21 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Babaoğlu Baskılara Nasıl Tepki Verecek ?

31 Mart Yerel Seçimlerinde AK Parti Çanakkale İl, İlçe ve Belde Belediye Başkan Adayları AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’unda katıldığı törenle açıklandı.

Mevcut Yenice, Ayvacık, Çan, Lapseki ve Eceabat Belediye Başkan Adaylarının yeniden aday gösterildiği tanıtım toplantısında Ezine Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu’nun yerine eski ilçe başkanı Güray Yüksel’in adaylığı açıklandı.

Tanıtım toplantısından bir gün önce aday tanıtım toplantısına Belediye Başkan Adayı olarak çağırılmayan Babaoğlu aday tanıtım toplantısına da doğal olarak katılmadı. Haluk Babaoğlu ile birlikte Milletvekili Adayı Fırat Akgün, İl Genel Meclis Üyeleri Hasan Hüseyin Aytop ve Bahri Uysal, Belediye Meclis Üyeleri Mustafa Pilan, Hakan Üner, Salih Özten ve Ramazan Kocaöz, Başkan Babaoğlu ile birlikte ilçe başkanlığı döneminden başlayarak Belediye Başkanlığı döneminde de beraber yürüdüğü bir çok yol arkadaşı ve partili de Başkan Babaoğlu’nun aday gösterilmemesine tepki olarak aday tanıtım toplantısına katılmadı.

Aday tanıtım toplantısının gerçekleştiği saatlerde de Ezine’de gerçekleşen toplantılarda bir çok partili ve Başkan Babaoğlu’nun yol arkadaşları, Belediye Başkanı Babaoğlu’nu arayarak veya bizzat bir araya gelerek tepkilerini dile getirdiler ve bu olay karşısında tepkisiz kalınmaması isteklerini Babaoğlu’na ilettiler.

Başkan Babaoğunun bir an önce AK Parti’den istifa etmesinin gerekli olduğunu ve bunun etik bir davranış olacağı fikri, başka bir partiden aday olunması veya bağımsız aday olarak 31 Mart Yerel seçimlerinde tekrar belediye başkan adayı olarak girilmesinin partililer tarafından kendisine iletilen Başkan Babaoğlu büyük bir suskunluk ve tevazu ile bu söylenilenleri dinlediği belirtiliyor.

Partilileri sağ duyulu olmaya çağıran Başkan Babaoğlu’nun duygusal olduğu gözlemlenirken, Babaoğlu’nun en yakınındaki isimleri ile, kendisini yakından tanıyan gençlik arkadaşları ve dava arkadaşlarının ortak yorumunun ise Başkan Babaoğlu’nun bu süreci kimseyi kırmadan, siyasi geçmişine gölge düşürmeden ve dava arkadaşlarını da yarı yolda bırakmadan bir çözüm üreterek yol haritası düşündüğünü yorumladılar.

Aday tanıtımı gününde bu sıcak gelişmeler gündeme bomba gibi düşerken, diğer bir sıcak gelişmede Pazartesi günü yaşandı. AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu Belediye Başkanı Babaoğlu’na ani bir ziyaret gerçekleştirdi. İskenderoğlu’nun bu ziyareti gerçekleştirme sebebinin ise aday tanıtım toplantısı günü ve ondan bir gün sonra Pazartesi günü yaşan bu sıcak ve şok gelişmelerin yaşanmış olması olarak yorumlandı.

Öğleden sonra 16.00’da başlayan ziyaret yaklaşık 4 saat sürdü ve saat:20.00’de sona erdi. Başkan Babaoğlu’nun makamında baş başa gerçekleşen ziyarette konuşulanların tek bir tanığı vardı oda Başkan Babaoğlu’ndan sonra  ilçe başkanı olarak görev yapan ve Milletvekili Adayı olan Fırat Akgün. Başkan Babaoğlu ziyaret başlamadan önce Milletvekili İskenderoğlu’nun basın danışmanlarının anı fotoğrafı çekilmesine de izin vermezken, milletvekili İskenderoğlu ziyaretin sonunda Başkan Babaoğlu tarafından kapıya kadar uğurlandı.

Ziyaretin gerçekleştiği haberini alan bir çok partili Belediyeye gelirken hepsinin de Başkan Babaoğlu’nun aday gösterilememesine karşı büyük tepki gösterdikleri gözlendi.

Başkan Babaoğlu yaşanan son gelişmeler ve Jülide İskenderoğlu’nun ziyareti ile ilgili suskunluğunu korurken AK Parti’den istifa edeceği ve bağımsız Belediye Başkanı olarak göreve devam edeceği konuşulurken, diğer bir güçlü iddia ise bir siyasi partiden tekrar Belediye Başkan Adayı olarak seçmenlerin karşısına çıkacağı yönünde.

Başkan Babaoğlu en geç 2 gün içerisinde bir basın toplantısı ile yaşanan bu olayları ve aldığı kararları kamuoyu ile paylaşacaktır. Siyasi kulislerde konuşulan diğer bir iddia ise AK Parti Ezine’de bir çok şok istifanın yaşanacağı yönünde.

Bütün bunları hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Bu süreçte yaşanacak her türlü gelişmeyi tarafsız olmak kaydıyla siz değerli okuyucularımla paylaşacağım.

Kalın sağlıcakla….

About Post Author