27 Eylül 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yaşayan 60 yaşındaki Münire Güler, ilerleyen yaşına rağmen Ezine Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde bulunan Ezine Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Moda Tasarım Alanı Kadın Terziliği Bölümünden mezun olarak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diplomasını aldı.

1961 yılında Kaz Dağlarının eteklerinde bir köyde doğduğunu ve kendisi için çok değerli olan öğretmeninin eğitimi ile ilkokulda burada bitirdiğini belirten Güler, “O okula başladığım ilk günümü asla unutmuyorum. Babam ilçedeki panayırdan bütün kırtasiye ve okul ihtiyaçlarımı alıp geldi ve artık okula başlıyorsun” deyince ben mutluluktan havalara uçtum. Babam daha sonra iki tane ağaç masa ve sandalye yaptı. Biraz yorgan, kap kacak yükledik eşeğin sırtına ve tam 17 kilometre uzaktaki Bayramiç’in yolunu tuttuk. 5 yıllık ilkokul eğitimimden sonra 1971-1972 eğitim yılında ortaokula başladım. Bayramiç’te babam beni kadın berberine götürdü, saçlarım uzun olursa tarayıp öremem diye. O gün ilk defa aydınlık bir evde uyumuştum. Benim için çok değişik, dönüm noktasıydı. Ürkek, heyecanlı ve tedirgindim. Köy çocuğuyum, dilimle alay ederler diye gerekmedikçe konuşmazdım” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orta ikinci sınıftayken ailevi nedenlerden dolayı okulu bırakmak zorunda kaldığını anlatan Güler, “Bu arada Kuran-ı Kerim okumayı öğrendim. Bir yıllık ayrılığın ardından tekrar 3. sınıftan okul hayatıma devam etmeye başladım. Lise eğitimimi 1979 yılında bitirdim. Bu arada diğer kardeşlerimde yanımda okula başlamıştı.

“Hayalim Öğretmen olmaktı, olamadım”

Hayalinin öğretmen olmak olduğunu belirten Güler, ” O zamanın öğretmenleri, insanın hayalini de gerçeğini de  süsleyen insanlardı. Saygılı bilgili, görgülü, Atatürk’ün izinde, insan sevgisiyle dolu ideallerdi. Siyasete alet olmayan, değerli eli öpülesi insanlardı. Hepsine minnettarız. Ölenlere rahmet, sağ olanlara uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum. Liseden mezun olduktan sonra iş girişimlerim oldu ama maalesef başaramadım. Torpil gerekiyordu çünkü, maalesef oda bende yoktu. Birde ileri bir eğitimim yoktu. 

1982 yılında öğretmen olan eşimle evlendim ve Van’a gittik. 4 sene orada kalıp tatlı bir kız çoğu olan evladımla Bartın’a geldik.Yine 6 sene orada kalıp tatlı bir erkek evlatla Bursa’ya geldik. 8 senenin sonunda oradan da Bandırma’ya geldik ve eşim burada emekli olunca 2006 yılında memleketimiz Bayramiç’e gelip yerleştik.

Bu süre zarfında kaldığımız tüm yerlerde açılan kurslara katılıp, kendimi geliştirmeye ve çocuklarımın eğitimine destek olmaya çalıştım. Elim yetip dilim döndüğünce bu süre zarfında hastane, yemekhane, konserve fabrikasında  vs. yerlerde çalıştım. Evde geçen zamanlarımda da kendi ve komşularının ihtiyacı olan dikişleri dikerdim. Zaten çocukluğumdan beri dikiş dikiyorum ve dikiş dikmeyi çok severim. Zaten bizim ortaokulda okurken iş bilgisi dersi vardı. Orada değişik dikiş teknikleri öğrenmiştik. O zamanki eğitim öğretim tam manasıyla eğitim öğretimdi içi boş değil.  eşimin görevi gereği tayin dolayısıyla gezdiğimiz yerlerde “Halıcılık, Biçki dikiş, boyama batik, Makine nakışı, tel kırma, aşçı yardımcılığı kurslarına katılarak oralardan aldığım belgelerimle kendimi yetiştirmeye çalıştım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“2007 yılında ilk defa Usta Öğretici olarak görev yaptım, 50 yaşında üniversite mezunu oldum”   

2007 yılında duyduğum bir anons sonrası başvurumu yaparak bir köyde Usta Öğretici (Giyim Üretim Teknolojisi) olarak görev aldım. Ertesi yıl görevlendirmelerin üniversitelilerden başlayıp ihtiyaç halinde liselilerden oluşacağını öğrendiğim an hemen ÖSS’ye hazırlanmaya başladım. Çalışmalarımın karşılığını almış ve Halkla İlişkiler bölümünü kazanmıştım ve üniversiteyi de oğlumun İngilizce desteği ile bitirerek nihayet bende Üniversiteli olmuştum 50 yaşımda. Tabi bu arada çalışmalarım devam etti hep. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“60 yaşında Meslek Lisesi Diplomamı aldım”

Gelelim Çıraklık Eğitime. 2 yıl önce lise mezunlarının da meslek lisesi diploması alarak bazı yeterlilik isteyen modülleri de açabileceklerini duydum. Yaşadığım yer Bayramiç’te başvurumu yaptım fakat “Kadın Terziliği Bölümü” olmadığı için olumsuz cevap aldım. Hemen Ezine Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne başvurdum  ve burada eksik olmasınlar çok yapıcı ve saygılı bir şekilde karşılandım. Okulumuzda planlandığı gibi fark derslerinin eğitimine katıldım ve kalfalık, Ustalık, Usta Öğreticilik ve en sonunda da 60 yaşımda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diplomamı aldım. Bu süreçte her zaman desteklerini gördüğüm başta okul müdürümüz Kadir Yavaş ve tüm idarecilerimize ve öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Eğitim Öğretim hayatımda 2 güzel evlatta yetiştirdim”

Ben azimle güzel bir şeyler yapmaya çalışırken 2 de güzel evlatta yetiştirdim.  Henüz atanamamış bir öğretmen kızım, eğitimine devam eden basketbol antrenörü bir oğlum ve 2 tane de dünya tatlısı torunum var. 

Bizler eğitime önem veren kişilikte, insanlığın yardımına koşan bireyle olma çabasındayız. Diğer kardeşlerimde dışarıdan üniversite, Yüksek Lisans ve idarecilik sınavlarını başarma yolunda ilerliyorlar. Hepsiyle gurur duyuyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Hayat Boyu Öğrenme Devam Ediyor”

Hani 7 den 70 eğitim diyorduk ya, zaman çok çabuk akıyor ve 7 çok geç oluyor. Doğumdan ölüme kadar eğitim oluyor şimdilerde. Yani “Hayat Boyu Öğrenme” devam ediyor,  hayat çok çabuk geçiyor ve bazı diplomaları almak 60 yaşını bulabiliyor. Ben eğitimden ve insanlıktan başka bir şey bilmem. Faydasız ilimden de korkarım. Eğitim öğretim hayatımda bana her zaman desteklerini veren ve benim her zaman yanımda olan eşime, öğretmenlerime ve çocuklarıma çok teşekkür ediyorum. Buradan kadınlara seslenmek istiyorum. Eğitimden ve okumaktan asla vazgeçmeyin. Hiç bir zaman geç kalmış değilsiniz” dedi.