20 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇANAKKALE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN COVİD-19 SALGIN TEDBİRLERİ UYARISI

Çanakkale Sağlık Müdürlüğü tarafından, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele çalışmalarının yoğun şekilde sürdürüldüğü çalışmalar kapsamında, il genelinde vaka artışının önüne geçilebilmesi için her zamankinden daha duyarlı davranılması, hijyen, maske, mesafe kurallarına uyulmasını ve aşı olmayan vatandaşların aşı olması gerektiği konusunda duyuru yapıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın illere göre haftalık vaka sayısı haritasında nüfusa oranla en fazla vakanın görüldüğü il 100 bin kişide 456,84 ile Çanakkale oldu. Vaka oranındaki artış üzerine İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi ;

“HER ZAMANKİNDEN DAHA DUYARLI OLUNMASI GEREKİYOR”

“Ülkemizde olduğu gibi Çanakkale’de de görülen COVID-19 vakaları zaman içerisinde dalgalanma göstermiştir. Bu nedenle İl olarak bu vaka artışının önüne geçebilmek için her zamankinden daha duyarlı davranmamız gerekmektedir.

Temizlik ve hijyen kurallarına riayet etmeli, sosyal mesafeye her zamankinden daha fazla dikkat edilmeli, maskemizi mutlaka kullanmalı, sık sık kapalı ortamlarda havalandırma sağlanmalı, tüm vatandaşlarımızdan, özellikle de gençlerden ricamız; zorunlu olmadıkça kalabalık oluşabilecek ortamlarda bulunmamaları, Aşı olmayan vatandaşlarımızın aşılarını yaptırmaları, Eksik dozu olanların dozlarını acilen tamamlamalarıdır.

Hiç birimiz unutmamalıyız ki; Bilimsel verilerin ışığında yeni çıkan varyantlarla mücadelenin yolu da aynıdır. Kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı için daha dikkatli ve duyarlı olmalıyız.

“SEVDİKLERİMİZİ VE YAKINLARIMIZI KAYBETMEMEMİZ İÇİN”

İlimizdeki hastane kapasitesinin sürdürülebilir olması, sunulan sağlık hizmetlerinin devam edebilmesi ve de aksaklıklara mahal verilmemesi için; tüm vatandaşlarımızın COVID-19 aşılarını yaptırmaları ve maske, kontrollü mesafe, temizlik ve hijyen kurallarına bu süreçte daha da çok özen gösterilmesi kaçınılmazdır. Bu mücadeleye katılmazsak ve kurallara uyulmazsa vaka artışı kaçınılmaz olacaktır. Mevcut kazanımlarımızı, sevdiklerimizi ve yakınlarımızı kaybetmememiz için lütfen tedbirlere ve kurallara uyarak hep birlikte dikkat edelim.

Tüm dünyayı etkileyen Salgının dünyada ve ülkemizde en kısa sürede kontrol altına alınması temennisi ile koronavirüs ile mücadelede gösterdiğiniz hassasiyet ve destek için başta sağlık çalışanlarımıza ve vatandaşlarımıza teşekkür eder sağlıklı günler dileriz. Sağlığınız bizim için değerlidir.”

 

About Post Author