17 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) programı kapsamında desteklenen ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde yürütülmekte olan “Çanakkale’nin Ağaç ve Orman Ürünlerinde Rekabet Gücünü ve İhracatını Geliştirme Kümesi” projesinin II. Eğitim faaliyeti gerçekleştirildi.

3-4 Nisan 2021 tarihlerinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen “İhracatta Fiyatlama” eğitimine URGE Projesinde yer alan firmalar katılım sağladı. URGE Projesi faaliyeti hakkında bilgi veren Genel Sekreter Sema Sandal; “Ticaret Bakanlığımız tarafından İhracatın Geliştirilmesinin Desteklenmesi (kısa adıyla URGE) programı kapsamında Odamız koordinatörlüğünde yürütülen “Çanakkale’nin Ağaç ve Orman Ürünlerinde Rekabet Gücünü ve İhracatını Geliştirme Kümesi” projemiz 25 firmamızın katılımıyla yürütülmektedir. Projemiz kapsamında ikinci eğitimimiz olan “İhracatta Fiyatlama” eğitim faaliyetini projemizde yer alan firmalarımızın katılımlarıyla tamamladık. Bilindiği üzere bu bizim ikinci URGE projemiz. İlk URGE projemizi yine bölgemizin öncelikli sektörleri arasında yar alan “Hazır Paketlenmiş Gıda” sektöründe faaliyet gösteren Balıkesir’den 9 Çanakkale’den 27 firma olmak üzere toplamda 36 firmamızın katılımıyla tamamladık. İki farklı günde toplamda 8 saat süren İhracatta Fiyatlama URGE eğitimimizde üyelerimize; İhracatta Teklif Hazırlama, Uluslararası Ticari Riskler, İhracatta Fiyatlama Yöntemleri, Maliyet/Fiyat Analizi, İhracat Maliyet Kalemleri, Teklif Nasıl Sunulmalı?veGenel Uygulamalar örneklemleriyle beraber anlatıldı.”dedi.

“HEDEFİMİZ, URGE PROJELERİYLE BÖLGEMİZİN ÖNCELİKLİ SEKTÖRLERİNİN ULUSLARARASI REKABET GÜCÜNÜ ARTTIRMAK”

Genel Sekreter Sandal açıklamasının devamında; “URGE Projemiz kapsamında yer alan firmalarımızın katılımlarıyla gerçekleştirilen eğitimlerin %75’i Ticaret Bakanlığımız %25’i ise Odamız tarafından finanse edilmektedir. Projemiz, İhtiyaç Analizi aşamasında tespit edilen Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri ile Yurt Dışı Pazarlama ve Alım Heyetleri iledevam edecektir. Hedefimiz,bölgemizin öncelikli sektörlerine yönelik URGE projeleri ile üyelerimizin uluslararası alanlarda rekabet edebilme kapasitelerini arttırarak, ülke ve bölge ihracatına katkı sağlamaktır.” açıklamalarında bulundu.