyla Çanakkale- Yunanistan Forumu gerçekleştireceğiz arkadaşlar.

Yeni yılın ilk iş gününde Maliye ve Hazine Bakanımız Sayın Berat Albayrak Beyi ağırladık Odamızda. Öncelikle şunu ifade edeyim; ilk iş günü derken 01.01.2020 tatildi 02.01.2020 tarihinde ağırladık. Benim bu ziyaretten 31.12.2019 günü saat 16:00’da haberim oluyor arkadaşlar. Organizasyon konusunda kesinlikle Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak bize şunu söylediler; 220 kişilik salonu hazır edin, ikram dahi hiçbir şeye karışmayın. Sayın Bakan gelecek Yönetim Kurulu Başkanı konuşma yapsın, moderatörlük yapsın. Ben moderatörlüğü Osman Bey’den rica ettim, sağ olsun o da kırmadı beni. Yani sosyal medyadan veya telefonla bizim neden haberimiz olmadı, biz neden davetli değiliz? İnanın ben Meclisimi çağırayım dediğim zaman bile, çünkü küçük salon istediler. Benim 550 kişilik salonum var, hayır konseptimiz bu dediler. İşte bankalar kendi müşterilerini çağırdı. Yani öyle bir eleştiri varsa ki var. Bunu herkes bilsin 31 Aralık saat 16:00’da benim haberim oldu. Yılbaşı ve ertesi gün gerçekten çok hummualı bir çalışma vardı burada. Ben Oda çalışanlarıma da teşekkür etmek istiyorum, başta Sema Hanım olmak üzere .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“ÇOK ŞÜKÜR BENİM 4. DÖNEMİM MECLİS’TE BEN ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI VEYA ÇANAKKALE’DE DAHA ÖNCE BÖYLE BİR VERİMLİ ÜST DÜZEY TOPLANTI GÖRMEDİM.”

Sayın Bakan  konuşmasından sonra yarım saat, kırk beş dakika soru cevaba zaman ayırır dedi Özel Kalemi. 1 saat 45 dakika kaldı arkadaşlar. Katılım çok güzeldi, içerideki kadar dışarıda üyemiz, arkadaşımız vardı. Salondaki soruların, katılımcıların herbiri birbirinden değerliydi. Sayın Bakan hepsine çok açık ve yalın bir şekilde cevap verdi. Şimdi öyle güzel konuştu ki Sayın Bakan’ı birçok arkadaşım aynı şeyi paylaştı. Televizyondan gördüğümüz gibi değil, yani gerçekten dolu ne konuştuğunu bilen ve benim o gün içim açıldı. 2020 için önümüzdeki yıllar için daha umutlandım. Yani 20 yıl, 30 yıl vadeli Konut ve Yatırım Kredisi, tek haneli faiz bunlar çok güzel bir şey. Herşeyden önemlisi şu devletin parasının başı artık üretmemiz gerektiğini vurguluyor arkadaşlar. Bunu vurgularken de devletin 3 tane Kamu Bankası ki bu Bankalar en büyük Bankalar. Kamu Bankasının en yetkilileri ile bunu vurguluyor. Bu çok önemliydi. Sayın Bakanıma konuşmamda bürokrasiden yakındım. Evet Ankara’da biran evvel toparlanma veya hızlanma için bazı kararlar alınıyor. Birçoğu da çok güzel kararlar ama yerelde bunların uygulaması Ankara tut diyor Çanakkale yutuyor. Buna konuşmamda yer verdim. 2018 gene Gelir İdaresi Başkanı Sayın Bekir Bayrakdar Bey aramızdaydı.2018 vergi rekortmenleri listemizde 10 tane şirketin 6 tanesinin Banka olduğunu söyledim. Örneklendirirsek Almanya’da 10 şirketten 10’unun da üretici olduğunu faizin değil üretenin vergi rekortmeni olmasını istediğimizi dile getirdim. Kendileri de birçok şeyi farkında. Sektörde birçok müjdeler verdi. En basiti mobilyanın KDV’sini %8’e inmesini müjdeledi. Bakan Bey aramızdan ayrıldıktan sonra 3 tane Kamu Bankası Genel Müdürümüz, aynı zamanda Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Bankalar Birliği Başkanı Sayın Hüseyin Aydın Bey, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan Bey, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih ve Gelir İdaresi Başkanı Sayın Bekir Bayrakdar Bey sahneye çıktılar. Salon yine hıncahınç doluyken 3 tane Sayın Genel Müdürümüz ve Gelir İdaresi Başkanımız salondan gelen soruları tek tek cevapladılar. Bu soru cevap devam ederken 3 Bankamız için ayrı ayrı hazırlanan salonlarda da Banka Genel Müdür Yardımcıları ve Üst Düzey Yöneticiler salonda konuşmayan, konuşamayan mahrem iş, burada derdini anlatmayan üyelerimiz için odalarda Sayın Genel Müdür Yardımcıları üyelerimizi dinlediler. 30’u aşkın birebir görüşme oldu. Birçok arkadaşım da sorununu bir çırpıda çözmüş oldu. Birçok kişiye ogün piyango vurdu diyebilirim. Yani kafasında aylardır oluşturduğu sorunu 15 dakika da kısa sürede çözdü.

Sayın Meclis Üyeleri, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerimiz ile 2020 yılında da sizlerle gerek bu kürsüden,  gerekse bilgilendirme yoluyla paylaşımlarımız artarak devam edecektir.

Zor bir yılı geride bıraktık. Önümüzdeki süreçte önce Ülkemiz için daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğunu vurgulamak istiyor, 2020 yılının Milletçe kenetlendiğimiz huzurlu bir yıl olması, işlerinizin hayırlı olması dileklerimle  sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Kürsüden ayrılmadan önce  bir de teşekkürüm olacak. 2018 Nisan seçimlerimizden sonra Aralık 2019 dahil 21 Meclis toplantısı gerçekleştirdik. Öncelikle aktif katılım sağlayan tüm üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Ancak 3 üyemiz var ki kendileri  21’de 21 katılım sağladılar. En çok teşekkürü ve alkışı onlar hakediyor. Şimdi müsaadenizle onları buraya davet etmek istiyorum; Sayın Semih Toprak, Sayın Semih Dabakoğlu, Sayın Mert Öztürk, Meclisimize katılım performanslarından dolayı kutluyor, günün anısına hediye takdimimizi Meclis Başkan Yardımcımız Turgay Bey ile birlikte yapmak istiyorum.” dedi.

2019 yılında Meclis toplantısına en çok katılım sağlayan Meclis Üyelerine hediyelerinin takdim edilmesinden sonra, Genel Sekreter Sema Sandal tarafından Oda tarafından 2019 yılında gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili sunum yapıldı.

2019 yılının kesin hesaplarının Hesap İnceleme komisyonuna havale edilmesinden sonra Azami Fiyat tarife talebi görüşüldü.

Meclis oturumunda gündeme gelecek diğer konularda, Troya Müzesi’nin yarışmada finale kalması, Akıllı Şehirler çalıştayı, 15 Ocak 2020 Müzede Selfie Günü ve ilimizdeki kazıların konuşulmasıyla 2020 yılının ilk olağan Meclis toplantısı sona erdi.

 

 

 

 

About Post Author