23 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de Havut Hayırı Yapıldı

Ezine’de 2018-2019 deve güreşleri sezonu hazırlıkları kapsamında Deveciler Derneği tarafından develere havut giydirme hayırı yapıldı.

Deve güreşi sahasında düzenlenen etkinliğe Ezine’nin yanı sıra çevre il ve ilçelerden getirilen develer katıldı.

Etkinlik kapsamında mevlit okutuldu, katılanlara ikramda bulunuldu.

Çanakkale bölgesinden ve diğer illerden gelen develer Güreş Orta Hakemi Ali Kahrıman nezaretinde eşleştirilerek güreştirildi.

Ezine Deve ve Deve Güreşleri Sevenler Derneği Başkanı Ahmet Nuyan, yaptığı açıklamada, havut hayırını geleneksel hale getirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Etkinliğimize katılan tüm misafirlerimize deve sahiplerine emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz. Allah kazasız belasız bir güreş sezonu geçirmeyi nasip etsin. Bizim bu deve güreşi camiası kenetlenici bir camiadır. Şuanda bugünkü hayrımıza Ayvalık’tan, Burhaniye’den, Çanakkale’den çevre ilçelerden gelen arkadaşlarımız var. Ezine’de düzenlediğimiz hayrımız güreş ayarında olur. Çok güzel bir hayrımız olur ve güreş tadında geçer. Sabahleyin hava muhalefeti nedeniyle katılımın az olmasını bekliyorduk fakat daha sonra düzelince katılım bir hayli fazla oldu. Develere ile hayırımıza katılan tüm deveci arkadaşlarımıza, hayrımıza katılan tüm misafirlerimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Düzenlenen Havut Hayırına Kaymakam Ali İkram Tuna, İlçe Emniyet Müdürü Alper Pasinli, Ziraat Odası Başkanı Anı Kahrıman, MHP Geyikli Belde Başkanı Nuri Kuşçu ve çok sayıda güreş sever katıldı.

 

https://www.youtube.com/watch?v=rq-WLIxtPLE&feature=youtu.be