29 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Öğretmenler Günü Ezine’de Pandemi Gölgesinde Törenle Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Ezine’de pandemi gölgesinde gerçekleşen törenle buruk bir şekilde kutlandı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verilişinin 92. ve bu anlamlı günün “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaya başlanmasının da 39. yıl dönümünü pandemi gölgesinde buruk bir şekilde kutlandı.

Atatürk Anıtı ve Parkında Kovid-19 pandemi tedbirleri alınarak gerçekleşen tören İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı.

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Öğretmenler Günü mesajı okundu.

Ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Akman konuşmasında şu ifadelere yer verdi ;

” Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, saygı ve sevgi ile anıldığı, öğretmen ve öğretmenlik mesleği ile ilgili farkındalığın oluştuğu özel bir gündür. İnsanoğlu var olduğu günden beri onun eğitimi de en az fiziksel varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir. İnsan, içinde doğup büyüdüğü aile ortamında temel bilgileri aldıktan sonra daha donanımlı hale gelebilmesi için bir eğiticiye, öğreticiye yani öğretmene muhtaçtır.

İnsan, öğretmen sayesinde ancak ahlakı, maneviyatı, bilgiyi beceriyi, medeniyeti öğrenebilir. Öğretmenlik her şeyden önce bir ideal, gaye, bir hizmet mesleğidir.Toprak altına atılan bir tohumun onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir. Öğretmen bir ayna olmalıdır, kendisine bakanlar iyiyi, doğruyu, hoşgörüyü, geleceği görebilmelidir. Geleceğimizin daha aydınlık olması, çağdaş  medeniyetin üstüne çıkma hızımız eğitime ve öğretmene verdiğimiz değer oranında artacaktır. Bunu başarmak için fedakârca çalışan öğretmenlerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Benim öğretmenim bilir ki;  sevgi olmadan bu mesleğin yapılması mümkün değildir. Öğretmenlerini sevme oranına göre çocuklarımız eğitim öğretimde başarı göstermektedir. Kalbimizde öğrencilerimize duyduğumuz sevgi, onların eğitim öğretim bakımından gelişmesini, kişiliklerinin oluşumunu sağlayan en temel şeydir. Kısaca sevgi öğretmenlik mesleğinin temelidir,özüdür.Öğretmenini seven her yavru kalbini öğretmenine açar ve öğretmeninin her sözü artık onun için üstündür.Gönül bağı ile yapılan bu yüce meslek manevi doyumu en tatminkar olandır.

Başöğretmen  Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlik mesleğine büyük değer vermiş, “Yeni kuşak, en büyük Cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır” sözü ile görevimizin önemini belirtmiştir.Bu duygu ve düşünceler ile tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, öğrencileri ile gönül bağı kurmuş, onların aynası olmuş tüm öğretmenlerime şükranlarımı sunarım”

Tören konuşmanın ardından hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

 

About Post Author