19 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Bilaller Köyünde 40 yıl sonra tapu sevinci

Bilaller Köyünde 40 yıl sonra tapu sevinci

 

Ayvacık’a bağlı Bilaller Köyündeki vatandaşlar 40 yıldır yaşadıkları sorun çözüme kavuşarak tapularını aldılar.

 

Ayvacık Bilaller Köyünde bir gurup vatandaşın, 40 yıldır yaşadıkları sorun Muhtar Ahmet Güler’in başlattığı çalışmalar neticesinde çözüme kavuştu ve hak sahibi oldukları ev ve arsa tapuları düzenlenen törenle kendilerine verildi.

 

Bilaller Köyü Muhtarı Ahmet Güler konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 40 yıldır yaşanan ve bir çok insanın mağdur olduğu bir sorunu çözmekten dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü.

 

“40 sene önce doğan çocuk bugün kırk yaşında. 40 yıl önce köyümüzde cami yapımı için köyümüze ait olan arsaların satışını o dönemin köy ihtiyar heyeti karar alarak bağış makbuzu karşılığı yapmış. 1977 yılında yapılan bu satışlar o dönemin kaymakamı bağış makbuzuyla satış yapılmaz deyip satılan yerlerin köy gelir makbuzlarını köy muhtarına toplatmış. Köyümüzde yaşayan bu vatandaşlar bu sorunu bugüne kadar hep yaşamışlar. Tapusuz arsalar için yaptığım araştırmalar neticesinde köy muhtarlığı arşivinde böyle bir satışın gerçekleşmediği görünüyor. Ama cami yapımı için vatandaşlardan bu para alınmış. Onlarda haklı olarak bu araziler üzerine 40 sene önce yaşam alanları kurmuş. Zaman geçtikçe bu sorun kanayan yaraya dönmüş. Buradan Ayvacık Kaymakamı Cevat Çelik beyefendiye çok teşekkür ediyorum. Devletimiz bizim yanımızda olarak tapusu olmayan arsalar konusunda çok yardımcı oldu. Bilaller köyü muhtarlığı olarak Ayvacık Kaymakamı Cevat Çelik beyin destekleriyle mağdur duruma düşen vatandaşlarımıza bulundukları yerleri usulüne uygun, ihaleye çıkararak hak sahiplerine arsaların tapuları teslim ederek, 40 yıldır süre gelen bu davayı da sonlandırmış olduk.” dedi.

 

40 yıl sonra gelen mutluluk

 

40 Yıl sonra tapularını aldıkları için çok mutlu olduklarını ifade eden hak sahipleri sorunlarının çözümü için büyük çana sarf eden başta köy muhtarı Ahmet Güler ve ilçe Kaymakamı Cevat Çelik’e teşekkür ettiler.

 

Tapusuna kavuşan Nurhan Taşkın Yaptığı açıklamada ; “Bu güne kadar bu yerlerle ilgili bize ait olacak ne belge nede köy senedimiz vardı. Ama biz bu yerlerin parasını köyümüze ödedik. Buradan köy muhtarımız Ahmet Güler beye teşekkür ediyorum. 40 senedir süren bu davayı bitirdi. Bugünde burada tapularımızı alacağız. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin” dedi.

 

1977 senesinde işlevini yitirmiş ve kullanılmaz hale gelen camilerini yıktıklarını ifade ede Hakkı Akça ise açıklamasında, “Camiyi yaptırmak içinde köyde bulanan arsalar 3000 liraya parsellendi. Parsellenen yerlerden bizde aldık. 80 senesinde köyümüze kadastro geldi. Daha sonra bu yerlerle ilgili yetkili makamlar size bu yerlerin tapusun vereceğiz dediler. Bizde o günden bu güne kadar hep tapu gelecek diye bekledik. Buradan çok değerli muhtarımız Ahmet Güler beye çok teşekkür ediyoruz. 40 sene sonra bizi tapu sahibi yapıyor” dedi.

 

Tapusuna kavuştuğu için yeniden doğmuş gibi olduğunu dile getiren Yaşar Gül, “Çünkü 40 sene önce yuva kurduğum yeri satın alıyorum. Sevinçten kalbim kıpır kıpır. Bunun üstüne ne diyebilirim ki. Bize bu mutluluğu yaşatan köy muhtarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

About Post Author