29 Eylül 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de akıntıya kapılan araçta bulunamayan ve cesedine dün ulaşılan 16 yaşındaki lise öğrencisi Barış Kurt’un cenazesi gözyaşları içerisinde toprağa verildi.

Ezine’de, 2 Şubat akşamı su seviyesi yükselen Karamenderes deresinde akıntıya kapılarak kaybolan araçtaki 4 kişiden biri olan Celalettin Topçu Anadolu Lisesi 2. sınıf öğrencisi Barış Kurt’un cenazesi, Ezine Devlet Hastanesinden alınarak Güllüce Köyündeki evine helallik alınması için getirildi. Burada ailesi, yakınları ve çok sayıda kişininde katıldığı törende helallik alındı dualar okundu.

Barış Kurt’un cenazesi daha sonra köy camisine getirildi. Öğrencinin annesi Birgül ve babası Sedat Kurt, cami bahçesinde taziyeleri kabul etti.

Barış Kurt’un cenazesi, ikindi namazını müteakip İlçe Müftüsü Ali Üney’in kıldırdığı cenaze namazının ardından köy mezarlığında gözyaşları ve dualar eşliğinde defnedildi.

Cenaze törenine, öğrencinin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreter Vekili Muharrem Erkek, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna, Ezine Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu ile vatandaşlar katıldı.

 

Ezine’de 2 Şubat Cumartesi gecesi saat 21.30 sıralarında lise öğrencileri Ferhat Çil (16), Batuhan Kızıl (16), Mehmet Yalçın (16) ve Barış Kurt’un (1 içinde bulunduğu 17 AAC 010 plakalı otomobil, Akköy geçidinde yağış nedeniyle yükselen Menderes Çayı’nın sularına kapıldı.

İçinde 4 gencin bulunduğu bildirilen otomobil, 2 Şubat gecesi Akköy Geçidi mevkisinde aşırı yağış nedeniyle su seviyesi yükselen derede kaybolmuştu. 

 

İtfaiye, polis, 112 Acil Servis, jandarma ve AFAD ekiplerince yürütülen çalışmalar sonucu 4 Şubat Pazartesi akşamı saat 18.00 sıralarında derede bulunan otomobil, kıyıya çıkarıldı. Otomobilde Ezine Celalettin Topçu Anadolu Lisesi 2’nci sınıf öğrencileri Ferhat Çil ve Batuhan Kızıl ile Çanakkale Sosyal Bilimler Lisesi 1’inci sınıf öğrencisi Mehmet Yalçın’ın cansız bedenleri bulundu. Ezine Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2’nci sınıf öğrencisi Barış Kurt ise bulunamadı. Barış Kurt’un 20 gün sonra dün cansız bedeni Jandarma Arama Kurtarma ekipleri tarafından otomobilin suya kapıldığı yerden yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta kıyıya 2 metre uzaklıkta 3,5 metre derinlikte bulundu.