19 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Bakan Eroğlu Çanakkale Valisi Tavlı’yı Ziyaret Etti

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Çanakkale’yi tanıtmak için Tabiat Turizmi Eylem Planı hazırladık. Ayrıca Marmara Bölgesi Gelişim Projesi ile burada muhteşem bir destan yazıyoruz.” dedi.

 

Eroğlu, Çanakkale Valiliğini ziyaretinde yaptığı konuşmada, kentte 246 milyon liralık 20 büyük yatırımın temel atma ve açılış törenini bugün gerçekleştireceklerini söyledi.

 

Bir seferde 6 barajın temelini attıklarını belirten Eroğlu, “AK Parti hükümetinden önce baraj sayısı, bir elin parmakları kadar değildi. Biz, burayı barajlar, göletler, sulama tesisleri, dere ıslahları, içme suyu teminiyle muhteşem hale getirdik.” diye konuştu.

 

Eroğlu, yatırımların hayırlı olması temennisinde bulunarak, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Cumhurbaşkanımız, başbakanlığı döneminde, ‘Sen Çanakkale’nin fahri hemşehrisisin, ne gerekiyorsa yap. Çanakkale’ye yapılan yatırımları takiple mükellefsin’ diyerek, bana bizzat talimat vermiştir. Biz de hükümet olarak buraya 2017 sonuna kadar 17 milyar liralık yatırım yapmanın mutluluğunu yaşadık. En çok kişi başına yatırım yapılan yer, Çanakkale’dir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, burada en büyük yatırımı yapan bakanlık olma şerefini taşıyor. 1915 Çanakkale Köprüsü’yle herhalde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bizi geçecektir. Biz, geçen sene sonu itibarıyla 3 milyar 270 milyon lira yatırım yapmışız.”

 

“Burada destan yazıyoruz”

 

Bakan Eroğlu, Ayvacık, Eceabat ve Gelibolu ilçeleriyle Evreşe beldesine yılda 10 milyon metreküp su getirdiklerine dikkati çekerek, “18 baraj 7 gölet inşa ettik. Şimdi 6 baraj ve 3 gölet inşa aşamasında. Burada 429 bin dekar araziyi modern sulamaya açtık. Çiftçilerimize her yıl 281 milyon lira ilave gelir artışı oldu. 42 dereyi ıslah ettik. 64 milyon fidan toprakla buluştu, 6 bal ormanı, 20 mesire alanı oluşturuldu. Düğünlerin yapıldığı mutluluk ormanı kurduk.” değerlendirmesinde bulundu.

 

“Ne söz verdiysek yapıyoruz”

 

Çanakkale’de 19 otomatik meteoroloji gözlem istasyonunun bulunduğunu aktaran Veysel Eroğlu, şunları kaydetti:

 

“Dünyanın her yerinden bu bölgenin hava durumunu görmek mümkün. Belki özel olarak Troya’daki hava durumunu merak edenler olur diye oraya da gözlem istasyonu oluşturuldu. Ne söz verdiysek yapıyoruz. Geçen yıl verdiğimiz 82 müjdenin 59’u tamamlandı. Kalanların da kimisinin temelini atıyoruz kimisi de inşa aşamasında bunların tamamı bitecek. Çanakkale’yi tanıtmak için Tabiat Turizmi Eylem Planı hazırladık. Ayrıca Marmara Bölgesi Gelişim Projesi ile burada muhteşem bir destan yazıyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum.”

 

Bakan Eroğlu, valilik ziyaretinin ardından Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından desteklenen 11 ülkeden 250 sporcunun yarıştığı, Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi’nin (Europa-Orient) startını verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

About Post Author