13 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

EZİNE HEM’DEN HAYAT BOYU ÖĞRENME HAFTASI AÇIKLAMASI

Yaygın öğretimi teşvik etmek amacıyla bu yıl ilk kez yapılan “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” dolayısıyla Ezine Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünden açıklama yapıldı.

Ezine HEM Müdürü Şevket etin yaptığı açıklamada,  Hayat Boyu Öğrenme Haftası’nın Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce 81 ilde ilk kez 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında kutlanmaya başlandığını söyledi.

Şevket Çetin “Hayat Boyu Öğrenme Haftası”nın, hayat boyu öğrenme kapsamındaki eğitim öğretim faaliyetleri aracılığıyla, bireysel, toplumsal gelişim ve istihdam öncelikli bir yaklaşımla düzenleneceğine dikkat çekerek,  “Etkinlikte bireyin bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirerek örgün eğitimin dışında hayatı boyunca katıldığı her türlü öğrenme etkinliklerini kapsayan hayat boyu öğrenme kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması amaçlanıyor” dedi.

Çetin açıklamasında şunları ifade etti ;

“Bu kapsamda, haziran ayının ilk haftası kutlanacak olan Hayat Boyu Öğrenme Haftası ile ilgili, İlimize bağlı 17 İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri koordinesinde Hayat Boyu Öğrenme Kurumlarınca çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Hayata mutlu bireyler hazırlamak için “Her Yerde, Her Zaman, Herkes İçin Eğitim!” vizyonuyla hareket eden, topluma kaliteli eğitimler sunan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüze ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bu günün anlamına özel Türk Sineması’nın başyapıtlarından Hababam Sınıfı’nın unutulmaz karakteri Mahmut Hoca’nın repliğini anımsayalım: “Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur.”

2020-2021 Eğitim öğretim yılında 01.09.2020 tarihi itibariyle kurumumuzda toplam 125 kurs açılmış, bu kurslara 320 erkek, 919 kadın toplam 1239 kursiyer katılmıştır.

Mesleki ve Teknik kurslar kapsamında 84 kurs açılmış olup, bu kurslara 172 erkek, 685 kadın olmak üzere toplamda 857 kursiyer katılmıştır.

Genel kurslar kapsamında 27 kurs açılmış olup, bu kurslara ise 140 erkek, 209 kadın kursiyer katılım sağlamıştır.

Okuma-yazma kursları olarak 14 adet kurs açılmış, 8 erkek, 25 kadın kursiyer bu kurslara katılmıştır.”

 

About Post Author