4 Temmuz 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Berrin Demirci ; “Çanakkale’li Küçük Kızın Hikayesi “Halime” Kitabı Çıktı

Çanakkale Savaşlarında cepheye giden babasının askerden dönmesini bekleyen Çanakkale’li Küçük bir kızın hikayesini anlatan Berrin Demirci’nin ilk kitabı olan “Halime” çıktı.

Kitap, Çanakkale Savaşlarına katılan binlerce babanın cepheden eve dönmesini bekleyen çocukların hasretlerini ve özlemlerini yansıtan çocuk ve ilk gençlik yılları kategorisinde yayınlanan bir eser.  Babasının cepheden dönmesini bekleyen 8 yaşındaki küçük bir kız çocuğu olan Halime’nin hasret ve özlemini yansıtan kitapta Çanakkale Savaşlarına katılarak şehit düşen bir askerin ailesine yazdığı mektupta bir isteği vardır. Bu mektupla hepsinin hayatı değişecektir.

Bir çocuk kitabı yazmayı hep istediğini ve bunun uzun yıllardır bir hayali olduğunu dile getiren yazar Berrin Demirci, “Yazmaya lise yıllarında başladım. Eşimin görevi nedeniyle Iğdır, Kıbrıs, Afyonkarahisar ve Şırnak da bulunduk. Buralarda da yerel Gazetelerde çalıştım. Şu anda Siirt de ikamet ediyorum. Bir kitap Yazmaya karar verdim. İlk önce hasretini çektiğim memleketimi yazmaya karar verdim. Kitabım bir çocuk kitabı. Kısa ve ders verici bir kurgudur. Kaleme aldığım HALİME isimli bu kitap Ezine’nin Koçali köyünde (şimdiki ismi Yahya Çavuş) babasının Çanakkale savaşından dönmesini bekleyen 8 yaşındaki bir kızdan bahsediyorum. İlk kitabım olan Çanakkale’li Küçük Kızın Hikayesi “Halime” de doğduğum yer Ezine’yi tercih ettim. Kitabımda 1915 yılında Çanakkele Harbine gidip te dönmeyenlerin hikayesini yazdım.   Halime babası Çanakkalede şehit düşen 8 yaşında minik bir kızdır. Halime babasının yolunu gözler ama gelen bir mektupla hayatları değişir. Gelen mektupta Halime’nin babasının bir isteği vardır ailesinden. Kitabım da Atatürk den kısa birde not var. Çocuklara yaz tatilinde okumaları için kısa ve anlamlı bir hikaye. Siz değerli hemşehrilerimi sonsuz hasret ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Berrin Demirci Kimdir

Berrin Demirci 1982 yılında Çanakkale’nin Ezine ilçesinde doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimini yine Ezine’de tamamladı. Açıköğretim Fakültesi Muhasebe Ön Lisans mezunu olan Demirci eşinin görevi dolayısıyla Siirt’te ikamet ediyor. “Çanakkale’li Küçk Kızın Hikayesi “Halime”, bu güne kadar yerel gazetelerde de köşe yazarlığı da yapan Berrin Demirci’nin ilk kitabı.

Evli ve iki çocuk annesi Berrin Demirci Ezine’nin tanınmış ve sevilen simalarından, merhum şoförlerden Namık Ganbaz’ın kızı.