13 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de Genç Çiftçilere Hibe Damızlık Düveleri Dağıtıldı

Ezine’de Genç Çiftçi Hibe Destek Projesi kapsamında hak sahibi 6 çiftçiye 30 adet damızlık düve dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı Genç Çiftçi Hibe Destek Projesi kapsamında Ezine Belediyesi Hayvan Pazarında düzenlenen törende, kura çekimi ile hak sahibi 6 çiftçiye 5’er adet olmak üzere toplam 30 adet hibe düveleri teslim edildi.

Törene Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, Ezine Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ramazan Eren, İlçe Müdürlüğünde görevli mühendisler Derya Kandilli, İsmail Erbil Ersoy, Veteriner Hekim Okan Koçak ve Memur Sezai Yalçın, hak sahibi genç çiftçiler ve aileleri ile vatandaşlar katıldı.

Çanakkale İl Tarım Müdürü Erdem Karadağ teslim töreninde yaptığı konuşmada, Bakanlıkça köyden kente sürekli olarak devam eden göçün önüne geçmek ve genç nüfusa kırsal alanda istihdam yaratmak amacıyla kırsalda yaşayan 18-40 yaş aralığındaki gençlere yönelik Genç Çiftçi Projesinin 2016 yılında başlatıldığına dikkat çekerek, proje kapsamında değişik konularda proje başına hak sahibi genç çiftçilere 30.000 TL. hibe desteği yapıldığını ifade etti.

Karadağ bu proje kapsamında Ezine’ye gerçekleşen yatırımlardan da bahsederek, “Bu proje kapsamında da Ezine’ye 2016 yılında, 17 çiftçiye üretici başına 6 baş olmak üzere 102 büyükbaş hayvan, 5 çiftçiye üretici başına 40 baş olmak üzere 200 küçükbaş hayvan, 2 çiftçiye sera kurulumu, 1 çiftçiye 500 baş kanatlı Yumurta Yetiştiriciliği ve 1 çiftçiye 5 da kapama Bah olmak üzere toplam 26 çiftçiye, 2017 yılında, 14 çiftçiye üretici başına 6 baş olmak üzere 84 baş büyükbaş hayvan, 9 çiftçiye üretici başına 37 baş olmak üzere toplam 333 küçükbaş hayvan, 2 çiftçiye sera kurulumu, 3 çiftçiye 40 kovanlık arı olmak üzere toplam 28 çiftçimiz, 2018 yılında da 13 çiftçimize üretici başına 5 baş olmak üzere toplam 65 büyükbaş hayvan, 10 çiftçimize üretici başına 34 baş olmak üzere toplam 340 küçükbaş hayvan, 2 çiftçimize sera kurulumu, 1 çiftçimizde 40 kovanlık arı olmak üzere toplam 26 çiftçi bu projeden yararlanmaya hak kazanmıştır. Bu günde 6 çiftçimize üretici başına 5 olmak üzere toplam 30 büyükbaş hayvan teslimi yapılmıştır.  Özet olarak 3 yılda 44 Büyükbaş ve 24 Küçükbaş olmak üzere 68 Hayvancılık Projesi, 6 Sera, 4 Arıcılık, 1 Gezen Tavuk, 1 Meyve Bahçesi olmak üzere 12 12 diğer toplam 80 proje desteklenmiş, bu projelerin karşılığı olarak da 2016 yılında 26 PROJEYE 780.000 TL., 2017 yılında 28 projeye 840.000 TL. ve 2018 yılında da 26 projeye 780.000 TL . olmak üzere toplam 2.400.000 TL. ödenmiştir.  Siz genç çiftçilerimizden aldığımız bu düveleri çoğaltmanızı ve işinizi büyütmenizi bekliyoruz. Bu projemizi genç çiftçilerimizin önüne bir hedef koyması açısından, ülke ekonomisine, kendi ekonomisine katkı sağlaması açısından bir kıvılcım olarak düşünüyoruz. Sizlere düşen görevde bu kıvılcımı, bu ateşi büyütüp çoğaltmak olacaktır. Sizlerin her zaman yanınızdayız. Tüm sorunlarınızı ve isteklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Arkadaşlarımız her zaman size yardım ve desteğe hazırlar.   Bizlerde sizleri sık sık ziyaret ederek projemizin seyrini takip edeceğiz. Ben teslim aldığınız hayvanların ve projemizin sizlere, ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, başarılar ve hayırlı bereketli bol kazançlar diliyorum “dedi.

Ezine Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ramazan Eren, proje kapsamında 6 çiftçiye  5’er adet olmak üzere toplam 30 düve hibe dağıttıklarını ifade ederek, hibe düveleri alan çiftçilere uyarılarda bulunarak, ilk gün bakımları hakkında bilgi verdi. Eren açıklamasında, “Proje kapsamında teslimi yapılan bu hayvanların beslenme, bakım ve hastalıklardan korunması için gerekli bilgiler genç çiftçilerimize İlçe Müdürlüğümüzde görevli Veteriner Hekimlerce hayvan teslimi esnasında verilmiştir. Projenin ilçemiz hayvancılığının gelişmesine çok büyük katkılarını olacağını düşünüyoruz. Bu projenin ilçemize ve genç çiftçilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Düvelerini teslim alan genç çiftçiler de projenin uygulanmasından ve kendilerinin de bu projeden yararlandıkları için çok mutlu olduklarını dile getirdiler.

Düvelerin dağıtım töreninde 2016 yılında aynı projeden 6 adet büyükbaş dişi buzağı alan genç çiftçilerden Ramazan Can, altı tane aldığı hayvanların iki yıl içerisinde 11 tane olduğunu ve halen 6 tanesinin de gebe olduğunu ve 3-4 aya kadar toplam 17 hayvan sayısına ulaşacağını belirterek projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

 

About Post Author