23 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

“Açım, geçinemiyorum” Diyen Vatandaşın Gözaltına Alındığı İddialarına Bakanlıktan Yanıt

“Açım, geçinemiyorum” Diyen Vatandaşın Gözaltına Alındığı İddialarına Bakanlıktan Yanıt

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “Açım, geçinemiyorum” diyen bir vatandaşın bakanlık önünde gözaltına alındığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, işitme engelli Ahmet Ç.’nin, ilk olarak 18.05.2023 tarihinde bir kamu kuruluşunun önünde eylem yapması sonrasında bakanlığa getirildiği ve işaret dili tercümanları aracılığıyla kendisiyle görüşüldüğü belirtildi.

Göreşmede bakanlığın rehberlik ve diğer hizmetleri Ahmet Ç.’ye anlatılırken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bir kuruluşuna da yerleştirildiği açıklandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, ”Haberlere konu olan işitme engelli Ahmet Ç., ilk olarak 18.05.2023 tarihinde bir kamu kuruluşunun önünde eylem yapması sonrasında Bakanlığımıza getirilmiş, işaret dili tercümanlarımız aracılığıyla kendisiyle görüşülmüştür.

Yapılan görüşmede Bakanlığımızın rehberlik ve diğer hizmetleri kendisine anlatılmış, akabinde bir kuruluşumuza misafir olarak yerleştirilmiştir. Ahmet Ç.’nin isteği üzerine özel sektörde iş bulmasına da yardımcı olunmuştur.

Söz konusu haberlerde bahsi geçen Ahmet Ç.’nin ‘Açım, geçinemiyorum, kiramı ödeyemiyorum’ iddialarının aksine, kendisine Bakanlığımız tarafından barınma, sosyal yardım ve istihdam desteği sağlanmıştır. Ancak kişi, ilerleyen günlerde Bakanlığımız hizmet modellerinden faydalanmak istemediğini belirtmiştir.

Bu süreç zaman içinde defaatle tekrarlanmıştır. Dört farklı kuruluşumuza yerleştirilmesi ve her türlü ihtiyacının karşılanmasına rağmen Ahmet Ç., her defasında bulunduğu kuruluşu terk ederek Bakanlık binasına gelmiş ve kendisiyle tekrar işaret dili tercümanlarıyla iletişime geçilerek talepleri yerine getirilmiştir.

21 Ağustos günü Bakanlık binasına son gelişinde Ahmet Ç., agresif davranışlar sergilemiş, güvenlik personelini ve kendisiyle iletişim kuran işaret dili tercümanlarını tehdit ederek personelimize saldırı girişiminde bulunmuştur.

Son eylemleri personelimize zarar verecek duruma ulaştığından ve gerek güvenlik personelimizin gerekse tercüman arkadaşlarımızın sakinleştirme çabaları sonuç vermediğinden emniyet güçleri olaya müdahale etmek zorunda kalmıştır.

Emniyette ifadesinin alınmasından sonra serbest kalan Ahmet Ç., 22 Ağustos günü tekrar Bakanlığa gelmiştir. Kendisiyle yapılan görüşme sonrasında talebi doğrultusunda, daha önce de yapıldığı üzere ekonomik destek sağlanarak ikametinin bulunduğu şehre gitmesi noktasında yardımcı olunmuştur.” ifadeleri kullanıldı.