24 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan’a Gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan’a Gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın gerçekleşecek olan bir gün süreli ziyaret kapsamında Macaristan’a gitmeye hazırlanıyor. Bu ziyaret sırasında, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile başkent Budapeşte’de bir araya gelmesi bekleniyor. İki liderin, son zamanlarda stratejik düzeyde artırılan ülke ilişkileri ve özellikle Rusya-Ukrayna Savaşı gibi önemli bölgesel konuları ele alması bekleniyor.

Görüşme, Türkiye ile Macaristan arasındaki ticari, kültürel ve ekonomik ilişkileri daha da güçlendirmek adına önemli bir fırsat sunacak. İki lider, ortak ticaret potansiyelinin artırılması, ekonomik işbirliği alanlarının genişletilmesi ve kültürel etkileşimin daha da derinleştirilmesi gibi konuları ele alacak.

Türkiye ile Macaristan arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yıl dönümü yaklaşırken, bu ilişkilerin gelecekteki yönü hakkında atılacak adımlar da görüşülecek. Ziyaret sırasında, bölgesel gelişmeler de ele alınacak ve özellikle Rusya-Ukrayna Savaşı’nın iki ülkenin ortak çıkarlarına olan etkileri değerlendirilecek. İki lider, Karadeniz bölgesindeki gerginliği önlemek ve bölgesel istikrarı sağlamak adına işbirliği yollarını tartışacaklar.

NATO’nun genişleme politikası ve Avrupa Birliği ile ilişkiler de görüşmenin odak noktalarından biri olacak.