26 Ekim 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

CHP Ezine İlçe Başkanlığınca CHP Parti Okulu Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Aytuğ Atıcı ve Parti Okulu Eğitmeni Serpil Ejder’in katılımıyla “Sokak Örgütlenmesi” eğitimi gerçekleştirildi.

CHP İlçe Binasında gerçekleşen ve CHP 26. dönem Milletvekili ve Parti Okulu Eğitim Sorumlusu Prof.Dr. Aytuğ Atıcı ve Parti Okulu Eğitmeni Serpil tarafından gerçekleştirilen eğitime CHP Çanakkale İl Eğitim Koordinatörü Muhammed Güngör ve İl Eğitim Sekreteri Güler Koçer, CHP Ezine İlçe Başkanı Caner Şahin, İl Genel Meclis Üyesi Erdinç Ceyhan, Belediye Meclis Üyesi Ayça Kahrıman, yöneticiler ile partililer katıldı.

Seçim hazırlıkları kapsamında, “sokak örgütlenmesi” modeliyle sahada etkinliğini en yüksek seviyeye çıkarmayı hedefleyen CHP, projesinin ilk etabını tamamladı. Her birinde 400 kişi olacak şekilde Türkiye genelinde 200 bin öbek oluşturulurken, öbek sorumlularının eğitimine geçildi. CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, EZİNETÜRK GAZETESİ’ne yaptığı açıklamada “Örgütlenilmeyen sokak, girilmeyen ev kalmayacak” dedi.

CHP, daha önce sandık çevresi sorumluları aracılığıyla, “sandık bazlı” saha örgütlenmesi yöntemini uyguluyordu. YSK’ya aynı apartman ya da dairede oturan seçmenlerin değişik sandıklarda oy kullanabilmesi yönünde karar alma yetkisinin verilmesinin ardından CHP de “sokak bazlı “ modelini benimsedi. Bu çerçevede yürütülen çalışmalara ilişkin EZİNETÜRK’e bilgi veren Atıcı, şunları kaydetti:

“200 Bin Öbek Oluşturuluyor”

“Her sandıkta 400 seçmen oy kullanıyor. Her öbekte 400 kişi olacak. Eskiden sandık bazlı örgütleniyorduk, şimdi biz sokakları örgütlemeye başladık. 400 kişiyi bir öbeğe koyuyoruz. Böylece Türkiye genelindeki sandık sayısı 200 bin civarında olduğuna göre bizim de yaklaşık olarak 200 bin civarında öbek oluşturmamız gerekiyordu. Öbek oluşturma işi harita üzerinde tamamlandı. Öbekler oluşturuldu. Şimdi ikinci ve üçüncü etap yürüyor; yani öbeklere uygun kişiler atanıyor ve bunlar eğitiliyorlar. Dördüncü etapta ise ev ziyaretleri, esnaf ziyaretleri olacak.”

Salgın koşulları ve tedbirleri dikkate alınarak şu an ev ziyaretleri yapılamadığını ifade eden Atıcı, “Ama evlere girme zamanı geldiğinde herkes bu eğitimi almış ve eve girmeye hazır olacak. Yasaklar kalktığı anda evlere girilip çalışmalara başlanılacak. Örgütlenilmeyen sokak, girilmeyen ev kalmayacak” dedi.

“Hedef kararsızlar”

Her 400 kişiye göre oluşturulan öbeklerin aşağı yukarı 120-130 haneye karşılık geleceğine işaret eden Atıcı, “Yani bir kişiye bağlı 120, 130 hane olacak. Bir insan bir ilçenin tamamını gezemez ama bir insana ‘120 hanen var’ dediğin zaman bu 120 haneyi gezer” ifadelerini kullandı. Atıcı, şöyle devam etti: “120 hanenin yaklaşık 30’unun CHP’li olduğunu, 60 hanenin, ‘CHP’ye kısa vadede oy vermeyi düşünmediğini’ varsayıyoruz. Geriye kalan 30 hane. Yani 90 seçmen. Bizim birinci etapta üzerine yoğunlaşmamız gereken bu 30 hanedir. Her öbekte 400 kişi, seçmen olduğuna göre bunun yüzde 25’inin yani yaklaşık 100 kişinin herhangi bir partiye sıkı sıkıya bağlı olmadığını tahmin ediyoruz. Bunlar ilk etapta temas kurulacak insanlar. İlk seçimde en azından üçte birini eğer CHP’ye oy vermeye ikna edebilirsek muazzam bir başarı olur. Sadece bu projeyle yüzde 30’un üzerine çıkıyor CHP.”

“Ziyarete Kapı nasıl çalınır, Nasıl İletişim Kurulur?”

Atıcı, “sokak örgütlenmesi eğitimi”nin kapsamına ilişkin bilgi verirken de, “İletişimi anlatıyoruz. İnsanın kapısı nasıl çalınır, nasıl iletişim kurulur? Öfke kontrolü nasıl yapılır? Kriz nasıl çözülür? Nasıl çözüm odaklı düşünülür? Nasıl insanlar rahatsız edilmez? Nasıl hitap edilir? Eve girdiğinde ne yapacak, ne yapmayacak, onu anlatıyoruz” diye konuştu.

İlçe Başkanı Caner Şahin ise yaptığı açıklamada, “Bugün CHP Parti Okulu çalışmaları kapsamında Parti Okulumuz Eğitim Sorumlusu Prof.Dr. Aytuğ Atıcı ve Parti Okulumuz Eğitmeni Serpil Ejder, Çanakkale İl Eğitim Koordinatörü Muhammed Güngör ve İl Eğitim Sekreteri Güler Koçer’in katılımlarıyla “Sokak Örgütlenmesi Eğitimi” ni gerçekleştirdik. Desteklerinden dolayı tüm katılımcı arkadaşlarımıza ve Parti Okulumuza Ezine İlçe Örgütü adına çok teşekkür ediyoruz. Pandemi sonrası ilçe örgütümüzün eğitimlerinin startını vermiş olduk. Parti üyelerinin bilgi, beceri ve tutumlarının; teknolojik, siyasal, ekonomik gelişmeler doğrultusunda değişmesi, verimliliklerinin artırılması, iletişim becerilerinin geliştirilmesi, karara katılmalarının sağlanması; sonuçta parti içinde toplam kalitenin gerçekleşmesi için parti içi eğitimlere devam edeceğiz. dedi.