27 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’ye bağlı Dalyan Köyünde, pozitif koronavirüs vaka sayısının artması üzerine köye giriş ve çıkışlar kapatıldı, ev ve hane ziyaretleri yasaklandı, berber ve kuaförlerin faaliyetleri ile ibadethanelerde toplu ibadetler yasaklandı.

Ezine İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan başkanlığında toplandı.Toplantıda, ilçeye bağlı Dalyan köyünde 29 Kasım 2020 gününden itibaren 14 gün boyunca köye giriş ve çıkışların yasaklanmasına, köydeki ibadethanelerde COVİD-19 bulaşma riski artışı öngörüldüğü için, toplu olarak ibadet edilmesinin geçici olarak ertelenmesine, Cenaze namazlarının (vakit namazlarından sonra kılınmasının örfi bir uygulama olduğu dikkate alınarak) bu süreçte namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir vakitte kılınmasına, Cenaze defin işlemlerinin mümkün mertebe kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması hususunda vatandaşlar bilgilendirilmesine, Berber, Kuaför, vb. İşyerlerinin faaliyetlerinin geçici süreliğine durdurulmasına, köyde ikamet eden vatandaşların köyde kendi evlerinde kalmaları esası ile kısıtlama boyunca ev ziyaretlerinin yasaklanmasına, köy minibüsleri, işçi servisleri vb. her türlü toplu taşıma araçlarının köye giriş-çıkışının geçici bir süreliğine kısıtlanmasına, kısıtlama getirilen köyümüzde tüm eğitim-öğretim faaliyetlerinin geçici  süreliğine ertelenmesine karar verildi.

Yine alınan karar gereğince köyde yaşayan vatandaşlar sağlık ihtiyaçları için 112 ve 184 nolu telefonları arayacaklar, tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için de 0.286 618 1584 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebilecekler.

Alınan bu kararlara ve yasaklara uymayan vatandaşlara da Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılarak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.

Köy Muhtarı Sadi Çalıkoğlu yaptığı açıklamada, gece yarısından itibaren uygulanmaya başlayan İlçe Hıfzısıhhar Kurulu kararların titizlikle uygulanacağını belirterek, ” Kolluk güçleri ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri ile koordineli ve uyum içerisinde çalışarak alınan kararların titizlikle uygulanması yönünde çalışmaları yapmaya başladık. 14 gün sürecek karantina sürecinde muhtarlığımız olarak vatandaşlarımızın tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması noktasında her an yanlarında olacağız. Vatandaşlarımızdan İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulu kararlarına titizlikle uymalarını, özellikle ev ve hane ziyaretleri yapmamalarını, temizlik ve hijyen kurallarına uymalarını bekliyoruz” dedi.