13 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

CHP’Lİ MUHARREM ERKEK: “BİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜZ!”

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Cumhuriyetin 97. yılıyla ilgili bir kutlama mesajı yayınladı.

Erkek mesajında şunları söyledi:

“Emperyalistlerin bağlamaya çalıştığı zincirlerin yoksul Anadolu halkı tarafından kırıldığı, Büyük Kurtuluşun; önce zaferle ardından özgürlük ve bağımsızlıkla taçlandığı mücadelenin sonunda kavuştuk Cumhuriyete. Bu nedenle sımsıkı sarılırız ona. Yedi düvele diz çöktüren ama dünyaya barışı da öğreten Değişmez Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘milli sır’ olarak benliğinde sakladığı ve bir siyasi dehayla kurduğu Cumhuriyeti, bugün kalkıp ‘kutlayamazsın’ genelgesi çıkarabilirler. Ama kimse unutmasın, biz Cumhuriyeti genelgeyle kurmadık. Savaş meydanlarında, Lozan’daki masalarda kazanılmış büyük zaferler doğurmuştur Cumhuriyeti. 29 Ekim’i, ‘en büyük bayramı’ kutlamadan beklemeyi bizden kimse beklemesin! Çünkü bize ‘sen kimsin’ diye sorulduğunda ‘ben Mustafa Kemal Atatürk’üm’ diye yanıt verenleriz. Biz Gençliğe Hitabe’deki görevini bilen, ikinci yüzyılında Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırma sorumluluğunun farkında, Ata’sının izinde, laik, sosyal hukuk devletine inanmış yurttaşlar olarak, sonsuza kadar ‘Cumhuriyet’ diyeceğiz. Bugün Ortadoğu coğrafyasında bir Irak, bir Suriye olmadıysak, her şeye karşın dünyada saygın bir yerimiz varsa nedeni Cumhuriyettir.

Cumhuriyetimizin 97. yılında, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah ve yol arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun!”

About Post Author

Bu kapanacak 0 saniye