2 Mart 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇANAKKALE BAROSU ; ” TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN SAĞLANMASI DEVLETİN SORUMLULUĞUNDADIR”

Çanakkale Barosu, 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla Atatürk anıtına çelenk sunma töreni düzenledi.

Çanakkale Barosu tarafından 5 Aralık 1934′ de Yürürlüğe Giren Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 88. Yılı ve 5 Aralık Kadın Hakları Günü sebebiyle Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni düzenlendi.

Törene, Çanakkale Barosu Başkanı Av. Hande Keskin, Yönetim Kurulu Üyeleri, Baro Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Gizem Pekince, Komisyon Üyesi Avukatlar ile STK temsilcileri ve Çanakkale halkı katıldı.

Tören, Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Baro Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Gizem Pekince ve STK temsilcilerinin konuşmalarının ardından sona erdi.

Baro Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Gizem Pekince yaptığı konuşmasında şunları söyledi ;

“Cumhuriyet’in ilanı ile kadınlar çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde etmişler ve bunun sonucunda da toplumsal alanda görünebilir olup, çalışma hayatına katılabilmişlerdir.

5 Aralık 1934’te Anayasamızda ve seçim kanunumuzda yapılan değişikliklerle Türk kadınları milletvekili seçme ve seçilme hakkını elde etmişlerdir. Bundan sonra ilk olarak belediye ve muhtarlık seçimlerine katılan kadınlar, 1935 yılında yapılan TBMM 5. Dönem seçimlerinde 17 kadın milletvekili ile Mecliste yer almıştır.

Ancak ülkemizde Fransa, Belçika, İtalya ve İsviçre gibi birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasına rağmen bugün kadınların aktif siyaset içinde yeterince temsil edilmediği ve siyasetin cinsiyet eşitsizliğinin en fark edilir alanlarından biri olduğu görülmektedir. Gerek kadın milletvekili sayısı gerekse kadın bakan sayısına baktığımızda; Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki 580 milletvekilinden 101’nin, 17 bakandan ise sadece 1’inin kadın olduğunu görüyoruz ki bu bize Meclisteki kadın temsil oranının sadece yüzde 17,41′ de kaldığı gerçeğini göstermektedir.

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesini kutladığımız bugün, maalesef kadının en temel insan hakkı olan yaşam hakkının elinden alındığı bir süreci yaşamaktayız. Karar alma mekanizmalarında kadının eşit temsille yer alması gerektiğini savunan ve mücadele eden kadınlar olarak bizler bugün kadınların kendi hayatlarıyla ilgili karar aldıklarında bunu canlarıyla ödediklerini görmenin büyük ıstırabı ve öfkesi içerisindeyiz.

Cumhuriyetle birlikte kadının erkekle eşit bir yurttaş olması yönünde önemli adımlar atılmış ve bu yönde yasal düzenlemeler yapılmışsa da; bugün hala kadınların “eşit yurttaş” olamadıkları açıktır. Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların karar alma mekanizmalarında yeterince yer almamaktadır.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması devletin sorumluluğundadır. Kadının özgür ve eşit bir birey olduğunun kabul edilmesi kadının insan haklarının ihlalini ortadan kaldıracaktır. Bunun için de devletin, başta eğitim olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte koordineli ve samimi olarak toplumda kadına bakış açısını değiştirecek, zihniyet dönüşümünü yapacak politikalar üretmesi ve uygulamaya koyması zorunludur. Bireylerin ve toplumun zihniyet dönüşümünü sağlayacak bilimsel çalışmaların ve buna bağlı hukuki değişikliklerin yapılması gerekmektedir.

Kız çocuklarının kesintisiz laik eğitim alması, kadın istihdamını arttıracak politikalar üretilmesi, erken yaşta evlenmelerle etkin mücadele edilmesi, kadına yönelik şiddet ve istismarın önüne geçilmesi gibi kadın-erkek eşitliğini sağlamaya yönelik adımlar hızla atılmalıdır.

Tüm bunların yapılabilmesi için Ülkenin tüm kurumlarında, bütün yönetim kadrolarında kadınların sayılarının artmasının gerekliliği ortadadır.

“Kadın erkek eşitliğinin” siyasette ve her alanda yaşama geçirilmesi, kadın – erkek eşitliğini sağlayacak toplumsal dönüşümün sağlanması için mücadelemize devam edeceğimizi bildirir, Hukuk Devrimimizin ve Cumhuriyetimizin mimarı Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, sevgi ve şükranla anıyoruz.”

 

About Post Author