20 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Bakan Uraloğlu: TEKNOFEST Gençlerin Ufkunu Açıyor

Bakan Uraloğlu: TEKNOFEST Gençlerin Ufkunu Açıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 30 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Türkiye’nin en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’e bakanlık bünyesinde bulunan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), PTT, Devlet Demiryolları ve Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) açacakları stantlarla yeni ürün tanıtımlarını yapacak.

DHMİ’NİN Çare Sistemi

Hava Trafik Yönetimi (Air Traffic Management-ATM) Ar-Ge çalışmaları kapsamında yerli ve milli üretim olan Çok Amaçlı Radar Ekranı da (ÇARE) stanttaki yerini alacak. ÇARE Sistemi, Hava trafik kontrol yönetim kabiliyeti çerçevesinde gerçek zamanlı uçuş verilerini harita üzerinde sergileyen insan-makine ara yüzü uygulaması. Kullanıcı dostu olması, hava trafik kontrolörlerinin hava trafiğini etkin bir biçimde yönetmesine ve hava trafik emniyetinin en üst düzeyde sürdürülmesine imkân tanıma özelliğine sahip. ÇARE ülkemizde 40’tan fazla havalimanında hizmet veriyor. Ayrıca Azerbaycan’a ihracatı gerçekleştirilen ÇARE sistemi, Bakü Haydar Aliyev, Gence ve Fuzuli Havalimanlarında Mayıs ayından itibarıyla hizmet vermeye başladı.

TÜRKSAT’TAN Model Uydu Yarışması

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Model Uydu Yarışması düzenleyecek. Model Uydu Yarışması, mühendislik alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrencilere teorik bilgiyi pratiğe dönüştürme fırsatı ve disiplinler arası çalışma becerisi edindirmeyi amaçlıyor.

PTT’nin Elektrikli Araçları

Kamuda ilk kez hafif yük taşımacılığında kullanılacak olan elektrikli Panelvan PTT standında sergilenecek.

Hızlı Tren ve Doğu Ekspresi Simülasyonu

VR Gözlük sergilenecek. Doğu Ekspresi ve Hızlı Tren yolculuğunu simülasyon yöntemiyle geçtiği yerleri sanki içindeymiş gibi izleme imkânı sunuyor.

Sanal Gerçeklik ile Balon Deneyimi

Sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak yeni hazırlamış olduğu “Balon Uçuş Simülasyonu” ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Üçüncü Ayak İzmir Çiğli Havalimanı’nda Yapılacak

TEKNOFEST, 2018 yılında ilk kez düzenlenmiş ve büyük bir ilgi görmüştü. 2023 yılında üç farklı şehirde gerçekleştirilmesi planlanan festivalin ilk ayağı, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 27 Nisan-01 Mayıs 2023 tarihleri arasında düzenlendi. DHMİ, SHGM, PTT, TCDD, TCDD Teknik ve BTK gibi kurumlar, ürün ve hizmetlerini tanıtarak büyük beğeni toplamıştı. TEKNOFEST’in üçüncü ayağı ise 27 Eylül-01 Ekim 2023 tarihleri arasında İzmir Çiğli Havalimanı’nda düzenlenecek.