18 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla tören ve etkinlikler düzenlendi.

Ezine’deki ilk tören İlçe Kabristanlığında bulunan Şehitlik’te düzenlendi. Buradaki Törende din görevlileri tarafından Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi. Ardından şehit kabirleri ziyaret edildi. Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan ve Belediye Başkanı Güray Yüksel anı defterini imzaladı.

Gün dolayısıyla Merkez Camiinde 15 Temmuz hain darbe girişiminde hayatını kaybeden Şehitler ve tüm Şehitler için Mevlid-i Şerif okundu ve hatim duası yapıldı. 

Buradaki törenin ardından Kaymakam Uzan ve Belediye Başkanı Yüksel ile diğer protokol üyeleri ilçemizdeki şehit yakınlarını ziyaret ettiler.

Atatürk Anıtı ve Parkında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Fotoğraf sergisi protokol üyeleri ve vatandaşlarca ziyaret edildi.  Kaymakamlık tarafından Atatürk Anıtı önüne konulan 15 Temmuz Anı defterine vatandaşlar duygu ve düşüncelerini yazdılar. 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla tören Atatürk Anıtı ve Parkında düzenlendi. Buradaki tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Ardından  Kuran-ı Kerim okundu.

Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan’ın günün anlam ve önem ini belirten konuşmasının ardından, Ezine Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Şevval Yıldız tarafından “Darbe Nedir Baba” adlı şiir okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayındaki konuşmasının izlenmesinin ardından, “15 Temmuz Belgeseli izlenildi.

Ezine Celalettin Topçu Anadolu Lisesi öğrencisi İrem yakın tarafından “Söyle Çocuk” ve Ezine Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi tarafından “Aynur Soylu tarafından “Şarkımız Bizim” adli şiirler okundu.   

Tüm yurt genelinde eş zamanlı olarak ilçemizde de tüm camilerden selaların okunmasının ardından tören sona erdi.