9 Aralık 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de 2021 yılı “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” kapsamında fidanlar yanan ormanlık alanlarda toprakla buluşacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı 2021 orman yangınları nedeniyle bu yıl düzenlenecek Milli Ağaçlandırma Günü’nde yanan ormanların anısı için her bir vatandaşın adına 3 fidan dikecek.2021 Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 252.000.000 fidanı toprakla buluşacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes sloganıyla 84 Milyon için 3’er fidan dikeceğini sosyal medya hesapları ve sitesinden duyurdu. 

Ezine Kaymakamlığı’ndan yapılan duyuru ve davetlerle 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Tavaklı köyünden geçtiğimiz yaz aylarında meydana gelen yangınlarda zarar gören ormanlık alanlarda yapılacak fidan dikim etkinliğine vatandaşlar davet edildi.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Türkiye’de bu yıl meydana gelen orman yangınlarının verdiği hasarı en kısa sürede telafi edeceklerini belirterek, “Hasar gören alanların telafisi için bu yıl özellikle orman yangınına maruz kalmış sahalarda 11 Kasım’da fidan dikme etkinliği yapalım istedik.” dedi.

Bu yıl dünya genelinde meydana gelen orman yangınlarının büyük hasarlara yol açtığına dikkati çeken Karacabey, şu değerlendirmede bulundu:

“Ülkede bu yıl meydana gelen orman yangınlarının verdiği hasarı en kısa sürede telafi edeceğiz. Hasar gören alanların telafisi için bu yıl özellikle orman yangınına maruz kalmış sahalarda 11 Kasım’da fidan dikme etkinliği yapalım istedik. Yine aynı şekilde birçok ülkeyle Milli Ağaçlandırma Günü’nde fidanlar dikeceğiz. Özellikle Hatay’dan Çanakkale’ye kadar olan bölgede yanan sahalar başta olmak üzere 81 il ve tüm ilçelerimizde fidan dikme etkinliklerini vatandaşlarımızla gerçekleştireceğiz.”