18 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇANAKKALE TARİHİ ALAN BAŞKANI İSMAİL KAŞDEMİR’E YENİ ZELANDA LİYAKAT NİŞANI

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, “2024 yılı Yeni Zelanda Liyakat Nişanı Onursal Üyeliği” ile ödüllendirildi.

Türkiye-Yeni Zelanda ilişkilerine katkılarından dolayı Çanakkale  Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir 2024 yılı Yeni Zelanda Liyakat Nişanı Onursal Üyeliği ile ödüllendirildi.

Yeni Zelanda Başbakanlığı ve Kabine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; Yeni Zelanda ve İngiliz Milletler Topluluğu Savaş Mezarlarının bulunduğu Gelibolu Tarihi Alanı’nın korunmasında ve Yeni Zelanda için ulusal öneme sahip Gelibolu Tarihi Alanı’nda her yıl düzenlenen Anzak Günü anma törenlerinin güvenli şekilde gerçekleşmesine sağladığı katkılardan dolayı Türk Hükümetinin sorumlu üst düzey yetkilisi olan İsmail Kaşdemir’in Yeni Zelanda Liyakat Nişanı Onursal Üyeliği’ne layık görüldüğü belirtildi.

31 Aralık 2023 yılında ilan edilen listede  tek Türk isim olarak İsmail Kaşdemir yer aldı.

Açıklamada, Kaşdemir’in hizmetlerinden dolayı Türkiye ve Yeni Zelanda arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesine katkıda bulunduğu ifade edilirken, Liyakat Nişanı’nın kendisine 2024 yılı içerisinde Yeni Zelanda Genel Valisi tarafından takdim edileceği belirtildi.

About Post Author