Paz. Şub 16th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Dünya Rekortmeni Birgül Erken, Şehitler İçin “104” Metrelik Dalış Yaptı

3 min read

Dünya dalış rekortmeni ve milli sporcu Birgül Erken, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıl dönümü dolayısıyla “Maviliklerden Ecdada Selam Olsun” temasıyla hazırladığı etkinlikte tek nefeste 104 metre yatay dalış yaptı.

 

Kendi branşlarında çeşitli şampiyonluklar elde etmiş 104 minik sporcunun da kendisine eşlik ettiği dalış şehir iskelesinde başlayarak, Nusret Mayın Gemisi önünde sona erdi.

Rekortmen Erken dalış öncesi gazetemize yaptığı açıklamada,  Bu yıl Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıl dönümü dolayısıyla farklı bir etkinlik yaparak Çanakkale şehitlerini anmak istediğini ifade eden Erken, “Maviliklerden Ecdada Selam Olsun” temasıyla tek nefeste 104 metrelik bir yüzme projesi hazırladığını anlattı. Çanakkale Destanının yazıldığı bu topraklarda 18 Mart Şehitleri Anama Günü ve Çanakkale Zaferinin 104. yıldönümünde bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden Erken, “Bu anlamlı günde bizlerde Çanakkale’nin çocukları olarak, gururla yetişmiş insanlar olarak 104 metre bir dalış planladık ve bu dalışıma 104 minik sporcuda eşlik edecek. Dolayısıyla bunun mutluluğunu da yaşıyorum bu gün. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde bize destek olan başta Çanakkale Valiliği olmak üzere, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığına Türk Hava Yolları ve Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve tüm paydaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.

“Nusret Mayın Gemisinin Oradan Karaya Çıkmayı Özellikle İstedik”

Nusret Mayın Gemisinin bulunduğu yerden özellikle karaya çıkmayı planladıklarını ve istediklerini belirten Erken, Çünkü bu yerlerin vatanımızdan düşmanları bu mavi yerlerden püskürttüğümüz yer. Burası Nusret Mayının Gemisinin tarihi destanının  yazıldığı ilk yerdir burası. Biz buradan bu dalışımızla bu destanın yazılmasını sağlayan isimsiz kahramanlarımıza, her birine, hepsi birer efsane olmuş isme, şanlı ecdadımıza buradan maviliklerden selam yollayacağız. En önemlisi de biz bu etkinlikle bu 104 minik yüreğe dokunmak istedik. Bu benim için, bir eğitimci olarak, bir milli sporcu olarak, bir anne olarak, bu vatanın evlatlarından birisi bir Çanakkale’li olarak beni heyecanlandıran bir duygu yaşıyorum şuanda. Birazdan bu etkinliği gerçekleştirerek “Çanakkale Geçilmez” diyeceğiz. Buradan başta Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimize burada yaptığımız anı dalışımızı ithaf ediyoruz.

Birgül Erken daha sonra Şehir İskelesinden başlayıp, Nusret Mayın Gemisinin önünde biten 104 metrelik dalışını gerçekleştirdi.

“Bu maviliklerden ecdadımıza selam gönderiyoruz”

Karaya çıktığı noktada gazetecilere açıklamada bulunan Erken, 104 metre, 104 öğrenci ve 104 yılın anısına yaptığımız bu dalışın çok heyecanlı olduğunu belirterek, “Bu dalış gurur ve onur verici. Bu vatanı, bu toprakları bize armağan eden şehitlerimizin anısına gerçekleştirdik bu dalışı. Buradan yani Nusret Mayın Gemisinin önünden de karaya çıkmamız çok anlamlıydı. Çünkü buradan püskürttük düşman donanmasını. Çanakkale’li milli bir sporcu olarak bugün burada yaptığım en anlamlı dalış en anlamlı organizasyondu bu. Ben milli sporcu ve bireysel sporcular olarak önemli bir şeyi yapmaya ülkemizi temsil etmeye çalışıyoruz. Ama gençlere de örnek olma misyonunu bir öğretmen olarak bir eğitimci olarak üstlendim. Bu benim için çok önemli. Yaptığım dalışlardan ve rekorlardan daha anlamlı bir şey. Gençlere el verelim dedik. Bu anlamda da 104 minik sporcuyla bir araya geldik. İşte bu minik yüreklere dokunabildiysek ne mutlu bize. Bu anlamlı günde maviliklerden ecdadımıza selam gönderelim dedik. Parkur boyunca bu duygularla suya daldım ve çok heyecanlandım” dedi.

Konuşmanın ardından Birgül Erken iki minik sporcu eşliğinde Nusret Mayın Gemisinin bulunduğu alandan şehitlerin anısına çelenk bıraktı.

Etkinliğe İl Gençlik ve Spor Müdürü Aziz Sinan Alp, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, 104 minik sporcu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

 

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.