28 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

15 Temmuz hain darbe girişiminin 1’nci yıldönümünde tüm Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Çanakkale Valiliği tarafından düzenlenen etkinliklere Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Ayşe Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem ve eşi Emel Ertem, Çanakkale Belediye Başkanvekili Mehmet Soylu, Çanakkale İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Çanakkale Savaşları Tarihi Gelibolu Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, MHP İl Başkanı Hakan Pınar ve binlerce vatandaş katıldı.

Etkinlikler kapsamında ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleşti. Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Çanakkale Valisi Orhan Tavlı Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Buradaki törenin ardından “15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşü” yapıldı . Binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşen yürüyüş, Demircioğlu Caddesi önünden, İnönü Caddesi ve kordon boyundan devam ederek İskele Meydanı’nda son buldu.

Yürüyüşün ardından İskele Meydanında yüzlerce kişinin katıldığı “15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı” gerçekleşti. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Mehter takımının konserini izlediği program Kuran-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla devam etti. 15 Temmuz şehitleri için edilen duaların ardından programda, Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlatılan 15 Temmuz klibi vatandaşlara izletildi.

Programda daha sonra kürsüye çıkarak vatandaşlara seslenen Vali Tavlı, Türk Milletinin 15 Temmuz günü, hiçbir zaman esaret altına girmeyeceğini, bağımsızlığından ödün vermeyeceğini ve ilelebet demokrasiyi muhafaza edeceğini tüm cihana gösterdiğini söyledi.

15 Temmuz akşamı Türk Milletinin darbeye dur dediğini ifade eden Vali Tavlı; “Cani, alçak ve vatan haini olan FETÖ’cüler, 15 Temmuz akşamı bu asil millete silahlarını ateşlediklerinde, bu aziz millet darbeye ‘dur’ demiştir. Vatan ve millet, Cumhuriyet ve demokrasi düşmanı olan bu hainlere bu büyük millet fırsat vermemiştir. Anafartalar’da doğan Çanakkale Ruhu milletin ve ülkenin en zor zamanında, 15 Temmuz’da da ortaya çıktı. Bu asil ruh 15 Temmuz’da da tüm meydanlardaydı. Hain darbe girişine direnen ruh Çanakkale Ruhu’dur. Kurtuluş Savaşı Ruhu’dur. Bu ruh milli ve yıkılmaz bir ruhtur. 15 Temmuz, Kurtuluş Savaşıyla kurtarılan, Cumhuriyetle kurulan bir memleketin, demokrasinin ve milli iradenin tekrar savunulmasıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde yaptığı konuşma meydanda kurulan dev ekranlardan yansıtıldı. Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 15 Temmuz klibinin gösterimi yapıldı.

Binlerce vatandaş sabah saatlerine kadar iskele meydanında nöbet tutmaya devam etti.