29 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Başkan Şadan Doğan: “Talep ettiğimiz konular Şura’da gündeme getirildi”

Türkiye Ekonomi Şurası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde yapıldı. Video konferans yöntemiyle gerçekleşen toplantıya  Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan’da katıldı.

Toplantı ile ilgili açıklamada bulunan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, “. Biga TSO yönetimi olarak, eli taşın altında olan yatırımcı, ticaret erbabı ve ihracatçı üyelerimizin sorun, öneri ve taleplerinin çözümü ve ekonominin çarklarının dönmesi için bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay; bazı bakanlar, oda ve borsa başkanları, meclis başkanları, genel kurul delegeleri, kadın ve genç girişimci kurullarının üyeleri ve genel sekreterlerin katılımları ile video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nın açılış konuşmasını TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı. Şurayı, 81 il ve 160 ilçeden, bölgelerinin kanaat önderleri olan Oda ve Borsa başkanlarının canlı izlediğini belirten Başkan Hisarcıklıoğlu, TOBB delegeleri, kadın ve genç girişimciler ile genel sekreterler olmak üzere katılımcı sayısının yaklaşık 3 bin kişi olduğunu kaydetti. Oda ve Borsa başkanlarının pandemi döneminde yoğun mesai harcadıklarına dikkat çeken TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, tespit edilen talepleri illere göre tasnif ettiklerini vurgulayarak toplantı sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yetkili bakanlara ileteceklerini söyledi.

“Pandemi sonrası Türkiye’yi büyük fırsatların beklediğini düşünüyoruz”
Pandemi sonrası Türkiye’yi büyük fırsatların beklediğine inandıklarını anlatarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslen Başkan Hisarcıklıoğlu, “Hem salgın sonrası döneme hazır olmamızı sağlayacak, hem de yatırımcılara güven verecek bir program tasarlamalıyız. Sizin son grup toplantınızdan başlayarak yaptığınız açıklamaları, bu açıdan çok değerli görüyorum. Verdiğiniz demeçlerle pozitif bir ortam oluştu. Moraller yükseldi. Kurumsal yapının ve hukuk sisteminin güçlendirileceğine, reformlara hız verileceğine yönelik mesajlar, iş dünyasında gayet olumlu karşılandı. Yatırımcı dostu, şeffaf ve öngörülebilir politikalarla, Türk Lirası’nın destekleneceğini açıklamanız da ayrıca önemlidir. Yine sizin özellikle vurguladığınız şekilde, fiyat istikrarı, finansal istikrar ve makroekonomik istikrarla Türkiye, tempolu büyüme sürecini yeniden yakalayabilecektir. Zira iş alemi, önünü görmek, ileriye bakarak hesap yapabilmek ister. Yatırımların, üretimin ve istihdamın artmasında ön koşul, istikrardır, güvendir ve geleceğe dair belirsizliklerin azalmasıdır. Bunun yolu da fiyat istikrarıdır. Enflasyonla mücadele, döviz kurlarında da istikrar gerektirir. Fiyatların ve kurların devamlı arttığı bir ortam, iş yapma iştahını azalmakta, üretim ve yatırım kararlarını olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla döviz kurlarında istikrarın sağlanması da önem arz etmektedir.” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“TOBB iş dünyasının nabzını tutuyor”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun ardından kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi ve faize ilişkin mesajlar verdi. TOBB’un iş dünyasının nabzını tuttuğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiyle ilgili konularda istişareye önem verdiklerini vurgulayarak, oda ve borsa temsilcileriyle oluşturulan ortak akıldan faydalandıklarını kaydetti. Türkiye’de yerli ve uluslararası yatırıcılar için en uygun şartların oluşturulacağını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “3. çeyreği güçlü büyüme ile kapatacağımız kesinleşti. Sanayi üretimiz aratarak en önemli başarıya imza attı. İnşallah hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi Eylül ayında yüzde 26,2 arttı. Tabii bunlarla beraber salgının yol açtığı kimi zorluklara rağmen yılı pozitif kapatacağımıza inanıyorum. Enflasyonla mücadele de en önemli önceliğimizdir. Tek haneli enflasyona ulaşmak hedefimizdir. Önümüzdeki sorunları çözeceğiz. Elbette salgının yol açtığı sıkıntıların farkındayız. Sıkıntıları azaltmanın gayreti içindeyiz. Bugünleri inşallah önümüzdeki yıl acı bir tebessümle yad edeceğiz. Şevkimiz azmimiz büyüktür. Bugünkü bölgesel ve küresel liderlik seviyesine sizlerle getirdik. Sıkıntıları da sizlerle aşacağız.” dedi.

“Yatırımcılarımızı faize ezdirmeyeceğiz”

Faiz konusunda da değerlendirilmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüksek faiz sebebiyle üretimin, ticaretin, istihdamın temsilcisi olarak sizler sahada yaşananların tercümanı olarak karar vericilere yol gösteriyorsunuz. Zira yüksek faizin nelere mal olduğu ortada. Yüksek faizle bizler gerçek anlamda yatırım yapabilir miyiz? Sizler bu işin içindesiniz. İstihdam üretebilir misiniz? Mümkün değil. Üretim yapabilir misiniz? Mümkün değil. İhracata yönelik adım atabilir miyiz? O da mümkün değil. Bizim bu noktada dikkatli olmamız lazım ve yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Türkiye’nin 4 bir köşesinden oda ve borsa başkanlarının konuşmalarıyla devam eden TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda reel sektör sorunlarına ilişkin önemli mesajlar verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başkan Doğan: “Talep ettiğimiz konular Şura’da gündeme getirildi”
TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nı değerlendiren Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, şurada Biga TSO’nun üyeleri adına talep etmiş olduğu konuların gündeme geldiğini söyledi. Doğan, gündeme gelen konuları şöyle sıraladı:
– Son yayınlanan genelge ile kapanacak işletmeler için (restoran, kafe-kafeterya, lokanta, market, kuaför, güzellik salonu vb.) kira desteği sağlanması,
– Salgından etkilenen sektörlere uzun vadeli teşvik ve yatırım finansman destekleri sağlanması,
– KDV alacaklarının yapılandırılması,
– SGK primlerinin düşürülmesi,
– Kısa Çalışma Ödeneği’nin yeniden başlatılması,
– Mart, Nisan, Mayıs aylarından kalan SGK, vergi vb. borçlarının son açıklanan 7256 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”a dahil edilmesi,
– Süt fiyatlarının yükseltilmesi ve devlet desteğinin artırılması,
– Hayvancılık faaliyetlerinde yem maliyetlerinin düşürülmesine yönelik destek ve çalışmalar,
– Kredi desteklerinden yararlanamayan işletmeler için Sicil Affı sağlanması,
– Kredi ödemelerinin ertelenmesi.
Odamız tarafından da talep edilen tüm bu sorun ve talepler Şura’da söz alan bölge temsilcisi oda ve borsa başkanları tarafından da dile getirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Şurada gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerekse TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun önümüzde yeni bir dönemin olduğuna dikkat çektiklerini belirten Şadan Doğan, bu dönemin yatırımcının, ticaret erbabının ve ihracatçının kısaca iş dünyasının önünü açacak bir dönem olması temennisini dile getirdi. Doğan şöyle devam etti:
“TOBB Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız hukuk ve ekonomi reformları bu yeni dönemin hazırlıkları olduğunu, yerli ve uluslararası yatırımcılar için en uygun şartları sağlamaya devam edeceklerini; Sayın Birlik Başkanımız Hisarcıklıoğlu da önümüzdeki dönemde ülkemiz için yeni fırsatlar doğacağını ifade ettiler.
2020 yılı Covid-19 salgını nedeniyle alınan önlemler nedeniyle tüm sektörlerimiz açısından çok zor bir yıl oldu. Salgının hızla artması nedeniyle zorluklar devam ediyor ve alınan yeni tedbirlerle yılsonuna kadar süreceği kesinleşti. İş dünyası olarak önümüzdeki yıl bölge ve ülke olarak bu yıl yaşadığımız tüm sıkıntıları geride bırakıp yaşadıklarımızdan gerekli dersleri çıkartarak acı bir tebessümle hatırlamayı bizler de yürekten diliyoruz.

TOBB Başkanımız Hisarcıklıoğlu’nun Odalarımızdan gelen taleplerin takipçisi olmasıyla kısa çalışma ödeneği başta olmak üzere, firmalarımızın üzerindeki istihdam yüklerini azaltıldı, vergi indirimleri, Kredi Garanti Fonu’nun kefalet kapasitesini 2 katına çıkarıldı; kamu bankaları vasıtasıyla işletmelerimize düşük maliyetli kredi imkanı sağlandı. Üyelerimizden gelen ve Odalarımız aracılığıyla TOBB’a Birlik Başkanımız gece gündüz çalışmasıyla ilgili bakanlıklara iletilen talepler doğrultusunda desteklerin devam etmesi çok önemli. Bu vesileyle, Birlik Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na ve Cumhurbaşkanlığı kabinesine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Biga TSO yönetimi olarak, eli taşın altında olan yatırımcı, ticaret erbabı ve ihracatçı üyelerimizin sorun, öneri ve taleplerinin çözümü ve ekonominin çarklarının dönmesi için bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

About Post Author