27 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Ayvacık deprem konutlarıyla ilgili son durumu ve yaşanan belirsizliği bir kez daha Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Erkek, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan yazılı olarak yanıt istedi.

Ayvacık depremzedelerinin mağduriyetinin 4 yıldır giderilemediğini vurgulayan Muharrem Erkek önergesinde ;

“Çanakkale’nin Ayvacık ve Ezine İlçeleri ve köylerinde, 6 Şubat 2017 tarihinde meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki deprem sonrasında, Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri bölgede 36 yerleşim yerinde 1071 konut, 134 ahır ve 10 işyerinin yıkık ve ağır hasarlı olduğunu tespit etmiş, bölgede depremden etkilenen 3 bin 450 yurttaş ise kurulan 1052 yaşam konteynere yerleştirilmiştir. Depremin ardından 4 yıl geçmesine ve konutların 2020 yılı sonuna kadar tamamlanarak teslim edileceği vaadine rağmen, depremzedelerin çoğu henüz söz verilen evlerine yerleştirilememiş, bununla birlikte konteynerlerde çıkan yangın sonucu iki vatandaşımız da yaşamını yitirmiştir. Hatta bir iktidar yetkilisi evlerin ücretsiz ve kredisiz dağıtılacağını söylemiştir. Gelinen noktada deprem mağduriyeti hâlâ devam etmektedir” dedi.

Erkek, Bakandan cevap beklediği sorularını ise şu şekilde sıraladı;

  1. Geliştirilen proje ve ihaleler sonucunda inşaatı tamamlanarak depremzedelere teslim edilen konut sayısı nedir?
  2. Yapılması planlanan ve henüz tamamlanamadığı için depremzedelere teslim edilemeyen kaç konut bulunmaktadır?
  3. Henüz proje aşamasında olan kaç konut bulunmaktadır?
  4. 2020 yılı sonunda teslim edileceği söylenmesine rağmen konutlar neden bitirilememiştir?
  5. Depremzedelere henüz teslim edilmeyen konutların anahtar teslim tarihi nedir? Tüm konut ve sosyal donatı projeleri ne zaman nihayete erecektir?