27 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı olağan Meclis toplantısı Çanakkale Valisi Sayın İlhami Aktaş ile TOBB Çanakkale Kadın ve Genç Girişimciler Kurulumuzun katılımlarıyla ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde yapıldı.

Meclis Başkanı Osman Okyay: “DÖVİZ MESELESİ, NE YAZIK Kİ ÜLKEMİZ EKONOMİSİNİN YUMUŞAK KARNI, BİZİM ZAAFIMIZ. BU SORUNU ANCAK ÜLKEMİZİN CARI AÇIK SORUNUNU KALICI OLARAK ÇÖZEBİLECEK, SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ÜRETİM EKONOMİSİNE GEÇEREK ORTADAN KALDIRABİLECEĞİMİZİ HEPİMİZ BİLİYORUZ. BU KONUDA ATILAN ADIMLARI YAKINDAN TAKIP EDİYORUZ VE ÜZERIMIZE DÜŞENI YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “İŞ DÜNYASINI ÖZELLİKLE BUGÜNLERDE EN FAZLA MOTİVE EDECEK OLAY DEVLETİNİ YANINDA GÖRMEK, İSTİKRAR VE GÜVEN ORTAMIDIR. BÜROKRATİK ENGELLERİN AŞILMASINDA İŞ İNSANLARIMIZA DESTEK VEREN TÜM DEVLET BÜYÜKLERİMİZE ŞÜKRANLARIMI ARZ EDİYORUM”

 

Meclis açılış konuşmasını yapan Osman Okyay; “Sayın Valim,Meclisimizin değerli üyeleri,TOBB Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler kurullarının değerli başkanları ve üyeleri,Kıymetli misafirler,Sevgili medya mensupları,Meclis Başkanlık Divanı adına sizleri saygıyla selamlıyorum.Sayın Valimize odamız Meclisini şereflendirdikleri için teşekkür ediyor, tekrar Çanakkale’deki görevinde kendisine başarılar diliyorum.Geçmiş kurban bayramınızı ve Çanakkale destanının müjdesi olan, tarihin son süngü savaşı Anafartalar zaferinin 105’inci yılını kutluyorum.Sayısız kahramanlıkla, şehit kanıyla vatan yaptığımız bu topraklarda ebediyete kadar payidar kalmayı diliyorum.Bu vesileyle, Temmuz ayi toplantimizdan sonra sene-i devriyesi gelen, FETÖ’nün sinsi 15 Temmuz darbe girişimini de bir kez daha lanetliyorum.

Son Meclis toplantımızdan bu yana korona salgınında tüm dünyada ikinci dalga konuşulmaya başlandı.Ülkemizde ve Avrupa Birliği ülkelerinde, tıpkı dünyanın önemli bir kısmında olduğu gibi vakaların tekrar artmaya başladığı görülüyor.Bu da, üretim ve tüketim davranışları üzerinde önemli bir baskı oluşturmaya ve ekonomide toparlanmayı geciktirmeye etki ediyor.Bu melanetle yaşamaya alışmamız ve ihtiyatı elden bırakmamamız şart.Bu mesele, sadece devlet tedbirleri ile baş edilebilecek bir konu değil; bu nedenle vatandaşlarımızın bu konuda daha dikkatli olmasında sonsuz yarar görüyoruz.Esasen korona salgınının tüm dünyada ülkelerin ve şirketlerin zayıf yanlarını ortaya koyan bir turnusol kağıdı işlevi gördüğünü söylemek mümkün.Şimdi herkes kendine çekidüzen vermek, zayıf yanlarını güçlendirmek, güçlü yanlarını sürdürülebilir hale getirmek için çalışıyor.Döviz meselesi, ne yazık ki ülkemiz ekonomisinin yumuşak karnı, bizim zaafımız. Bugünlerde herkesin dövizle yatıp dövizle kalktığı malum. Bu sorunu ancak ülkemizin cari açık sorununu kalıcı olarak çözebilecek, sürdürülebilir bir üretim ekonomisine geçerek ortadan kaldırabileceğimizi hepimiz biliyoruz. Bu konuda atılan adımları yakından takip ediyoruz ve üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz.Herkes bu yönde gayret gösterirken bu tür dalgalanmalarda panik yapmadan, devlet, şirket ve birey olarak gerekli önlemleri en yüksek düzeyde alıp sağlam durmak çok önemli.Çünkü sayısız tecrübeyle biliyoruz ki ülkemizde döviz krizlerini, -reel sebepler bir yana-, güvensizlik ve panik havası da körüklüyor.Öte yandan normalleşme adımlarının atıldığı Haziran başından bu yana, açıklanan verilere baktığımızda esasen ekonomide V tipi bir toparlanmanın öncü sinyallerini görüyoruz.

Tabii ki henüz, özellikle bu salgının ekonomimize etkilerini geride bıraktık diyemeyiz ancak İSO PMI Endeksi, ihracat iklim endeksi, ihracat rakamları, kapasite kullanım oranları ve reel kesim güven endeksleri, gibi parametrelerdeki iyileşmeler nispeten ümit verici.

“ELBETTE BÜYÜK ZORLUKLARIMIZ VAR AMA GÜN ENSEYi KARARTIP EKMEĞİ KÜÇÜLTME GÜNÜ DEĞİL. DAHA ÇOK ÇALIŞIP, YARININ GETİRDİKLERİNE DAHA İYİ HAZIRLANACAĞIZ.ESNEK ÇALIŞMA MODELLERINE ADAPTE OLUP TEKNOLOJİYE DAYALI VERİMLİLİK ARTIŞINI ÖNCELEMEMİZ GEREKEN BİR DÖNEMİN İÇİNDEYİZ.”

Bu ülkenin iş insanları olarak sorumluluk makamındayız.Bugün bu salonda, kentimizin geleceğini temsil eden pırıl pırıl girişimciler var.Sıra geldiğinde TOBB Çanakkale Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımıza ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanımıza da söz vereceğim.Kadın Girişimcileri ve Genç Girişimcileri, bu kentin geleceği için çok önemsiyorum.Çanakkale, ülkemizin geçmişinin olduğu gibi, geleceğinin de en önemli şehirlerinden biri.Çanakkale ruhu bu ülkenin mayası.Yapılan araştırmalarda Çanakkale, ne mutlu bize ki  ülkemizin en yaşanılır şehri olmayı sürdürüyor.Geçen yıl yurtdışından gelip şehrimize yerleşenlerin sayısı üç bini geçmiş.Kurban bayramında salgına rağmen Çanakkale’den taşınan araç sayısının yüzde 10 arttığını görüyoruz.Ülke turizminde yüzde 50’ye yakın bir kayıp varken Çanakkale’de otel doluluk oranlarının yüzde 90’ı bulduğu belirtiliyor.Bütün bunlar ve daha fazlası aslında Çanakkale’nin yakın bir gelecekte daha çok konuşulacak bir cazibe merkezi haline geleceğinin ve elbette önemli bir düzenli göçe maruz kalacağının işaretleri.Bu nedenle bu kentin sürdürülebilirliği hayati önemde.Bu konuda gerekli adımların koordinasyon içinde atılması konusunda Sayın Valimize, kentimizin kurumlarına ve elbette siz kıymetli girişimcilere güvenimiz tam.Salgın kontrollerinde 1800 işletmemizin hiçbirinde ceza kesilecek bir ihmal bulunmamış olması, gelecek adına umutlanmak için başlı başına önemli bir gösterge.Unutmayın ki hayat, umudun olduğu yerde devam eder.Tekrar Sayın Valimizi ve degerli hazirunu saygıyla selamlıyor ve müsaadenizle gündeme geçiyorum.

Yönetim Kurulu adına Meclis konuşması Başkan Selçuk Semizoğlu; “Sayın Valime huzurlarınızda ayrıca teşekkür ediyorum. Çanakkale’de göreve başlayınca Yönetim Kurulu olarak hemen ziyaret ettik, kendisi de sağ olsun Odamıza hemen iade-i ziyarette bulundu ve Meclise davetimizi de kabul ederek bu kısa sürede ikinci kez teşrif ettiler. İş dünyasını özellikle bugünlerde en fazla motive edecek olay Devletini yanında görmek, istikrar ve güven ortamıdır.

Sayın Valim, Değerli Meclis, TOBB Çanakkale Kadın ve Genç Girişimci Üyelerimiz, tüm beklenti ve hedeflerimizi değiştiren bir salgınla Mart ayından beri mücadele ediyoruz. Faaliyetleri tamamen duran işletmelerimiz olduğu gibi, beklenmedik iş artış hızına yetişemeyen üyelerimiz de oldu. Hiçbir ekonomik durgunluğa benzemeyen bu olağanüstü durumdan gerçek anlamda ekonomik olarak normalleşmeye dönmemiz için de en az 1 yıl gösteriliyor. 

Bu yüzden önümüzdeki bir yıl çok önemli. Konjoktürel gelişmeler iş planlarımızı tam olarak uygulamamıza müsaade etmeyebilir. İşimizi geliştirmekten ziyade ayakta kalmak ve bir taraftan da fırsatları değerlendirmek, her ihtimale hazır olmak durumundayız. Bu dönemde Komitelerimizden, üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda sorunların çözümüne yönelik girişimlerimiz ve lobicilik faaliyetlerimiz devam ediyor.

Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteğinden yararlananların çalıştıkları iş yerinde normal çalışma sürelerine dönmesi halinde sigortalı ve işveren paylarının tamamı 31 Aralık 2020 tarihini geçmemek üzere 3 ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.İşçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemenin uygulama süresini, 3’er aylık sürelerle 30 Haziran 2021’e kadar uzatabilmesi için Cumhurbaşkanımıza yetki verildi.50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin uymak zorunda olduğu iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili yükümlülükler, 1 Temmuz 2020’den 31 Aralık 2023 tarihine ertelendi. Bu dönemde bunlar ve bunlar gibi bir çok desteğin ortaya çıkmasına vesile olan, iş dünyasının sorunlarını gece gündüz demeden Hükümetimize anlatan başta TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ve tüm ekibine huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.

Geçici olarak faaliyetleri durdurulan işyerlerinden kapalı olduğu süreçte kira alınmaması yönündeki taleplerimiz olumlu değerlendirildi. Bakanlık uygunluk görüşü ile birlikte Çanakkale Belediyesi ve İl Özel İdaresinin de bu yönde karar aldıklarını öğrendik. Teşekkür ediyoruz.

Ticaret Bakanlığımız ve Birliğimizin dijitalleşme çalışmaları kapsamında üyelerimizin tescil işlemlerinin ilanı aynı gün yayınlanmaya başladı.

“ODAMIZIN MESLEK KOMİTELERİ ARACILIĞIYLA YÖNETİM KURULUMUZA İLETİLEN TALEPLER İLİMİZİN GÜÇLÜ MİLLETVEKİLLERİ SAYESİNDE ÇOK HIZLI ÇÖZÜME ULAŞIYOR”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak en hızlı şekilde üyelerimizi bilgilendirmemiz devam ediyor. Bu süreçte ayrıca üyelerimize yönelik bir anket çalışması yaptık. Anketle birlikte telefon ile de üyelerimizi bire bir arayarak yanlarında olduğumuzu hissettirdik. Anketimizin çözümü bir haftaya kadar bitecek ve sizlerle paylaşarak çözüm noktasında ortak akıl çalışmaları yapacağız. Üyelerimizin finansmana erişimlerini kolaylaştırmak için çalışmalar yaptık.  21 farklı meslek grubumuz var ve her meslek grubu sektörün farklı kollarını da kapsıyor. Her meslek kolunun bu süreçten etkilenmesi de farklı. Örneğin perakende gıda sektöründe talep patlaması yaşanırken faaliyetleri geçici süre durdurulan hizmet sektörüne ev dışı tüketim dediğimiz ürünleri tedarik eden toptan gıda sektörü sıkıntı yaşadı. Etkilenmediğini düşündüğümüz sektörler de etkilendi. Örneğin sigortacılık sektöründe poliçelerin yenilenme süresi geldiğinde erteleme yoluna gidildiği, iptaller yaşandığını,  tahsilatlarda düşme olduğunu öğrendik. Eğitim sektöründeki belirsizlik halen devam ediyor. Halı sahalarımız daha bugün açıldı. Bu sebeple bizim Oda olarak ilk talebimiz mücbir sebep kapsamının genişletilmesi, tüm sektörlerin dahil edilmesi olmuştu.  Çünkü her sektör bir şekilde etkilendi. 

Normalleşme sürecinde rakamlar ekonomik olarak bir toparlanmayı, hareketliliği gösterse de yeni destek paketlerine de ihtiyaç olduğunu her platformda dile getiriyoruz. Borçların ötelenmesinden ziyade borç yükünün hafifletilmesi, makul bir yapılandırma, sicil affı gibi taleplerimizin takipçisiyiz.

Salgının olumsuz etkileri sürerken Devletimiz bir taraftan da farklı saflarda farklı mücadeleler veriyor. Yıllardır terörle, sınırlarımızdaki güvenlik sorunları ile, göç hareketleri ile uğraşıyor, Doğu Akdeniz’de Ülkemize kurulmaya çalışılan tuzağa karşı haklarını korumaya çalışıyor. Sözde gelişmiş ülkelerin terörle aynı safta aynı cephede yer alarak Türkiye’ye karşı oluşturduğu tehdit mekanizmasına direniyor. Devletimiz, Ülkemizin bekasını korumak adına bedeli kan da olsa tüm savunma haklarını kullanacaktır. Allah Devletimizin, Ülkemizin yardımcısı olsun.

Sayın Valim, değerli hazirun, Son Meclis toplantımızdan sonra; 10 Temmuz’da Çanakkale oda borsaları olarak Çanakkale Milletvekillerimiz Sayın Bülent Turan ve Sayın Jülide İskenderoğlu ile online bir toplantı gerçekleştirdik. Bayramiç Kaymakamı Sayın Sercan Gökdemir şahsımı ziyarette bulundu. Halkbank Çanakkale Şubesi yetkililerinin ziyareti oldu. Üyelerimizin finansmana erişiminde yaşadığı sıkıntıları her fırsatta kendilerine aktarıyoruz. İSO tarafından yapılan Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşu 2019 çalışmasında;19.sırada yer alan İÇDAŞ Çelik A.Ş., 63.sırada yer alan İÇDAŞ Elektrik A.Ş.91. sırada  yer alan Abalıoğlu Yem A.Ş.,127.sırada yer alan Akçansa A.Ş., 482.sırada yer alan DOĞTAŞ Kelebek Mobilya A.Ş’ ni gönülden tebrik ediyor, İlimize sağladıkları katkıları için teşekkür ediyorum. İkinci 500 de bugün yarın açıklanacak. İnşallah orada da Çanakkale firmalarımız yer alır. 24-25 Temmuz tarihlerinde MEYBEM işbirliği ve 17 adayın katılımı ile 2.el Motorlu Taşıtlar Mesleki Yeterlilik Sınavları düzenledik.04-08 Ağustos tarihlerinde de Sorumlu Emlak Danışmanlığı sınavları düzenledik ve 57 aday katıldı. Türkiye’de MEYBEM işbirliğinde bu sınavları en fazla düzenleyen odaların başında geliyoruz. Her alanda mesleki eğitimin önemini her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Hafta başı açıklanan LGS 2020 yerleştirme sonuçlarına göre meslek okullarındaki 106 programın 104’ünün kontenjanı doldu ve doluluk oranı % 99,28 oldu.

“TACETTİN ASLAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNİN %100 DOLULUK ORANINA ULAŞTIĞINI BÜYÜK BİR MEMNUNİYETLE ÖĞRENDİK”

Milli Eğitim Müdürlüğümüzden dün aldığımız bilgilere göre Çanakkale’de de sonuçların buna paralel olduğunu, örneğin Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin yüzde yüz dolduğunu, diğer meslek liselerinde de hen de geçen yıla oranla % 20 daha yüksek puanla yüzde yüze yakın bir doluluk olduğunu memnuniyetle öğrendim. Yıllarca bu kürsülerden mesleki eğitimin önemini anlatırken, cazip hale getirmeye çalışırken bir taraftan da imaj sorunu nedeniyle % 30-35  gibi doluluk oranlarını geçemiyorduk. Sanayi için vasıflı eleman,  gençlerimiz için de iş bulma sorununun çözümü herkesin üniversite mezunu olması yerine herkesin meslek sahibi olması anlayışının benimsenmesi ile mümkündür.

Gururla söyleyebilirim Çanakkale’de eğitime en fazla katkı sunan kurumların da başında geliyoruz. Eğitimine destek verdiğimiz ve bugün doktor olarak aramızda bulunan Müge kardeşimize meslek hayatında başarılar diliyorum. ÇOMÜ Tıp Fakültesini 2’cilikle bitirdi. Kendisiyle gurur duyuyoruz.

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde Türkiye Cumhuriyetinde hakimiyetin Milletin olduğunu vurgulayarak ay yıldızlı bayrağımız altında demokrasimize ilelebet sahip çıkacağımıza bir kez daha söz verdik. Türkiye’nin otomobili fabrikası temeli atıldı. Ülkemize hayırlı uğurlu olsun. 17 Temmuz’da Sayın Valimizin Başkanlık yaptığı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısına ev sahipliği yaptık. Verimli bir toplantı oldu.Yine Sayın Valimizin başkanlığında gerçekleştirilen GMKA Yönetim Kurulu toplantısına katıldım. İnşallah bölgemizin kalkınması, rekabet gücünün arttırılmasına yönelik güzel çalışmalar yapacağız. Kale Grubunun 63.kuruluş yıldönümünü online olarak kutladık. Odamız Meclis Şeref Üyesi kıymetli büyüğümüz Hacı İbrahim Bodur Bey’i de bu vesile ile bir kez daha rahmetle anıyoruz.

“AHŞAP AMBALAJ ÜLKEMİZ İÇİN STRATEJİK ÜRÜN OLABİLECEK POTANSİYELE SAHİP”

Kendi sektörüm olan orman ürünleri ahşap ambalaj sektörünün temsilcileri ile Odamız ev sahipliğinde bir araya geldik. Ambalajın hemen her üründe kullanıldığı,  ama enflasyonla mücadelede ama ihracatımızın arttırılmasında özellikle ahşap ambalajın önemine değindik ve ambalaj sektörünün stratejik sektörler arasına alınması gerektiğini vurguladık. Ezine Gıda İhtisas OSB Yönetimi olarak Sayın Valimizi ziyaret ettik. İlimizin öncelikli sektörlerinin başında gelen tarım ve tarıma dayalı sanayiinin hak ettiği gelişimi yakalaması için en büyük fırsatlardan biri olan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi,  Odamızın tarihinde de en önemli projelerimizden biri olarak yerini alacak. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası projesi olarak başlatılan ve kurumsal kimliğini kazanana kadar tüm süreci Odamızca yürütülen projede emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. İnşallah Ayvacık’da Jeotermal Tarıma Dayalı İhtisas Seracılık OSB’ni de ilimize kazandırarak bu çalışmaları sizinle birlikte  taçlandıracağız Sayın Valim. Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği ( KÜSİ) çalışmaları ile ilgili Odamızca bir online toplantı düzenledik. Bu işbirliğinin masa başı toplantılarda kalmaması sahada gerçekleşmesi için gayret gösteriyoruz. Beypazarı Ticaret Odası 4 kişilik bir heyetle Odamızı ziyaret etti.  Başkan Yardımcımız Fahrettin Bey ev sahipliği yaptı.  Pandemi koşullarından dolayı katılımı az tuttuk. Dün de Sayın Valimiz ile birlikte “Sağlık için , hepimiz için” mottosu ile 81 İl’de gerçekleştirilen koronavirüs denetimlerinde bulunduk. 17 Burda ve Troypark AVM’de biraraya geldik.

Son Meclis toplantımızdan bu yana 56 yeni üyemiz aramıza katılırken 14 üyemiz kaydını sildirdi ve yaklaşık 8000 üyeli büyük bir aileyiz. İş dünyası her koşulda memleketi için çalışmaya devam etmektedir. Yeter ki bürokrasi ile önü kesilmesin. Salgında da, her türlü krizde de elini taşın altına koymaya hazırdır. Sözlerime son vermeden önce; Sel ve yoğun yağış nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımız ile kaza ve hain terör saldırıları sebebi ile şehit düşen tüm asker ve emniyet mensubu kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyor, saygılar sunuyorum.”  diyerek Meclis konuşmasını tamamladı.

“ÇANAKKALE NİTELİKLİ İŞ GÜCÜNÜ KADIN GİRİŞİMCİLERİMİZLE ARTTIRMAK EN BÜYÜK HEDEFİMİZ.”

TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Birce Bilici Şimşek; “Bizler her platformda kadınlarımızın temsiliyet gücünü arttırmak için çalışıyoruz. 1915 Çanakkale Köprüsü bölgemizde yeni istihdam alanları yaratacaktır. Kadın Girişimciler olarak kendimizi ve Kadın Girişimcilerimizi yeni döneme hazırlamalıyız.

“ODAMIZ GENÇ GİRİŞİMCİLERİMİZİN ÖNÜNÜ AÇAN ÖRNEK BİR ODA”

TOBB Çanakkale İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Orçun Oktay; “TOBB Çanakkale İl Genç Girişimciler Kurulumuz 127 kişiden oluşuyor. Kurul ekibimizle beraber kamu kurum kuruluşlarımızla birlikte ilçelerimizi ziyaret ediyoruz. Çanakkale Teknopark ve benzeri kuruluşlarımızın işbirliği ile projeler yapmayı planlıyoruz. İhracat yapan Genç Girişimcilerimiz bölgemizde örnek olacak işlere imza atıyor. Bizler de sahada onların tecrübelerini ve Devletimiz tarafından sağlanan destekler hakkında bilgi veriyoruz” dedi.

“ÇTSO BURSİYERİ MÜGE AKSOY; BENDE ÇTSO AİLESİNİN BİR FERDİYİM VE EĞİTİME VERDİĞİ DESTEK İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

ÇTSO Bursiyeri olan ve ÇOMÜ Tıp Fakültesini ikincilik derecesiyle bitirme başarısı elde eden Müge Büyükaksoy; “ Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde geçirdiğim öğrencilik yıllarında beni yanlış bırakmayarak desteklerimi esirgemeyen ÇTSO ailesine çok teşekkür ediyorum. Sizlerin verdiği katkılarla okulumu ikinci sırada bitirme başarısına ulaştım. Benim gibi bir çok öğrenciye bu imkanı veren ÇTSO’ya sonsuz teşekkürler.”

“ÜRETMEDEN BÜYÜYEMEYİZ, BİZE DÜŞEN HER KONUDA BERABERİZ, İŞ İNSANIMIZIN YANINDAYIZ”

ÇTSO Meclis gündeminde yer alan konuşmaların ardından kürsüye gelen Çanakkale Valisi Sayın İlhami Aktaş; “Bürokrasiyi azaltmak ve yatırımcımızın önünü açmak bizlerin görevi. İlimiz ne kadar çok yatırım alırsa kalıcı istihdamımız da o kadar artar. Bizler bu görevlerde ilimizin sosyal ve ekonomik refahını ve huzurunu sağlamak için bulunuyoruz. Üretmeden büyüyemeyiz, bize düşen her konuda beraberiz ve iş insanımızın yanındayız. Bölgemizde orta ve uzun vadede tamamlanacak birçok yatırım var. Kurumlarımızla işbirliği ve uyum içerisinde bu süreci birlikte yürüteceğiz. Çanakkale’mize sadece sağlık için son dönemde yapılan yatırımların rakamı 500 milyon TL. bu durum Devletimizin gücünü ortaya koyuyor.”

ÇTSO Ağustos ayı olağan Meclis toplantısında gündemde yer alan konuşmaların ardından,Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2020 Temmuz ayı mizanı ile ilgili raporunun okunması ve 2020  Temmuz ayı mizanının  tetkik ve onayı ile Azami Fiyat Tarife tarifeleri görüşüldü.

Meclis toplantısı ÇTSO Bursiyeri Müge Büyükaksoy’a ve Çanakkale Valisi Sayın İlhami Aktaş’a günün anısına hediyelerin takdim edilmesiyle tamamlandı.