11 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇOMÜ’DEN SAĞLIK TURİZMİ ATAĞI

ÇOMÜ ile Taşkent Tıbbiyat Akademisi arasında imzalanan eğitim ve sağlık hizmeti sunumu işbirliği protokolü kapsamında Özbekistan’da bir eğitim ve sağlık merkezinin açılmasında son aşamaya gelinmesinin yanı sıra Özbekistan’dan ilk hastalar üniversitenin hastanesinde tedavilerini görmeye başladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, yürütmekte olduğu eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme alanlarındaki çalışmalarıyla araştırma üniversitesi olma yolunda ilerlerken yürütülmekte olan toplumsal katkı faaliyetlerine de hız kesmeden devam ediyor.

Özellikle uluslararası ölçekte birçok ülke ile görüşmelerin devam ettiği sağlık turizmi alanında, ÇOMÜ ve kentimiz için önemli çalışmalar yürütülmekte. Son olarak ÇOMÜ ile Taşkent Tıbbiyat Akademisi arasında imzalanan eğitim ve sağlık hizmeti sunumu işbirliği protokolü kapsamında Özbekistan’da bir eğitim ve sağlık merkezinin açılmasında son aşamaya gelinmesinin yanı sıra Özbekistan’dan ilk hastalar üniversitenin hastanesinde tedavilerini görmeye başladı.

Özbekistan’ın Taşkent şehrinde yaklaşık 4 yıl önce meydana gelen bir patlama sonucu ağır yaralı olarak kurtulan bir anne ve iki küçük kızı, memleketlerinde geçirdikleri operasyonlarla hayatta kalmış ancak çeşitli uzuvlarını kaybederek işlev bozuklukları meydana geldi.

İki kurum arasındaki protokole dayalı olarak 21 Ekim 2023 tarihinde ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesine kabulü yapılan hastalara süreç içerisinde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akyürek ve ekibi tarafından başarılı operasyon ve tedaviler gerçekleştirildi.

Böylece 39 yaşındaki Khulkar Pırnazar ve kızları 5 yaşındaki Asila ile 6 yaşındaki İnoyot’un fiziksel ve mental olarak yeniden hayata tutunmaları sağlanırken, tedavilerinin ardından memleketlerine uğurlanacaklar.

ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesindeki sağlık turizmi uygulamalarının pilot ölçekte çalışması başarıyla tamamlanırken, söz konusu birimlerde sağlık turizminin yanında sürdürülebilir hizmetlerin yürütülmesi faaliyetleri, üniversitenin tanıtımı ve markalaşmasının yanı sıra bölge ekonomisine katkıda bulunacak şekilde artarak devam etmekte.

About Post Author