13 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

“Bayramiç Beyazı” Hasadı Törenle Yapıldı

AB’den coğrafi işaret tescili alan, Kazdağları’nın endemik meyvesi olan ve coğrafi işaretli nektarini Bayramiç Beyazı” hasadı törenle yapıldı.

‘Bayramiç beyazı’, hasat etkinliğine, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Bayramiç Kaymakamı Adem Eser, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen ve Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan ve siyasi parti temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Etkinlik protokol üyelerinin ağaç dallarında Bayramiç beyazının hasadını yapmasıyla başladı.

Bayramiç Beyazı hasat programında; Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun ve Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan tarafından birer konuşma gerçekleştirildi.

Konuşmaların ardından Bayramiç beyazı coğrafi işareti için katkıda bulunanlara plaketleri takdim edildi. Bayramiç Kaymakamı Adem Eser’e, Avrupa Birliği Coğrafi İşaretler Sertifikası teslim edildi. Ardından AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan ve protokol üyeleri tarafından Bayramiç Hükümet Konağı’nın açılışı yapıldı.

Vali İlhami AKTAŞ, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, olağanüstü gayret gösteren ve tarım üretimine büyük katkıda bulunan çiftçilere çalışmalarında başarılar dileyerek, hasatlarının bol, kazançlarının bereketli olması temennisinde bulundu.

Törende AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan etkinlikte vatandaşlarla birlikte merdivene çıktı, sepetlere Bayramiç beyazı doldurdu.

Burada Bayramiç beyazının coğrafi işaret alma sürecini değerlendiren Bülent Turan, ilçede 600’e yakın üreticinin Bayramiç beyazı üretimine destek verdiğini söyledi.

Yaklaşık 250 bin ağaçta 15 bin tonluk bir üretim beklendiğini anlatan Turan, “

Bayramiç bize tarihin bir emaneti, huzurun Kazdağları’nın en özel bir kenti. Bayramiç Mehmet Akif Ersoy’un doğduğu ve büyüdüğü çok kıymetli hatıraların olduğu özel topraklar. Zaten Çanakkale’miz, şehitlerimizin emaneti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine çıkmaya başladığı, kahramanlıklarını gösterdiği en özel kentimiz. Biz bu bölgeye, millete ve Çanakkale’nin tarihine omuz vermekten büyük gurur duyuyoruz. Bugün de bu Çanakkale markasına büyük güç katacak, omuz verecek çok özel bir tören için bir aradayız.

Bugün de bu Çanakkale markasına büyük güç katacak, omuz verecek çok özel bir tören için bir aradayız. Bayramiç beyazı, Kazdağları’nın eteğinde, çok özel havasıyla ve endemik yapısıyla diğer nektarinlerden ayrılan; aroması, kokusu ve rengiyle ve uzun raf ömrüyle özel bir ürünümüz. Çanakkale’miz zaten bir tarım kenti. Birçok ilde birkaç başlık varken Çanakkale’mizde, tarımdan ormana, sanayiden, turizme çok kıymetli yatırımlar ve imkanlar var. Çanakkale’mizde tarımla ilgili baktığımızda 115 farklı ürün üretilmekte bu 115 ürünün de 47 tanesi de Türkiye’de ilk 10 üretim içerisinde. Yani, ezbere yapılan bir tarım değil, özellikli, teşvik ve desteği olan çok özel ürünler. Hatta bunun yanında, kapya biber, nektarin, yulaf ve şeftali gibi bazı ürünlerde de Türkiye’de birinci olmamız, en çok bizden çıkıyor olması Çanakkale’miz adına büyük bir gurur vesilesi” dedi.

Bugünkü törenimizin anlamı çok daha özel. Türkiye’mizde çok az olan AB’nin coğrafi işaret tescilinin olduğu ürün sayımız sadece 7. yani, Avrupa Birliği’nin Türkiye’de tescillediği ürün sayısı 7. Çanakkale’mizde bir ilk olarak coğrafi işaret tescili alan ilk ürünümüzün kutlamasını yapıyoruz. 16 Nisan tarihi itibariyle Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde Bayramiç beyazımızın tescili yapıldı.” dedi.

Bayramiç beyazının bundan sonra daha özel tanıtılacağını vurgulayan Bülent Turan, şöyle devam etti:

“Avrupa’nın zincir marketlerinde daha fazla yer alacak ve ihracat pazarında daha rahat yollar bulacak. Şimdi de ekonomik değerini arttırmak için yeni adımlar atmaya çalışıyoruz. Bugün bu güzel tarlanın içerisinde, ziraat odamızın ev sahipliğinde bu yılın hasat törenini yapıyoruz. İstiyoruz ki gelecek yıllarda uluslararasına varan büyük etkinlikleri hep beraber yapalım. Türkiye’de 7 tane olan, Çanakkale’de ise tek olan bu tescil çok özel ve kıymetli bunun duyurusunu her yerde yapalım. Bayramiç beyazı daha yolun başında. İsteriz ki nektarin olarak değerlendirilen, marketlerde klasik şeftali gibi gördüğümüz bu ürünümüzün, bundan sonra çocuk maması gibi, dondurma gibi birçok alanda yan ürünlerini de üreterek daha büyük bir ekonomik değer elde etmeye başlayalım.”

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ise coğrafi işaretli ürünlerin sayısını artırmak için çalıştıklarını belirtti.

Coğrafi işaretli ürünlerin, bulunduğu bölgenin, şehrin, ülkenin tanıtılmasında büyük öneme sahip olduğunu anlatan İskenderoğlu, “Ülkelerin ve yörelerin tanıtımını sağlayarak turizme katkıda bulunur, ülkeye marka şehirler, bölgeler kazandırır. Çanakkale’de coğrafi işaret tescili almış 7 ürün bulunmakta, bunlar Çanakkale El Halısı, Ezine Peyniri, Bayramiç beyazı, Bayramiç elması, Bozcaada Çavuş Üzümü, Geyikli Zeytinyağı, Yenice Kırmızı Biberidir. Bu ürünlerden Bozcaada Çavuş Üzümü, Geyikli Zeytinyağı, Yenice Kırmızı Biberi son iki yılda, 2020 ve 2021 yıllarında coğrafi işaret tescili almıştır. Daha fazlası da sırada bekliyor.” dedi.

Tören sonrası konuklara Çanakkale Ticaret Borsası tarafından Bayramiç Beyazından üretilen dondurma ikramında bulunuldu.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Kaya Üzen “Bayramiç beyazımız, Kazdağları’nın eteğinde, çok özel havasıyla ve endemik yapısıyla diğer nektarinlerden ayrılan; aroması, kokusu ve rengiyle ve uzun raf ömrüyle özel bir ürünümüz. Bugün Türkiye’nin 7. Çanakkale’nin 1. Avrupa Birliği Coğrafi İşaretli ürünü olan Bayramiç Beyazımızın hasat etkinliğini hep birlikte gerçekleştirdik. AB Coğrafi İşaret Tescili alınmasında katkıları olan Başta Valimiz İlhami Aktaş olmak üzere, AK Parti Grup Başkanvekilimiz, Çanakkale Milletvekilimiz Bülent Turan, Çanakkale Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu, TOBB Başkanımız  M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ÇOMÜ Rektörümüz Prof. Dr. Sedat Murat, Değerli Hocamız Prof. Dr. Kenan Kaynaş, Bayramiç Ziraat Odası Başkanımız İsmail Pehlivan, Tarım ve Orman İl Müdürümüz Sn. Erdem Karadağ ve tüm ekibine ayrıca emeği geçen katkı sunan herkese çok teşekkür ediyoruz. Hasat etkinliğimiz hayırlı olsun. Tüm üreticilerimize bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyorum” dedi.

About Post Author