19 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

BOZCAADA, GÖKÇEADA VE 51 İLDE PRİM TEŞVİKİNDE SÜRE UZATILDI

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 81’inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden uygulanacak ilave puan, ilave puan uygulanacak iller ve uygulama süresi hakkındaki 30 Mayıs 2013 tarihli Bakanlar Kurulu Kararının eki kararda değişiklik yapan Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımladı.

Buna göre, 31 Aralık 2020’ye kadar geçerli olan ilave 6 puanlık bölgesel sigorta prim teşvikinin süresi, 31 Aralık 2021’e uzatıldı. Uzatma kararı, 51 il ve 2 ilçeyi kapsayacak şekilde 1 Ocak 2021’den itibaren yürürlüğe girdi.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen yaptığı açıklamada şunları kaydetti; Sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi dikkate alınarak belirlenen 51 il ile Bozcaada ve Gökçeada ilçelerimizde uygulanan ilave 6 puanlık sigorta primi teşvikinin süresinin 1 yıl daha uzatıldığını belirterek, “Bu önemli karar için üyelerimiz adına Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Aralarında Bozcaada ve Gökçeada ilçelerimizin bulunduğu 51 il ve 2 ilçenin 2013-2020 yılları arasında 5 puanlık prim indirimine ilaveten yüzde 6 oranında sigorta primi teşvikinden yararlandığını anımsatan Başkan S.Kaya Üzen, “2020 yılının Şubat ayında Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile uzatılan destek 31 Aralık 2020 tarihinde son buldu. Üyelerimizden gelen talep üzerine konuyu gündemimize alarak çatı kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizce Bakanlıklarımız nezdinde yapılan çalışmalar sonuç vermiştir.

Bozcaada ve Gökçeada ilçelerimizin de yer aldığı “51 il ve 2 ilçemizde üretim ve istihdamı artırmak için 5510 sayılı kanundaki ‘5 puanlık’ indirime ilave olarak sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden ‘ilave 6 puan’ olarak uygulanmakta olan sigorta prim teşvikinin süresi 24 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatılmıştır.”

Bu önemli karar için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’a ve TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyoruz” dedi.

 

 

About Post Author