17 Mayıs 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇTSO VE ÇTB İŞBİRLİĞİNDE BANKKART BAŞAK TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMAN PROTOKOLÜ İMZALANDI

Çanakkale’de faaliyet gösteren işletmelerin “Ticari Mal Alım-Satım” süreçlerini kolaylaştırmak için hayata geçirilen “Ziraat Bankası Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansman”protokolü ilgili paydaşların katılımlarıyla imzalandı.

ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirilen Finansman Protokolünde; Ziraat Bankası Balıkesir Bölge Müdürü Kahraman Turcan, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Berkin Karaca, Özgür Ekşi, Semih Toprak, Volkan Temiz, Çanakkale Borsa Meclis Başkanı Abdullah Deniz ve Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Ziraat Bankası Çanakkale Şube Yöneticileri, Zeynep Tan, Ali Bas, Mehmet Çimen, Tahir Ceylan ile Genel Sekreterler Sema Sandal ve Sevcan Elver hazır bulundu.

“TOBB VE ZİRAAT BANKASI ARASINDA İMZALANAN PROTOKOLÜ ÇANAKKALE’DE HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Ziraat Bankası ile imzalanan Finansman Protokolü hakkında bilgi veren Başkan Selçuk Semizoğlu; “Odamız ve Ticaret Borsamıza bağlı iş yerlerimiz Ziraat Bankasının kurumsal kartı Bankkart Başak ile yapacakları alımlarda 540 güne kadar vade ve finansal avantajlardan yararlanabilecek. Tedarikçi üye firmalarımız bu sayede özel oranlarla ertesi gün ya da banka garantisiyle blokeli veya taksit vadelerinde tahsilatlarını gerçekleştirme imkânı elde edecekler. Çanakkale iş dünyası temsilcileri olarak üyelerimizin ticari faaliyetlerinde  Devletimiz ve çatı kuruluşumuz olan TOBB tarafından hayata geçirilen tüm kolaylıkları ivedilikle paydaşlarımızla işbirliği yaparak hayata geçiriyoruz. Finansman Protokolünün hayata geçirilmesinde bizlerle birlikte hızlı hareket eden Ziraat Bankası Balıkesir Bölge Müdürü Kahraman Turcan başta olmak üzere protokole imza atam tüm şube Yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Çanakkale için sizlerden pozitif ayrımcılık istiyorum” dedi.

“Çanakkale İçin Ziraat Bankası ile Güçlerimi Birleştiriyoruz”

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen gerçekleştirdiği konuşmasında, öncelikle Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Projesi Lansmanı 10 Aralık 2020 tarihinde Birlik Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın katılımıyla gerçekleştirildiğini, yapılan protokol ile ticari mal alım-satımlarında kolay finansman imkânı için işbirliğine gidildiğini belirtti.

“Çanakkale Ticaret Borsası, Çanakkale Ticaret Ve Sanayi Odası olarak Ziraat Bankası ile çok önemli bir işbirliğini başlattıklarını belirten Başkan Üzen, tüm üyelerimize, ticari mal alım-satımlarında, güvenli ticaret sistemi ve kolay finansman imkânı getiriyoruz. Böylece tedarik zincirinin aksamadan sürdürülmesine ciddi bir katkı sağlıyoruz. Ziraat Bankkart ile ekonomiye kazan-kazan anlayışını getirmiş oluyoruz.”dedi.

Alıcı ve satıcının güven içinde alışveriş yapmasının önünü açtıklarını belirten Üzen, bu sayede, üreticilerimiz ve satıcılarımız, tahsilat ile uğraşmadan, güven içinde mallarını satabilecekler. Sattıkları mal bedelini, alacak riski taşımadan, Ziraat Bankası garantisiyle peşin ya da taksitli alacaklar. Böylece nakit akışını öngörülebilir hale getirmiş olacaklar. Alıcılar da uygun vade ve maliyette finansman temin ederek, tedarik ihtiyaçlarını karşılayacaklar. 1,5 seneye ulaşan kredi imkânına kavuşacaklar. Ödemelerini, esnek vadelendirme ile yapacaklar. Böylece nakit akışlarını rahatlatacaklar. Yani kısaca, mal almak gerekince, bu kart ile para ödemeden satın alma yapılıyor. Satıcı da, bu kimdir diye endişe etmeden malını güvenle satıp, parasını bankadan tahsil ediyor.”dedi.

Üyelerimizin bu sisteme erişimlerinde elimizden gelen tüm desteği sağlayacaklarını belirten Başkan Kaya Üzen, bu vesileyle, imzalanan protokolün tüm üyelerimize ve KOBİ’lerimize hayırlı olmasını temenni ederek, üyelerimizi bu avantajlı finansman imkânından yararlanmaya davet ediyorum”dedi.

Ziraat Bankası Bölge Müdürü Kahraman Turcan konuşmasında, “Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı ürünümüzle alıcılar ve satıcılar arasında büyük bir tedarik zinciri kuruyor, üye iş yeri ve kurumsal kart altyapımız üzerinden özel fiyatlama ve vade avantajı sunuyoruz.” ifadesini kullandı.

Turcan, Bu ürünümüzle alıcılar ve satıcılar arasında büyük bir tedarik zinciri kuruyor, üye iş yeri ve kurumsal kart altyapımız üzerinden özel fiyatlama ve vade avantajı sunuyoruz. Alıcı ile satıcı kendi aralarındaki ticareti, kartlı ödeme sistemi üzerinden güvenli bir şekilde yapacak, bu sayede iş hacimlerini artırabilecek. Alıcı ve satıcı arasında oluşabilecek tahsilât riski ortadan kalkacak, alıcının ürün ve ham maddeye daha hızlı ulaşması sağlanacak. Alıcı ve satıcı kendi nakit akışlarına uygun ödeme takvimi oluşturabilecek.

Turcan, bu sistemle, zincirdeki riskleri ortadan kaldırarak ticaretin daha etkin ve verimli yapılmasını desteklediklerini, alıcının finansman ihtiyacını karşıladıklarını, üretim, istihdam ve ticarette istikrar ve devamlılığı sağladıklarını dile getirerek, protokolün Çanakkale’mize, üreticimize, tüccarımıza, tüketicimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

-“Üyelerimize Finansman Çağrısı”

Meclis Başkanı Abdullah Deniz ise konuşmasında, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ile Birliğimiz çalışmaları neticesinde bizlerin imzalamış olduğu bu protokolün ticari alım satımlarda kolay finansman imkânı sağlayarak pandemi sürecinin olumsuzluklarını en aza indirip sürdürülebilir ve güvenilir ticarete katkı sunulmasında büyük destek olacağı düşüncesindeyiz.

Başkan Deniz, Tedarik zincirini güven altına alan bu sistemin Üyelerimize, üreticilerimize hayırlı uğurlu olması yönünde temennilerde bulundu.

Konuşmaların ardından Ziraat Bankası Yetkilileri ve Oda-Borsa Başkanları tarafından imzaların atılmasının ardından protokol töreni sona erdi.