30 Eylül 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) 20. Olağan Genel Kurulu Ankara’da TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ankara’da gerçekleşen Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu 20. Olağan Genel Kurul Toplantısı’na Ezine İhtisas Organize Sanayi Bölge Müdürü Alper Altınok ve Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Ersoy, Bölge Müdürü İlçin Ayan katıldı.

Türkiye’deki 374 OSB’nin başkanları, OSBÜK delegeleri ve bölge müdürünün yer aldığı Bakanlığın temsil edildiği toplantıda; OSB’lerin Türkiye ekonomisindeki önemi ve OSBÜK’ün çalışmaları gündeme taşındı.

 

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunun (OSBÜK) 20’inci Olağan Genel Kurulu, açılış konuşmasını Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı MemişKütükcü, gerçekleştirdi.

OSB’LERDE YEŞİL DÖNÜŞÜM

 

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı MemişKütükcü, konuşmasında yenilebilir OSB’lere dikkati çekti.

 

Kütükcü, “Malumunuz, organize sanayi bölgelerimiz yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarında son derece istekli. Şu anda OSB’lerimizdeki yenilenebilir enerji yatırımları 1.053 MW’ı GES olmak üzere toplam 1.494 MW’a ulaştı. Hedefimiz, bakanlığımızın ve zatı alinizin de desteğiyle bu rakamı 2030 yılına kadar en az iki katına çıkarmak. Bu konuda camiamıza verdiğiniz desteklerin artarak devam edeceğine inanıyoruz. Zira yenilenebilir enerji alanında yaptığımız her yatırım hem ülkemizin enerji arzına güç verecek hem de yeşil dönüşüm sürecinde OSB’lerimize çok ciddi avantajlar kazandıracak.  Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak, ülkemizin belirlediği 2053 yılına kadar sıfır karbon hedefini koşulsuz destekliyoruz. Bu konuda bir yandan OSB’lerimize rehberlik edecek çalışmalar yaparken, aynı zamanda devletimizin, kurum ve kuruluşlarımızın yaptığı çalışmaları da destekliyoruz. Yeşil dönüşümle ilgili temel hedefimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın, bakanlığımızın ve devletimizin desteğiyle, tüm kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği halinde OSB’lerimizi yeşil kalkınma sürecinde rol model haline getirerek, bu dönüşüm sürecinin güçlü bir paydaşı olmak. Allah’ın izniyle bunu da birlikte başaracağız.” dedi.

OSB’LERE YOĞUN TALEP

 

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı MemişKütükcü, OSB’lere yoğun talep olduğunu vurguladı.

 

Başkan Kütükcü, “Ülkemizde kapasite kullanım oranları yüzde 78’in üzerine çıktı. Şu anda üretimdeki 268 organize sanayi bölgelerimizin doluluk oranı ise yüzde 88.  Yani yeni yatırımlara ve yeni kapasitelere ihtiyacımız var. Bunun için de ülkemize yeni, planlı sanayi alanları kazandırmak zorundayız. Yatırımcı geliyor, OSB’mizden yer istiyor, ama genişleme alanı açamadığımız için veya açmakta geciktiğimiz için yatırımcılara yerimiz yok diyoruz.” şeklinde konuştu. 

 

ÇANAKKALE’DEN TEMSİLCİ GÖRMEK İSTİYORUZ

 

Ezine İhtisas Organize Sanayi Bölge Müdürü Alper Altınok, Genel Kurulu sonrası yaptığı açıklamada Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunun (OSBÜK) 21’inci döneminde yönetime Çanakkale’den de bir temsilci görmek istediklerini söyledi.Altınok, OSBÜK’ün 20’inci döneminin hayırlı olmasını diledi.

About Post Author