13 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

CHP’Lİ ERKEK İZMİR FUARININ AÇILIŞINI YAPTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 90. İzmir Enternasyonel Fuarı’nın açılışına katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Özgener, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un da konuşmacı olarak katıldığı fuar açılışında Muharrem Erkek fuarın tarihçesine değindi:

“Bir tarihe şahitlik etmenin, onun parçası olmanın büyük gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyetimize denk hatta ilki ondan eskiye dayanan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın 90.sı Kentimize ve ülkemize hayırlı olsun. İzmir Fuarı aslında tek başına bir fuar olmanın ötesinde, Cumhuriyetin izlerini taşır. Malum Cumhuriyetimiz kurulmadan önce Değişmez Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, yeni kurulan ülkemizin ekonomi politikasını tüm dünyaya İzmir’den duyurmuştu. İşte o tarihte düzenlenen ticari sergi, İzmir İktisat Kongresi’nin tarihteki yerini pekiştirmişti. Artık bu sergi uluslararası bir hal alacaktı. O kadar ki 1927 yılında fuarda 9 ülkeden onlarca firma katılmıştı. Şöyle bir düşünelim, Fuarı o zaman gezen kişi sayısı 80 binin üzerindeydi.”

Fuarın ekonomiye, İzmir’in ve Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı yapacağını da vurgulayan Erkek, Tunç Soyer’den övgüyle bahsetti:

“Söyleşiler, konserler, film, tiyatro ve dans gösterimleri; ithalat ve ihracata dönük kalemlerinin sergilenmesiyle birlikte ileri teknoloji ürünlerinin de bulunması etkinliklerin kapsamını da göstermektedir. Bu etkinliklerin başarıyla gerçekleşeceğinden, fuarın amacına uygun biçimde katkı sunacağından zerre kuşkum yok. Çünkü bu işin başında sadece ülke çapında değil uluslararası alanda başarılarıyla göğsümüzü kabartan Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer var.”

Erkek açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra fuarda gezerek, katılımcılarla ilgili bilgi aldı.

 

 

About Post Author