17 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Ticaret Borsası Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı korona virüs tedbirleri kapsamında Meclis Başkanı Abdullah Deniz Başkanlığında Meclis üyelerinin katılımıyla yapıldı.

Yılın son toplantısında 30. Yıl projeleri görüşüldü ve 2021 yılı bütçesi için oylama gerçekleştirildi.

Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz Covid-19 sürecinde sağlıktan sonraki en önemli gündemin tarım ve gıda olduğunu vurguladı ve bu dönemde ülkelerin öncelikli olarak kendi halklarının gıda güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirleri devreye almaya çalıştığına değinerek, bu dönemin sürdürülebilir tarımsal üretimin ve etkin çalışan gıda arz zincirlerinin önemini bir kez daha ortaya çıkardığının altını çizdi.

OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN ÜMİTLİYİZ.

Karşı karşıya kalınan tüm olumsuzluklara rağmen 2021 yılından ümitli olduklarını belirten Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz “Gelinen noktada üretilen ve hâl-i hazırda devam eden aşı çalışmaları tüm dünya için bir umut ışığı oldu. Beklentimiz, hayata geçirilecek reform niteliğindeki yeni düzenlemelerle iş dünyamız ve ülkemiz açısından 2021 yılının daha pozitif geçmesi ve korona virüsü değil ülkemizin 2023 hedeflerini, kalkınma hamlelerini konuşacağımız bir yıl olmasıdır. Çünkü ekonomimiz, bu zamana kadar yaşanan ve bundan sonra yaşanabilecek olumsuzlukları atlatma noktasında önemli bir dirence ve kuvvete sahiptir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Çanakkale Ticaret Borsamızın kıymetli üyeleri ve Çanakkale iş dünyası temsilcileri olmak üzere tüm vatandaşlarımızın yeni yılını kutluyor, herkese sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yıl diliyorum” şeklinde konuştu.

Pandemi sürecinde Çanakkale Ticaret Borsası’nın, Meclis ve Meslek Komitesi üyelerinin değerli destekleriyle sektörel sorun ve taleplerin çözümü noktasında önemli bir görev üstlendiğini anımsatan Başkan S.Kaya Üzen, “Üyelerimizin talep önerileni hızlı ve dinamik bir şekilde neticeye kavuşturmak için zaman kaybetmeden çalışmalara başladık. Borsamız merkezinde kurulan koordine merkezi ile 7 farklı meslek grubunda yer alan üyelerimizin hemen hemen tamamıyla bire bir iletişim sağladık. Bu görüşmelerden elde ettiğimiz sorun ve talepleri TOBB aracılığıyla ilgili bakanlıklarımıza rapor halinde sunduk. Bu rapor yaşanan sektörel sorunların çözümü noktasında önemli bir kaynak teşkil etti. Bunun yanı sıra üyelerimizin borsa ilgili faaliyetlerini daha sürdürmelerine olanak sağlayacak ve onları bulaş riskinden uzak tutmaya yardımcı olacak teknoloji odaklı yenilikleri de hizmete sunduk” diye konuştu.

ÇTB, C0VİD-19 HASTALARINA NEFES OLDU

Çanakkale’de pozitif vakaların görülmeye başladığı ilk günden bu yana yardım faaliyetlerinin aralıksız sürdürüldüğüne de dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, “Korona virüs salgınıyla topyekûn mücadele edilen böylesi zorlu bir dönemde Borsamız olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesine solunum yetmezliği çeken hastalar için kullanılmak üzere hayati öneme solunum cihazı alarak bağışta bulunduk. ÇTB Yönetimi olarak üyelerimizle birlikte hayata geçirdiğimiz projelerin yanı sıra sosyal sorumluluk anlamında da şehrimize destek olmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Bu sürecin toplumun tüm kesimlerinin el ele vermesiyle dayanışma içinde atlatılabileceğini vurgulayan Başkan Kaya Üzen, “Salgının başından bu yana yardım faaliyetlerimizi Çanakkale Valiliği ve ilgili kurumlar ile koordineli bir şekilde yürütüyoruz. Bugüne kadar Çanakkale Ticaret Borsası olarak, pandemi nedeniyle evlerinden çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlarımız ve geçim sıkıntısı çeken hemşerilerimiz için erzak ve hijyen malzemesi temin ederken, İl Sağlık Müdürlüğü’ne filyasyon aracı konusunda destek sağladık.

Yine, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesine yoğun bakım hastaları için solunum makinesi, hasta nakillerinde kullanılmak üzere araç desteğinde bulunduk. İnşallah Çanakkale Ticaret Borsası olarak sosyal dayanışmanın en güzel örneğini sergileyerek bu sıkıntılı süreci de hep birlikte aşacağız” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇTB’DEN EĞİTİME DESTEK

Çanakkale Ticaret Borsasının Eğitime sağladığı destek ile ilgili bilgiler veren Başkan S.Kaya Üzen Geleceğin güvencesi olarak gördükleri gençlerin eğitimini çok önemsediklerine vurgu yaparak, “Bir taraftan ilimiz ekonomisini büyütmeye çalışırken, bütün çocuklarımızın eğitim ve öğretim programlarına erişebilmeleri için eğitime yatırım yapmayı da ihmal etmedik. Çanakkale Ticaret Borsası olarak Birliğimizin 81 ilde başlatmış olduğu tablet kampanyasına destek vererek Çanakkale’mizde 100 ihtiyaç sahibi öğrencimize Milli Eğitim Müdürlüğümüzce dağıtılmak üzere klavyeli tablet temin ediyoruz dedi.

Çanakkale Ticaret Borsası olarak önümüzdeki yıl büyük bir gururla 30. Yılı kutlayacaklarını belirten Başkan S.Kaya Üzen, bu dönemde Borsa Yönetimi olarak Üyelerimizin bilgi ve deneyimleri, iş yetenekleri ile yurt içi ve yurt dışı bağlantılarımızdan yararlanarak, ekonomik teknolojik, bilimsel ve kültürel gelişmesine katkı sağlayacak çalışmalar ve projeler için el birliğiyle çalışacaklarını ifade etti.

İklim değişikliği gibi küresel sorunların öneminin de görüşüldüğü ÇTB Meclisinde Ticaret Borsası ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile geçtiğimiz günlerde protokolü yapılan İklim Değişikliğine Uyum Programı kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından eş finansman ile fonlanan ve Ülkemizde ilk defa uygulanacak olan “İklim Değişikliğine Daha İyi bir Uyum İçin Peynir Altı Suyunun Yeni Yaklaşımlarla Değerlendirilmesi Projesi” Meclis üyelerine sunuldu.

TOBB ve Ziraat Bankasının güç birliği yaparak uygulamaya aldığı üretim ve ticaret zincirinin tüm halkalarını destekleyen alıcı ve satıcı arasında büyük bir tedarik zinciri oluşturarak kurumsal kart vasıtasıyla özel fiyatlama ve vade avantajıyla finansmanın akışını öngörülebilir hale getiren sistem olan Tedarik Zinciri Finansman Projesi Ticaret Borsası Meclis Üyelerine sunuldu. Önümüzdeki günlerde Halkbank Paraf kart ile ilgili de Birliğimizce lansmanının yapılacağı belirtildi.

Konuşmaların son bölümünde Meclis Başkanı Abdullah Deniz İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı olması nedeniyle 2021 yılı İstiklal Marşı Yılı olarak TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası’nda 2021 yılının İstiklal Marşı Yılı olarak Gazi Meclis’te kabul edilmesi oldukça anlamlı oldu. Bu duygularla Vatan Şairimiz, Bayramiçli hemşehrimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 84. yıl dönümünde rahmetle, minnetle ve duayla yad ediyoruz.” Çanakkale Ticaret Borsası olarak 2021 yılında ilimizde yapılacak tanıtımlara destek vermeye hazırız dedi.

Yılın son Meclis toplantısında Başkanların konuşmalarının ardından ÇTB 2021 yılı bütçe tasarısı Meclis üyelerinin onayına sunuldu. Yapılan oylama sonucunda üyelerin oy birliği ile 2021 yılı bütçesi onaylandı.

Yapılan oylamanın ardından söz alan Meclis Başkanı Abdullah Deniz 2020 yılı bütçesinin planlandığı şekilde gerçekleştirildiğine değinerek, 2021 yılı Bütçe tasarısında emeği geçen yönetim kurulu üyelerimiz ve idari çalışanlarımıza, Hesapları inceleme Komisyonu üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Toplantının son bölümünde Meclis üyeleri sektörlerine ilişkin 2020 yılı değerlendirmeleri ve yeni yıla dair temennilerini katılımcılarla paylaştı.