23 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

1.TRAOYA ZEYTİNYAĞI FESTİVALİ KAPILARINI ZİYARETÇİLERE AÇTI

Çanakkale Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği ile Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği tarafından bu yıl 1.si düzenlenen “Troya Zeytinyağı Festivali” açılışı gerçekleştirildi.

9-10 Ekim tarihlerinde Çanakkale`de düzenlenen ve Dardanos Sunsan Hotel’de gerçekleşen Festivalin açılışına Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Belediye Başkan Vekili İrfan Mutluay, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, ÇOMÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Boz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Çanakkale Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Erdinç Üzden, Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan,Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, ÇTB Zeytinyağı Komite Başkanı Ferhan Savran, Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Sema Sandal, Ticaret Borsası Genel Sekreteri Sevcan Elver, zeytin ve zeytinyağı sektör temsilcileri ve turizm sektörü temsilcileri ile basın mensuplarından oluşan çok sayıda davetli katıldı.

Çanakkale Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği, Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi destekleri ile gerçekleşen festivalde sabah Mecidiye Köyü’nde zeytin hasatı gerçekleştirildi. Hasat sonrası Stantlar gezildi. Ardından şefler, içerisinde zeytinyağı olan yemekler yaparak ziyaretçilerin beğenisine sundu. Soğuk sabun atölyesi, arkeogastronomi atölyesi, seramik atölyesi, ustalardan zeytinyağı tadımlarının yapılmasının ardından zeytinyağı paneli düzenlendi. Son olarak da müzik şöleni ile festivalin ilk günü tamamlandı.

Festivalin açılışında konuşma yapan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale için çok önemli bir festivalin ilkinin açılışını gerçekleştirmenin ve katılmanın gururunu, mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Zeytin ve zeytinyağı üretimimiz çok önemli gerçekten. Dünyanın mucizesi diyebileceğimiz bir ürün zeytinyağı. Türkiye’nin de bu alanda müthiş bir potansiyeli var. Bunun değerlendirilmesi çok önemli. Burada paketleme, markalaşma, pazarlama faaliyetlerinin arttırılması ile özellikle müthiş bir ihracat potansiyeline sahip bu ürünün ülkemize kazandırılması, değer olarak da ülkemize katma değer sağlaması çok önemli. O anlamda bu girişimde bugün gerçekleşen festivalde onu destekleyici, önünü açıcı, bilgilendirici, konsepti de çok güzel açık, havada tamda zeytinyağının sağlıklı duruşuna, temsil ettiği sağlık anlayışına uygun bir şekilde olmuş. Festivale katılan herkesi saygı ve sevgilerimle selamlıyor, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Daha sonra söz alan Belediye Başkan Vekili İrfan Mutluay ise konuşmasında zeytin ve zeytinyağının dünyanın mucizevi ürünleri olduğuna ve dünyanın sınırlı bölgesinde  yetişen ürünler olduğuna dikkat çekerek, “Böylesi önemli bir değere sahibiz. Sıra geldi bu ürünü koruyup, geliştirmek, önce ülkeye sonra dünyaya tanıtabilmek ve burada söz sahibi olabilmek. Bereketin, sağlığın ve daha önemlisi barışın simgesi olan zeytini korumak bu noktada hepimizin görevi. Burada bir ilki yaşıyoruz. Bu festivalin gerçekleşmesinde emekleri geçen başta iki derneğimiz olmak üzere diğer paydaşlara ve tüm katılımcılara çok teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Emeklerinize yüreklerinize sağlık” dedi.

Ardından bir konuşma yapan Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan da konuşmasında bugün güzel bir hayali gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bizler bu festivalle Çanakkale’nin iki önemli değerini Turizmini ve zeytinyağını bir araya getirdik. Bu fikrin ne kadar güzel olduğunu ne kadar bölgemize yakıştığını festivalin gerçekleşmesinde büyük destekleri olan paydaşlarımızın yaklaşımlarıyla görmüş oluyoruz. Bugün burada Troya Zeytinyağı Festivalimizin birincisinin başlatmış oluyoruz. Umarım çok uzun ömürlü olacak. Umarım Çanakkale turizmine çok büyük katkı sağlayacak. Ve tabiki çok değerli zeytinyağımızın ulusal ve uluslararası boyutta tanıtımına çok büyük boyutta katkı sağlayacak. Bize bugün bu güzl değerleri yaşatan ve desteklerini sunan tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyor hayırlı uğurlu olsun diyoruz” dedi.

Çanakkale Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Erdinç Üzden de konuşmasında şunları söyledi ; “Zeytinyağı ile birlikte bir yolculuğa çıktık. Sayın İsmet Balkan bir öneriyle geldi ve hayaller bu sefer gerçek oldu. Bzi güzel bir amaç için yola çıktık. Çanakkale yöremizin değerli zeyinyağını daha da katma değer katmak, halkımıza ucuz kaliteli zeytinyağına kavuşturmak. Amacımız ilk önce Çanakkale yöresindeki zeytinyağlarının en iyi şekilde tanıtılması, daha sonra ülke çapında tanıtımlarının sağlanması ve en son nihai amacımız ise kesinlikle uluslararası işler yapmak. Bu yönde yola çıktık ve güzel şeyler başardığımıza inanıyorum. Bu çıktığımız yolda paydaşlarımızın katkılarını ve desteklerini asla unutamayız. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyor festivalimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.    

 Troya Zeytinyağı Festivalinin açılış etkinliklerine katılan Başkan Selçuk Semizoğlu etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada; “Çanakkale’mizin en değerli ve katma değeri en yüksek tarım ürünleri arasında yer alan zeytinyağı ve zeytin ürünlerinin markalaşması ve tanıtımı için yapılan festivali çok değerli buluyoruz. Oda olarak da başından beri destekçisi olduğumuz Troya Zeytinyağı Festivalinin hem şehrimizin hem de ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Çanakkale”de faaliyet gösteren paydaşlarımızla yakalanan bu ivmenin her sene büyüyerek devam ettirilmesi için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Zeytinyağı ihracatı yapmak isteyen, yurt dışı alternatif pazarlara açılmayı hedefleyen, dış ticaret veya markalaşma konularında devletimiz tarafından sağlanan tüm destekler hakkında bilgi almak isteyen tüm üyelerimizi Odamızın Dış Ticaret Destek Merkezine davet ediyorum. Festivalin hazırlanması için Çanakkale Zeytinyağı ve Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı ve aynı zamanda Odamızın 4 no’lu Meslek Komite Başkanı Erdinç Üzen ile Çanakkale Turizm Tanıtım Derneği Başkanı İsmet Balkan başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Festival ile ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz “İlimizde zeytinyağı bizim bölgemizin altını. Bölgemizin nesilden nesile aktarılan kültürü. Pandemi sürecinde de zeytinyağımızın önemini daha da hissettik. Zeytinyağımızın markalaşması ve ekonomimize daha fazla katma değer yaratması için gerçekleştirilen bu festivali Ticaret Borsası olarak çok önemsiyor ve destek vermeye çalışıyoruz. İlimizin önemli tarım ürünlerinden biri olan zeytinin ve zeytinyağının önemine dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla, düzenlenen Troya Zeytinyağı Festivalinin hayırlı olmasını ve tüm sektör oyuncularına katkılar sağlamasını diliyorum. Çanakkale Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanımız Erdinç bey ve, Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanımız İsmet bey başta olmak üzere organizasyonda emeği olan katlı sunan herkesi ayrı ayrı tebrik ediyorum.” dedi.

Festivalin ikinci günü ise stant ziyaretleri ve çeşitli atölyeler yapıldıktan sonra zeytinyağının tarihi anlatılacak.

Ardından Barış Halk Oyunları ekibin gösterisi ve Zeytinyağı mezatı gerçekleştirilecek.

Öte yandan zeytinyağı mezatından elde edilecek gelir ise SMA hastası Çanakkale’li Ahmet Alp bebeğin tedavisi için kullanılmak üzere aileye bağışlanacak.

Program müzik dinletisi ile sona erecek.